Denník N

Vydala sto albumov slovenskej hudby a tvrdí, že pre muzikantov je križovatkou

Takto vyzerá všetkých sto albumov pokope s vydavateľkou. Foto N – Vladimír Šimíček
Takto vyzerá všetkých sto albumov pokope s vydavateľkou. Foto N – Vladimír Šimíček

Jana Kirschner, Živé kvety, Korben Dallas, Katarzia, Katarína Máliková. Tých všetkých a mnohých ďalších spája nezávislé vydavateľstvo Slnko records. Založila ho žena, ktorá je sama hudobníčkou.

Začalo sa to v roku 2001, keď sa rozhodla, že svoju hudbu si začne vydávať sama. Dnes je v katalógu Slnko records vyše štyridsať hudobníkov a skupín, tento týždeň vyjde nahrávka s číslom 100. „Ubehlo to veľmi rýchlo,“ hovorí Jana Lokšenincová, ktorú všetci volajú SHINA. Vydavateľskú činnosť berie ako svoju úlohu, ale tvrdí, že do podnikateľského sveta nepatrí. Hrá na basgitare a spieva v skupine Longital.

Jubilejný stý album má názov Pozdrav Slnku a je to kompilácia trinástich doposiaľ nevydaných pesničiek. Aké bolo zadanie?

Album vznikol špeciálne na túto príležitosť. Zadanie bolo: buď cover-verzia pesničky niekoho iného zo Slnko records, alebo nová pesnička, ale v spolupráci s niekým zo Slnka. Každý si vybral, čo a s kým chce urobiť. Jedinú výnimku dostali Živé kvety, ktoré spravili cover Deža Ursinyho so Stankou Apfelovou na base, v štúdiu u Lososa. Lucia Piussi to naspievala veľmi pekne, málokto dokáže dobre zaspievať Deža. Ale je tam aj veľmi pekný cover Živých kvetov, ktorý urobili Bad Karma Boy alebo Noisecut od Billy Barman. A veľkú radosť mám aj zo vzkriesenia Tu v dome v úplne novej podobe a pod novým názvom – Schiaparelli orchestra.

 Čo ste s Longitalom nahrali vy?

Kolowrat. Takú retro verziu na spôsob Alabama Shakes. A ešte bude jeden Kolowrat na kompilácii, od Archívneho chlapca. Je tam pekný text „Slnko je vo veži, tma zúfalá kráča“, zaznie na úvod celého albumu. Ale najviac je na albume Katarzie. Prerobila Beh od Korben Dallas, hosťuje v novom projekte Srsť a ešte naspievala duet s Janou Kirschner.

Album vychádza v piatok 9. februára. To je dátum narodenín Slnko records?

Narodeniny sú o dva dni neskôr. Vtedy, presne pred sedemnástimi rokmi, cestou z Prašnej bašty pod Nový most v Bratislave prišiel nápad urobiť vydavateľstvo. Začalo fungovať 1. apríla 2001.

Smiali by ste sa, keby vám niekto povedal, že vydáte sto albumov?

Možno by som sa skôr zľakla. Neviem ani, či sa dožijem zajtrajška, a plánovať niečo také ako vydanie sto albumov mi príde šialené. Začala som vydavateľstvo robiť pre našu hudbu s Danom, a vtedy išlo naozaj o pár albumov. Dnes ich vychádza okolo desať za rok a plány sú mizerné, zistila som, že už neviem plánovať.

V priemere to vychádza šesť albumov ročne, kedy to najvýraznejšie odskočilo od tohto čísla?

Boli roky, keď vyšiel len jeden album. V roku 2007, vtedy sme boli s kapelou celý rok na cestách a okrem mňa vo vydavateľstve nebol nikto. A 2011 vyšiel iba Háj & lov od Noisecutu. Ale potom prišiel rok 2013 a to bolo skoro ako malé zemetrasenie. Trojka Zuzany Homolovej, debuty Bad Karma Boy, Zlokotu, Walter Schnitzelsson a Katarzie, Korben Dallas, Modré hory, Kolowrat, prvá Moruša Jany Kirschner. A popri tom sme s kapelou boli ešte dva mesiace na Ukrajine. To bol veľký zlom. Celú jeseň som sa venovala najmä Jane Kirschner, ktorá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie