Rozdiel medzi pravdou a pravdou

Mnohé opisy, charakteristiky a príbehy o Františkovi Kašickom sa absolútne nehodia do obrazu, ktorý som vnímal ja.

František Kašický v roku 2008 po podaní demisie. V pozadí Jaroslav Baška, ktorý ho na poste nahradil. Foto – TASR

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Autor je prezident Spoločnosti priateľov Slovenska v Nórsku

K Denníku N mám dôveru. Podporil som ho pri jeho vzniku a som jeho predplatiteľom. Považujem za dôležité, aby na Slovensku slobodne a investigatívne mohli pracovať kvalitní žurnalisti. V týchto časoch, keď sa pravda a fakty stále viac relativizujú, sú čestní a nezištní politici rovnako dôležití ako nezávislí a pravdu hľadajúci novinári.

Miro Kern podľa môjho úsudku jedným z nich je. O to viac ma prekvapil jeho posledný článok, v ktorom opisuje minulé a súčasné pôsobenie Františka Kašického. Dočítame sa v ňom, že tento bývalý minister obrany, ktorý musel odstúpiť pre jeden z najväčších škandálov na ministerstve obrany, sa následne stal slovenským veľvyslancom v Bruseli, potom v Nórsku a teraz mu vytvorili neštandardnú pozíciu veľvyslanca s osobitným určením.

Človek, ktorý bol spájaný s podozreniami, má teraz pracovať s grantmi EHP, nórskym a švajčiarskym finančným mechanizmom. V závere sa dozvieme, že František Kašický bol tiež šéfom vojenskej kontrarozviedky, tajomníkom branno-bezpečnostného výboru, dobrým známym Roberta Kaliňáka, a ako nominant Smeru absolvoval takto priamočiaru (čítaj nezaslúženú) kariéru.

Mnohé z týchto skutočností sú bezpochyby pravdivé, ale vynechaním iných sa reálny a súčasný obraz Františka Kašického vzďaľuje skutočnosti.

Veľvyslanec v Nórsku

V Nórsku pôsobím viac než 25 rokov. Ako škandinavista, tlmočník a prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a posledných 15 rokov tiež ako predseda najväčšej krajanskej organizácie – Spoločnosti priateľov Slovenska v Nórsku – som mal možnosť zblízka spoznať všetkých slovenských veľvyslancov, ktorí tu doposiaľ boli.

Úplne historicky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |