Denník N

Nenávisť zostala, aj keď sme ich zlikvidovali. O Slovensku a Židoch rozprávajú Havran, Gordulič, Gál, Mosnáková

Päť videí o vzťahu Slovenska k Židom a iným menšinám. Rozprávajú preživší holokaustu, Židia, ktorí sa narodili dlho po vojne, aj ľudia, ktorí tu nechcú nenávisť. Pokračovanie kampane Menej alebo viac?

Ak budete chcieť niekoho nenávidieť, Židov môžete vynechať, vaši starí rodičia ich zlikvidovali

Daniel Levický Archleb, novinár: „Je to subjektívne, ku ktorej menšine sa zaradíte. Ale v reálnom svete sa rozhoduje ako pri dobytčákoch – stačí, keď vás niekam zaradia a ste tam.“

Michal Havran, publicista: „Na Slovensku už nie je židovská menšina. Katolícky kňaz Jozef Tiso ju poslal do koncentračných táborov. Treba pripomínať, že bol vrahom malých detí.“

 

Potrebujeme mať stále nepriateľa, na ktorého zvalíme náš neúspech?

Andrej Salner, marketér: „Rodičia mi v detstve hovorili, že židovstvom sa radšej netreba chváliť.“

Jarmila Lajčáková, právnička: „V škole mi vysvetľovali, že Židia boli najbohatší na dedine a ožobračovali ostatných.“

 

 

Nevybral som si byť menšinou, rovnako ako som si nevybral byť sexsymbolom či ľavákom

Michael Szatmary, stand-up komik: „Dobrý národ spoznáme podľa toho, ako sa stavia k najslabším.“

Jano Gordulič, stand-up komik: „Ľudia stále hovoria, že Židia to tu všetko ovládajú, že ťahajú za nitky. Ako poznám Miša Szatmaryho, on nezvláda ani svoje okolie do piatich metrov. Neviem si predstaviť, že by mu dali ovládať svet.“

 

Plačeme nad Židmi, ale na Rómov by sme zobrali dlhý bič

Eva Mosnáková, preživšia holokaustu: „Môj muž ma zachránil pred nacistami. Keď ho potom zobrali do Mauthausenu, každé ráno tam videl kopy mŕtvol a potom hovorieval – mŕtvy Nemec, dobrý Nemec. Dnes je však milovaným členom našej rodiny Nemec.“

Dušan Jaura, riaditeľ gymnázia: „S Jožkom sme spolu v Jeruzaleme plakali pri zverstvách holokaustu. Je to veľmi zbožný človek. A potom mi povedal, že stále platí, že na Cigánov treba úzky dvor a dlhý bič.“

 

Keď som mal osem dní, obrezali ma, keď som mal tri roky, pokrstili ma za evanjelika a v štyroch rokoch ma deportovali do Terezína

Michal Vašečka, sociológ: „Slovensko aj stredná Európa si poškodili, keď prišli o svojich Židov.“

Egon Gál, filozof: „Vyrastal som s pocitom, že neviditeľná moc rozdeľuje ľudí na vhodných a nevhodných. Našťastie, pribúdajú ľudia, ktorí to nechcú a pomáhajú znevýhodneným.“

 

Projekt Menej alebo viac? pripravuje MPhilms v spolupráci s Denníkom N. Zora Jaurová a Mátyás Prikler sa pýtali na vzťahy medzi obyvateľmi Slovenska, Židmi a inými menšinami. Videá nadväzujú na predchádzajúci projekt o homosexuálnej menšine.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie