Denník N

Fico baníkom klame, štát chystá koniec ťažby, otázka je len, či to bude už o tri alebo päť rokov

Robert Fico na návšteve Hornonitrianskych baní. Foto - TASR
Robert Fico na návšteve Hornonitrianskych baní. Foto – TASR

Európska únia ponúka pre hornú Nitru eurofondy, ale Slovensko musí stopnúť sľub baniam známym aj vďaka „alobalovej kauze“, ťažiť až do roka 2030.

„Ja neviem nič o zatváraní baní. To je podľa mňa nejaký nezmysel. Chcem len povedať, že je rovnakou našou zodpovednosťou hovoriť, ako región hornej Nitry ďalej rozvíjať,“ povedal premiér Robert Fico začiatkom februára, keď dostal otázku o termíne zatvárania ťažby v Hornonitrianskych baniach.

Práve v tom čase však v Trenčíne debatovali o premene regiónu po zatvorení baní eurokomisár Maroš Šefčovič, vicepremiér Peter Pellegrini, člen vedenia Smeru Vladimír Faič, trenčiansky župan Jaroslav Baška aj ďalší zástupcovia samosprávy a aj ľudia z vedenia Hornonitrianskych baní.

Nechýbal tam teda nikto významný a bolo tam tak veľa ľudí z vedenia Smeru, že mohli konať len s Ficovym súhlasom.

Premiér sa preto snažil ich stretnutie interpretovať ako rokovanie, ktoré pripúšťalo aj možnosti rozvoja bez zatvorenia baní. „Ja viem o odbornom stretnutí, ale akékoľvek slová o zatváraní baní ja odmietam.  Bol by som rád, keby sa okrem baníctva rozvíjal aj iný typ priemyslu v tomto regióne,“ povedal Fico.

No nebola to pravda. Záverom stretnutia bola dohoda, že do konca júna tohto roka sa napíše akčný plán na “transformáciu regiónu hornej Nitry v kontexte prechodu od využitia uhlia”.

„V sále panovala absolútna zhoda na tom, že transformácia je potrebná a že musí byť včasná, aby sme sa vyhli prípadným sociálnym šokom,“ komentoval stretnutie v Trenčíne komisár Šefčovič.

Jednoducho, cieľom je vytvoriť najmä eurofondové projekty, ktoré zmiernia následky zatvorenia výrazne neefektívnych a výrazne neekologických baní. Čím viac sa bude blížiť termín podávania týchto projektov, tým silnejší bude tlak na vládu, aby povedala, dokedy bude nútiť Slovenské elektrárne kupovať uhlie od Hornonitranskych baní.

Nezamestnanosť by stúpla, ale nie tragicky

Odporcovia konca ťažby argumentujú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie