Denník N

Rozdiel medzi pravdou a pravdou

František Kašický v roku 2008 po podaní demisie. V pozadí Jaroslav Baška, ktorý ho na poste nahradil. Foto - TASR
František Kašický v roku 2008 po podaní demisie. V pozadí Jaroslav Baška, ktorý ho na poste nahradil. Foto – TASR

Mnohé opisy, charakteristiky a príbehy o Františkovi Kašickom sa absolútne nehodia do obrazu, ktorý som vnímal ja.

Autor je prezident Spoločnosti priateľov Slovenska v Nórsku

K Denníku N mám dôveru. Podporil som ho pri jeho vzniku a som jeho predplatiteľom. Považujem za dôležité, aby na Slovensku slobodne a investigatívne mohli pracovať kvalitní žurnalisti. V týchto časoch, keď sa pravda a fakty stále viac relativizujú, sú čestní a nezištní politici rovnako dôležití ako nezávislí a pravdu hľadajúci novinári.

Miro Kern podľa môjho úsudku jedným z nich je. O to viac ma prekvapil jeho posledný článok, v ktorom opisuje minulé a súčasné pôsobenie Františka Kašického. Dočítame sa v ňom, že tento bývalý minister obrany, ktorý musel odstúpiť pre jeden z najväčších škandálov na ministerstve obrany, sa následne stal slovenským veľvyslancom v Bruseli, potom v Nórsku a teraz mu vytvorili neštandardnú pozíciu veľvyslanca s osobitným určením.

Človek, ktorý bol spájaný s podozreniami, má teraz pracovať s grantmi EHP, nórskym a švajčiarskym finančným mechanizmom. V závere sa dozvieme, že František Kašický bol tiež šéfom vojenskej kontrarozviedky, tajomníkom branno-bezpečnostného výboru, dobrým známym Roberta Kaliňáka, a ako nominant Smeru absolvoval takto priamočiaru (čítaj nezaslúženú) kariéru.

Mnohé z týchto skutočností sú bezpochyby pravdivé, ale vynechaním iných sa reálny a súčasný obraz Františka Kašického vzďaľuje skutočnosti.

Veľvyslanec v Nórsku

V Nórsku pôsobím viac než 25 rokov. Ako škandinavista, tlmočník a prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a posledných 15 rokov tiež ako predseda najväčšej krajanskej organizácie – Spoločnosti priateľov Slovenska v Nórsku – som mal možnosť zblízka spoznať všetkých slovenských veľvyslancov, ktorí tu doposiaľ boli.

Úplne historicky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie