Denník N

Ako nadväzovať vzťahy a randiť po Metoo

Foto - Flickr.com
Foto – Flickr.com

Zdá sa, že potrebujeme novú etiketu dvorenia aj randenia, vyhneme sa tým, muži aj ženy, nepríjemnostiam a sklamaniam.

Agentúra Reuters nedávno zverejnila prieskum, podľa ktorého sa v americkom súkromnom sektore znížil o desať percent počet zamestnancov, ktorí chodia s niekým zo svojej práce. Počet takýchto vzťahov je na desaťročnom minime. Považuje sa to za dôsledok kampane Metoo, keď museli viacerí prominentní, ale aj menej známi a významní muži opustiť svoje pracoviská a pozície, lebo sa ukázalo, že mali neprimerané vzťahy s podriadenými.

Článok o prieskume naznačuje, že ľudia sa začínajú vyhýbať milostným vzťahom na pracovisku, hoci pre mnohých je to v ére, keď ľudia sedia v práci od rána do večera, jedno z mála miest, kde môžu potenciálne stretnúť svojho frajera či frajerku, alebo dokonca životného partnera.

Môže to byť  však spôsobené napríklad tým, že zamestnávatelia v snahe predísť nepríjemnostiam či dokonca súdnym sporom tvrdšie presadzujú politiku zákazu takýchto vzťahov medzi zamestnancami a tí to buď viac rešpektujú, alebo randenie s kolegom či kolegyňou lepšie skrývajú a v prieskume neboli úprimní.

Akokoľvek, niet pochýb, že Metoo a následná debata o tom, ako rozdielne vnímajú muži a ženy sexuálne ladené poznámky, dotyky či celkovú atmosféru v práci, majú efekt na to, ako sa ľudia správajú.

„Určite nejdem do práce s tým, že sa od rána budem oblúkom vyhýbať kolegyni, ktorú poznám ešte od školy a vieme o sebe dosť veľa súkromných vecí, ale už sa asi nad tým viac zamýšľam, keď príde nová zamestnankyňa, a snažím sa nebyť žoviálny ako doteraz. Zrazu mi doplo, že to, čo som považoval za formu uvoľnenia napätia pri prvom stretnutí, môže opačná strana vnímať ako otravné až nehodiace sa,“ hovorí 42-ročný Ivan z Nitry, ktorý pracuje v českej pobočke nadnárodnej IT spoločnosti. Jeho partnerka a mama ich trojmesačného dieťaťa bola jeho kolegyňa.

Robil by som to inak

„Bola moja podriadená, sám som ju prijímal na junior pozíciu, a keď sme začali spolu žiť, môj kanadský šéf začal mať  pripomienky a upozorňoval ma, že to nerobí dobrú krv. Tak to cítila aj moja partnerka a odišla do úplne iného sektora. Bolo to dávno pred Metoo, dnes by som takýto vzťah naozaj zvažoval. A áno, keď sa nad tým zamyslím, vtedy mi nenapadlo, že by to pozvanie do kina od o 12 rokov staršieho muža vo veľmi senior pozícii, ktorý o nej každý štvrťrok písal hodnotiacu správu, mohlo vyznieť aj trochu inak.“

Nielen milostné vzťahy na pracovisku, ale aj celá etiketa randenia prechádza

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie