Denník N

Vedci zablokovali korupčný vplyv nádorov u myší

Rakovinové bunky. Foto - Fotolia
Rakovinové bunky. Foto – Fotolia

Vedci prebudili imunitný systém myší a nádor zlikvidovali. A to nielen ten primárny, do ktorého spravili vpich, ale aj ostatné metastatické ložiská.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Keď sa bájni Argonauti vybrali po zlaté rúno, výpravy sa zúčastnili nielen bojovníci ovládajúci meče, oštepy a šípy, ale aj spevák Orfeus. Pri jeho speve ostatní na chvíľku vypli a zabudli na bojovú trmu-vrmu. A to bolo dôležité.

S našimi imunitnými bunkami – bielymi krvinkami – je to podobné. Úlohou imunitného systému je chrániť nás pred vonkajším nepriateľom – nebezpečnými patogénmi –, ale aj pred vnútorným nepriateľom – nádorovými bunkami.

Rovnako dôležité však je, aby naše imunitné bunky dokázali vypnúť a tolerovať svoje okolie, a to vtedy, keď nebezpečenstvo nehrozí alebo už pominulo. To je práca takzvaných regulačných buniek.

Ak si ju neplnia poctivo, odpoveď neprestáva a napokon môže prerásť do chronického zápalu alebo autoimunity. Z obrancu sa stane pôvodca choroby.

Molekulárne kontrolné body

Na vypnutie imunitnej odpovede vyvinuli regulačné bunky mnohé molekulárne mechanizmy, nazývame ich kontrolné body (checkpoints).

Môžu to byť rozličné proteíny viažuce sa na inhibičné, „uspávacie“ receptory na efektorových bojovne naladených imunitných bunkách, utlmujúce cytokíny, ale aj iné typy molekúl, napríklad adenozín alebo mikroRNA.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie