Denník N

Trump chce postaviť múr, no futbalisti z USA si chodia zarábať do Mexika

Mexická liga je štvrtá najnavštevovanejšia na svete a láka kvalitných hráčov z celej Ameriky.

Na začiatku januára mexický tím Club León oznámil príchod 35-ročnej americkej legendy Landona Donovana, ktorý sa vrátil k futbalu po viac ako ročnej prestávke.

Donovan odohral za reprezentáciu USA dokopy 157 stretnutí a hral aj krátko v Európe za Bayern Mníchov či Everton, ale experti pochybovali, či sa dokáže presadiť v mexickej Liga MX, ktorá je rýchlejšia aj kvalitnejšia ako americká MLS.

Donovanov príchod mal však väčší význam z marketingového hľadiska. Po oznámení prestupu povedal: „Veľmi sa mi páči mesto. Club León má tých najlepších fanúšikov, ide o historický tím s mnohými víťazstvami. Neverím v múry. Chcem ísť do Mexika, nosiť zelený dres a vyhrávať s Leónom trofeje.“ Prestup pritom najskôr médiá považovali za hoax.

Mexická liga má štvrtú najvyššiu priemernú návštevnosť na svete – lepšia je len nemecká bundesliga, anglická Premier League a španielska La Liga. Niektoré kluby predávajú vstupenky už za 50 pesos (okolo 2 eur) a duely mexických klubov vysielajú americké televízne stanice, pričom ich vo veľkom sledujú hispánski prisťahovalci.

Zatiaľ čo Trump sa snaží – aj navrhovaným múrom na hraniciach – výrazne obmedziť imigráciu z Mexika do USA, futbalisti idú opačným smerom, aby mali väčšiu nádej na úspech a väčší plat.

Britský The Guardian vo februári zverejnil dokument „America’s Soccer Migrants“ (Americkí futbaloví migranti) s príbehmi troch hráčov s dvojitým občianstvom, ktorí hrali v Mexiku: Omar González (CF Pachuca), Jonathan Navarro (Santos Laguna) a Alex Zendejas (Chivas de Guadalajara).

Straty Američanov

Všetci traja predtým nastupovali v Amerike, ale prestúpili do Mexika. González chcel zarobiť viac peňazí, Navarro musel vydržať dva roky bez futbalu, aby dovŕšil osemnásť rokov a splnil podmienky na prestup a Zendejas sa vzdal reprezentovania USA na mládežníckej úrovni, lebo Chivas má politiku nasadzovania hráčov s mexickou národnosťou.

Pred necelými dvoma týždňami prišli Američania aj o ďalšieho talentovaného futbalistu: záložníka mexického Monterrey Jonathana Gonzáleza, ktorý nastupoval za americké juniorské národné tímy. Ten oznámil, že na seniorskej úrovni chce reprezentovať Mexiko. Dôvodom nie sú blížiace sa majstrovstvá sveta, keďže zrejme nebude mať reálnu šancu dostať sa do záverečnej nominácie, ale vraj arogancia amerických funkcionárov.

González sa narodil v Kalifornii a v roku 2013 bol na tzv. Sueno Alianzia, talentovej súťaži pre hispánskych hráčov v USA, ktorú sledujú najmä mexické kluby. Zatiaľ čo v Amerike ho nechceli, z Mexika dostal až trinásť ponúk. V Monterrey prešiel mládežníckym systémom a v júli debutoval v prvom tíme. Klub skončil na druhej priečke, González sa dostal do najlepšej jedenástky ligy a hovorilo sa o ňom ako o nádeji pre reprezentáciu USA.

