Denník N

Páv ako citová opora v lietadle

Dexter na letisku. Foto – Instagram
Dexter na letisku. Foto – Instagram

O palubu lietadiel v USA sa pasažieri delia s prasatami, opicami, morkami, hadmi a psami. Pávovi sa to nepodarilo.

Koho by dnes už v Amerike zaujímal Trump? Teraz je to Dexter, kto rozdelil Američanov (na sociálnych sieťach) na dva tábory. Nie, Dexter nie je politik – aspoň zatiaľ –, je to páv a minulý víkend s ním chcela jeho majiteľka nastúpiť do lietadla. Argumentovala tým, že páv je jej „emotional-support animal“ – zviera schopné poskytovať citovú oporu.

„Začalo sa to pokrokom, zákonom, ktorý v roku 1986 zakázal diskrimináciu hendikepovaných pasažierov a umožnil fyzicky postihnutým ľuďom cestovať v sprievode zvierat, ktoré im pomáhajú a slúžia. Toto právo je tiež aplikovateľné v prípade psychických postihnutí. Napríklad autistickým deťom môže fungovanie uľahčiť trénovaný pes,“ píše vo svojom komentári David Leonhardt.

Začalo sa to teda vodiacimi psami, čoskoro však situáciu začali pasažieri jednoducho zneužívať na lacnú prepravu zvierat.

A tak sa o palubu lietadiel v USA pasažieri delia s prasatami, opicami, morkami, hadmi a psami.

„Delta prepraví ročne 250-tisíc zvierat,“ píše Leonhardt. A kým sa nezjavil Dexter, na ich kvalifikáciu ako zvieraťa poskytujúceho citovú či inú oporu stačilo vyhlásenie majiteľa, definitívny punc tomu mohla ešte dodať vestička s nápisom „emotional-support animal“, cez Amazon ju môžete kúpiť za čosi okolo 30 eur a v ponuke je pre psy, mačky a prasa.

Dextera na palubu lietadla nakoniec nepustili – jednak pre jeho rozmery a aj preto, že nie je zaznamenaná žiadna dokumentácia o prípadoch, keď človeku poskytoval citovú oporu páv. A United Airlines už pracujú na sprísnení a spresnení pravidiel o preprave zvierat, ktoré cestujúcim pomáhajú a slúžia. Takže kým Rím zachránili husi, ľudských pasažierov neschopných poskytovať citovú oporu spolucestujúcim páv.

„Páv? Niekto chcel vziať na palubu lietadla páva? Tak to mi pripadá ako čosi, taký výstrelok, aký by mohol kedysi urobiť Prince,“ smeje sa moja kamarátka Sally-Anne. Dodávam, že oblečený v jednom zo svojich kostýmov, ktoré mu zakrývali celé telo okrem zadku. A vedľa neho by sedel Michael Jackson. V objatí s opicou. Snáď si ju ešte pamätáte, volala sa Bubbles, spávala v kolíske v Jacksonovej spálni a počas návštevy Osaky pila čaj vedno s Michaelom a primátorom mesta.

Teraz najčítanejšie