Denník N

Ak chcete spoznať budúcnosť tohto regiónu, sledujte ženy

Hnutie Metoo má za sebou niekoľko mesiacov prudkého vývoja, ktorý sa však takmer úplne vyhol strednej a východnej Európe.

Ak si potrebujete ujasniť, ako veľmi sa svet zmenil za posledných 15 rokov, stačí si pripomenúť zopár dnešných javov, ktorých spoločným rysom je to, že v roku 2003 by sa nemohli vyskytnúť.

Za českého prezidenta by nemohol byť zvolený dnešný Miloš Zeman, lebo Európska únia, do ktorej vtedy Česi ešte chceli, by štát s takým prezidentom neprijala za člena. Členmi Únie by sa nestali ani Maďarsko a Poľsko v dnešnej podobe.

Americkým prezidentom by sa nemohol stať Donald Trump, lebo finančná kríza ešte len mala prísť a rodiaca sa frustrácia bieleho muža ešte len hľadala svojho nepriateľa, ktorým sa mali stať elity.

Vladimir Putin by nemohol anektovať Krym, lebo Rusko bolo slabé a Putin ešte nepovažoval Západ za úhlavného nepriateľa.

Čína by sa neodvážila vyzývať USA na veľmocenský súboj, lebo namiesto dnešnej modernej armády a mohutnej ekonomiky mala ešte len stámilióny lacných robotníkov.

A filmový producent a sexuálny násilník Harvey Weinstein by nemohol padnúť, lebo jeho obete by vtedy ešte nenašli odvahu verejne vystúpiť. Neexistovalo ešte totiž hnutie Metoo.

Kultúra ticha

Ak si potrebujete ujasniť to, ako veľmi sa svet zmenil, sledujte ženy. Ich postavenie a osudy hnutia Metoo sú najlepším sprievodcom pri skúmaní toho, akú má táto premena sveta povahu.

Jedným jej znakom je úbytok slobody a ľudských práv. Najväčší je tam, kde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Životy žien

Teraz najčítanejšie