Lenže González sa rozhodol pre Mexiko, hoci po príchode ani nevedel perfektne po španielsky. Zakladateľ Sueno Alianzia Brad Rothenberg pre Guardian nahnevane hovoril: „Jonathan chcel pokračovať v hraní za USA. Jeho srdce bolo v Spojených štátoch. Vyrástol tu, je Američan. Som nahnevaný, že máme arogantný prístup k hispánskym hráčom a ukázalo sa to aj v prístupe (amerického mládežníckeho trénera) Taba Ramosa, ktorý povedal: ‚Ak chcete hrať za USA, musí to byť vo vašom srdci‘. Mexiko spravilo len to, že sa s tým dieťaťom priamo rozprávalo.“

Nepostačujúci systém

Podľa cenzu z roku 2010 je v USA viac ako 50 miliónov Hispáncov, americký zväz (USSF) však na to podľa Rothenberga nedokázal zareagovať a zapracovať mladé talenty z prisťahovaleckých komunít; pričom nejde len o Mexičanov, ale aj Afroameričanov, ako poukázal bývalý americký reprezentant Herculez Gomez.

„Nie je to tak, že USA prišli o Jonathana Gonzáleza, ale hráč Gonzálezovej kvality musel ísť inde, aby dostal šancu. Futbal v Amerike je športom predmestí (myslené ako označenie strednej triedy – pozn.red.), jeho dosah nie je dostatočne veľký. Veľa talentovaných hráčov nie je zapojených do jednotného systému. USSF sa musí viac dostať do komunít, ide o viaceré menšiny,“ povedal.

Problémom futbalu v USA nie je len to, že je v krajine až štvrtým či piatym najpopulárnejším športom. Pred rokom rakúska legenda Andi Herzog, ktorý pôsobil ako asistent Jürgena Klismanna pri americkej reprezentácii, v rozhovore Denníku N vysvetľoval, že tréneri v mládežníckych reprezentáciách nemajú vzhľadom na veľké vzdialenosti šancu sledovať futbalistov vo všetkých štátoch a spoliehajú sa najmä na odporúčania od skautov, pričom veľa z nich nemá možnosť napredovať v mládežníckych akadémiách.

„V Európe sú hráči od ôsmich či desiatich do štrnástich rokov v rôznych juniorských zariadeniach. Deti tam môžu prísť zo všetkých smerov za tridsať minút autom alebo vlakom, ale v Amerike by museli všade lietať,“ povedal.

Budúca veľmoc

Nedostatočná mládežnícka štruktúra v USA vyhovuje Mexiku, ktoré vo veľkom sleduje tamojšie talenty v južných štátoch a snaží sa ich dostať do svojich klubov, ktoré sú silné na sociálnych sieťach aj v televízii. Veľa amerických detí sníva, že bude nastupovať v mexickej lige, v ktorej sa pohybuje aj dosť peňazí: napríklad Carlos Slim, ktorého raz Forbes opísal ako najbohatšieho muža planéty, má 30-percentný podiel v Pachuce aj Leóne.

Mexiko dokáže vychovávať výborných mladých hráčov a v posledných rokoch aj nakupovať kvalitných futbalistov z iných krajín Latinskej Ameriky. Tí, ktorí sa presadia, však majú problém posunúť sa ďalej do Európy kvôli vysokým cenám, ktoré si mexické tímy za nich pýtajú.

Reportér ESPN Tom Marshall hovorí: „Mexický vnútorný trh je umelo nafúknutý džentlmenskými dohodami medzi majiteľmi (klubov), podľa ktorých majú hráči stanovenú prestupovú čiastku a nemôžu zmeniť klub dokonca ani po vypršaní zmluvy.“ Na druhej strane, nakupovanie hotových cudzincov zmenšuje šance domácich hráčov presadiť sa v mužskom futbale.

Do výchovy talentov sa však vo veľkom investuje, mládežníckym reprezentáciám sa darí na medzinárodných turnajoch a Mexiko je v súčasnosti jasným lídrom v severoamerickej konfederácii CONCACAF.

Mexická liga podľa viacerých ukazovateľov patrí k najlepším súťažiam na svete, ale podľa Marshalla má na viac: „Tamojší futbal existuje v bubline a darí sa mu, no na napredovanie potrebujú tú bublinu prasknúť a otvoriť sa novým nápadom, ktoré by mohli zatriasť existujúcim poriadkom.“

Teraz najčítanejšie