Denník N

Tajomník historického ústavu v Ríme obhajuje Tisa a kandidoval za Kotlebu

Tajný vatikánsky archív. Časť jeho dokumentov v roku 2012 sprístupnili verejnosti na výstave. Zvyčajne sa k nim dostanú len vedci so špeciálnym povolením. Foto – TASR/AP
Tajný vatikánsky archív. Časť jeho dokumentov v roku 2012 sprístupnili verejnosti na výstave. Zvyčajne sa k nim dostanú len vedci so špeciálnym povolením. Foto – TASR/AP

Doplnené – piatok 12:30. Tajomníkom štátneho ústavu, ktorý vysiela slovenských bádateľov do vatikánskych archívov, je Pavol Demjanič, bývalý kandidát Ľudovej strany Naše Slovensko.

Píše sa 14. marec 2010. Na takzvanom pochode za národ k výročiu vzniku vojnového Slovenského štátu sa v Bratislave schádzajú stovky nacionalistov a priaznivcov ultrapravice.

Vidieť medzi nimi aj Pavla Demjaniča. Vtedy 21-ročný študent histórie je zachytený na fotografii s taktickými rukavicami na rukách, ako si fotí ďalších účastníkov demonštrácie.

Nový tajomník Slovenského historického ústavu v Ríme na demonštrácii k 14. marcu v roku 2010. Foto zverejnené na stránke antifa.cz.
Nový tajomník Slovenského historického ústavu v Ríme na demonštrácii k 14. marcu v roku 2010. Foto zverejnené na stránke antifa.cz.

Na podobnej akcii nie je prvýkrát, a ani naposledy. Rok predtým sa dostal do konfliktu s policajtmi na protirómskom pochode v Šarišských Michaľanoch, o pár mesiacov sa bude uchádzať o miesto v parlamente z 26. miesta kandidátky Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Po piatich rokoch sa Demjaničove meno objavuje znovu. Tentokrát pri funkcii tajomníka Slovenského historického ústavu v Ríme, ktorý je financovaný z rozpočtu ministerstva školstva.

Tisov knihovník

Demjanič nepôsobí len v historickom ústave, je zároveň aj interným doktorandom na katedre slovenskej histórie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Ako sám o sebe píše, venuje sa najmä slovenským dejinám prvej polovice 19. storočia, dejinám severovýchodného Slovenska a zaujíma sa „čiastočne aj o prvú Slovenskú republiku“.

K tejto téme vydal aj publikáciu, ktorej obsahom boli ideologické manifesty Vojtecha Tuku „Rodobranecký katechizmus“ a „Slovenský národný socializmus“ Štefana Polakoviča.

Demjaniča vídať aj v rodnom dome Jozefa Tisu v Bytči. Chodí tam na prednášky, pomáhal s jeho rekonštrukciou, teraz katalogizuje knihy, ktoré sa v dome nachádzajú. K odsúdenému a popravenému prezidentovi sa hlási.

„Spomienkové a slávnostné podujatia k 14. marcu ešte stále navštevujem a budem navštevovať aj v budúcnosti,“ odpovedá na otázku, ako sa spätne pozerá na to, že chodil na demonštrácie nacionalistov a krajnej pravice. „Hodnotenie Šarišských Michalian a kandidatúry za ĽSNS si nechám pre seba,“ dodáva.

Historička minulosť neskúmala

Demjanič vo svojich minulých politických aktivitách a dnešnom pôsobení v Slovenskom historickom ústave problém nevidí. Na otázku, či môže vyvážene pristupovať k historickým otázkam, ak sa angažoval v organizáciách snažiacich sa o rehabilitáciu Tisa, hovorí len: „Môžem.“

Tajomník ústavu má na starosti administratívne úlohy, poštu, pomáha výskumníkom, ktorí idú bádať do archívov v Ríme, a zostavuje ročenku Slovak Studies. Demjanič povedal, že sa na túto pozíciu dostal výberovým konaním. Riaditeľka ústavu Emília Hrabovec detaily ako počet záujemcov či konkrétne kritériá nespresnila.

„Na túto pozíciu bol vybraný v zmysle zákonných predpisov,“ odpísala. V ústave je od februára a pracuje na polovičný úväzok. Zmluvu má na dobu určitú a končí sa mu v septembri.

Historička Hrabovec odpovedá, že minulé aktivity Demjaniča neskúmala. „O politickej minulosti či politických postojoch Mgr. Demjaniča rovnako ako predchádzajúceho tajomníka či ďalších spolupracovníkov ústavu neviem nič,“ tvrdí. „Jediným a rozhodujúcim kritériom je pre mňa odborná kvalifikácia.“

Ministerstvo školstva, pod ktoré ústav patrí, riaditeľku pri výbere spolupracovníkov nekontroluje.

„Uzatváranie pracovno-právnych vzťahov je v kompetencii Slovenského historického ústavu v Ríme ako inštitúcie s vlastnou právnou subjektivitou, ministerstvo školstva do tejto jeho právomoci nezasahuje,“ odpovedali z komunikačného odboru ministerstva.

Denník N oslovil aj šéfa katedry slovenskej dejín na Univerzite Komenského, jej vedúci Ján Lukačka na otázky neodpovedal.

Slovenský historický ústav v Ríme vznikol 1. januára 2014, v parlamente jeho založenie presadil poslanec KDH Jozef Mikloško. Na Demjaniča sa chce opýtať riaditeľky ústavu. Nepovažuje za úplne správne, ak by tam pracovali extrémisti či ľudia s čudnými názormi, no zároveň nemieni niekoho odsudzovať za „dve-tri chyby, ktoré spraví v mladosti“.

Úlohou ústavu je umožniť slovenským bádateľom historický výskum v talianskych a vatikánskych archívoch, knižniciach a galériách. Ústav vydáva vedecký časopis Slovak Studies.

archívna snímka Vatikánsky archív archivár história záznamy archivovanie dátabáza
Na nedatovanej snímke od vatikánskych novín L’Osservatore Romano sú dokumenty z Vatikánskeho archívu. Vatikán otvoril v roku 2006 svoje tajné archívy z čias pôsobenia pápeža Pia XI. v rokoch 1922-39. Archívy obsahujú milióny strán diplomatickej i súkromnej korešpondencie i ďalšie tajné dokumenty. Foto – TASR/AP

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie