Denník N

Chcel som schudnúť z brucha, no tréner mi zakázal brušáky

Prvá časť seriálu o tom, ako správne športovať.

Ako redaktor športovej sekcie som chcel napísať článok, ako chudnúť z brucha. Nechcel som však spraviť žiadny zázračný návod, akých je plný internet, ale napísať to komplexnejšie. Vtedy som však ešte netušil, že to bude až také zložité.

„Rovno ti poviem, že niečo ako lokálne chudnutie je nezmysel,“ povedal mi kondičný tréner Tomáš Mihalík z Health & Performance. Vraj, ak chcem schudnúť, musím chudnúť z celého tela.

Z toho vyplýva, že brušáky či sklápačky sú zbytočné. Teda, ak mi k niečomu pomôžu, možno k vytvarovaniu brucha, no to nebude vidno pod tukom, zbaviť sa treba toho. A to len brušákmi nepôjde.

Tomáš mi dal na prvom tréningu spraviť základné cviky: drep s tyčkou nad hlavou, prekračovanie prekážky vo výške kolena či výpad na jednej nohe. Cviky, ktoré by som mal zvládnuť, ak chcem ísť do vyššej záťaže.

Zistil, že mám málo ohybné členky a bedrové kĺby a k tomu nestabilné kolená. „Teraz by nebolo vhodné zaťažovať ťa napríklad behom. Teraz by odo mňa nebolo profesionálne, keby som ti nepovedal, aby sme primárne riešili tvoje slabé kĺby. S chudnutím z brucha treba počkať.“

Behať aj tak nemôžem, koleno mi to nedovolí. Preto len bicyklujem (aj to s ortézou) a plávam. To sa snáď zmení.

Brušáky sú zlé

Tú chybu robí veľa ľudí a spravil som ju aj ja. Keď som chcel schudnúť z brucha, cvičil som brušáky, sklápačky či skracovačky. Teraz nič také robiť nebudem, vraj by mi to mohlo aj škodiť.

„Keď akokoľvek ohýbaš driekovú časť chrbtice, degeneruješ si medzistavcové platničky. Stavce driekovej časti chrbtice sú veľmi široké, aby zvládali veľké zaťaženie celého pohybového aparátu, je to miesto, ktoré by na ňom malo byť najpevnejšie. A my ho zaťažujeme nesprávnym spôsobom.“

Ak vychádzate z predpokladu, že v telocvični by ste mali posilňovať tie partie tela, ktoré aj reálne využívate, prídete na to, že brušáky cvičíte zbytočne.

„Pohyb, ktorý robíme pri brušákoch, využijeme raz denne, a to vtedy, keď vstávame z postele. Dokonca aj to sa dá spraviť tak, že sa zdvihneme cez ruky,“ tvrdí Mihalík.

Čo ďalej?

Za trénerom som prišiel s tým, že by som si chcel vytvarovať brucho. Odchádzam však s tým, že mám slabé kĺby a brucho budeme riešiť až vtedy, ak si ich dám dokopy.

„Pripravím tým tvoj pohybový aparát, aby som ťa mohol zaťažiť vo vyššej intenzite. Zatiaľ budeme robiť také cvičenia, ktoré ti neubližujú.“

„K tomu mi ešte pošleš tvoj jedálny lístok za niekoľko dní, aby sme sa naň pozreli a upravili,“ hovorí Mihalík. „Bez adekvátnej výživy nie je možné redukovať množstvo podkožného tuku.“

V ďalšej časti nášho seriálu si ukážeme cvičenia, ktoré môžete robiť aj vtedy, keď máte boľavé kolená a nestabilné členky.

Videá zo seriálu Ako správne športovať môžete odoberať tu. Môžete ma sledovať aj na Facebooku, StraveInstagrame.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie