Denník N

Neskúsená úradníčka, z ktorej SNS urobila obrannú diplomatku, už pracuje v Bruseli

Ivetu Marušákovú (na fotke z roku 2013) považujú nominanti SNS v čele s ministrom obrany Petrom Gajdošom za najvhodnejšieho človeka na manažérsky post v Bruseli. Foto – archív I. Marušákovej/TASR
Ivetu Marušákovú (na fotke z roku 2013) považujú nominanti SNS v čele s ministrom obrany Petrom Gajdošom za najvhodnejšieho človeka na manažérsky post v Bruseli. Foto – archív I. Marušákovej/TASR

Na ambasáde v Bruseli má ministerstvo obrany teraz štyroch diplomatov, relevantné skúsenosti má iba jediný.

Nepomohli ani varovania analytikov. Novou slovenskou diplomatkou v Bruseli sa stala začínajúca úradníčka Iveta Marušáková, ktorá je dcérou šéfky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej.

Jej vyslanie potvrdili Denníku N zdroje blízke slovenskej diplomacii. Do Bruselu vycestovala ako nominantka ministerstva obrany, ktoré vedie člen SNS Peter Gajdoš.

Ministrova hovorkyňa Danka Capáková nomináciu odmietla komentovať. Neodpovedala ani na to, či Marušáková prešla skutočným konkurzom.

Marušáková nastúpila na Stále zastúpenie Slovenska pri Európskej únii na úsek, ktorý má na starosti spoluprácu štátov EÚ v oblasti obrany. Zodpovedať bude napríklad za rokovania o projektoch v oblasti špičkového vojenského výskumu.

Českú republiku v Bruseli v tejto oblasti zastupuje Jarmila Madejová, ktorá na ministerstve obrany pôsobí od roku 1993 a bezpečnostnou politikou EÚ sa zaoberá pätnásť rokov. Marušáková mala možnosť sa plnohodnotne venovať tejto téme nanajvýš niekoľko mesiacov.

Blesková kariéra za SNS

Takmer dvadsaťdeväťročná Marušáková vyštudovala právo v Košiciach a medzinárodné vzťahy na moskovskej univerzite MGIMO. Po škole zhruba rok pracovala v úradníckom aparáte Európskeho súdneho dvora v Luxemburgu.

Na ministerstvo obrany ju priali koncom roku 2016 nominanti Andreja Danka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie