Denník N

Newsfilter: Trvalo to len dva roky a Kaliňák (čiastočne) ustúpil

1. Policajná inšpekcia sa zmení. 2. Odbory chcú strop na dôchodkový vek. 3. Rezník starší písal pre Rezníka mladšieho o sebe. Plus krátke správy, zaujímavé články, citát dňa a Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Vyzerá to na úspech Mosta

Už-už to vyzeralo, že dlhodobý spor Mosta-Híd s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom o postavenie policajnej inšpekcie prejde do horúcej fázy. Strana na utorňajšie doobedie totiž ohlásila k téme tlačovku s názvom „Strácame trpezlivosť – Nová koncepcia fungovania policajného zboru a jeho inšpekcie“. Hodinu pred jej konaním ju však bez vysvetlenia zrušila.

Dôvodom bolo, že ministerstvo vnútra už dokončilo návrh postavenia policajnej inšpekcie. Všetky podrobnosti zatiaľ nepoznáme, no po novom by vraj policajného prezidenta aj šéfa inšpekcie mala menovať vláda.

Momentálne to vyzerá na úspech Mosta-Híd. Či to tak bude aj v skutočnosti, sa ukáže pri schvaľovaní zmien a najmä po ďalšom prípade, keď budú policajti podozriví z porušovania zákona.

Za druhého Fica. Spory o inšpekciu siahajú ďaleko pred zostavenie súčasnej vlády. K hlavným impulzom patrili policajné zásahy v rómskej osade v Moldave nad Bodvou v roku 2013 či vo Vrbici v roku 2015.  

Najmä vtedajšia ombudsmanka Jana Dubovcová hovorila napríklad o tom, že pri vyšetrovaní policajného zásahu sa robí kamufláž a že pri ňom opäť absentuje prvok nestranného a nezávislého preskúmania.  

Vtedajší i dnešný minister Kaliňák námietky odbíjal napríklad slovami, že naša policajná inšpekcia je jednou z najnezávislejších v Európe, že inšpekcia spadá pod ministerstvo vnútra v 25 z 30 európskych krajín a že „ak by bola inšpekcia mimo rezortu vnútra, môže konať spôsobom, ktorý je neodborný“.

Ešte mesiac pred voľbami videl rezort vnútra možnosti na prehlbovanie nezávislosti inšpekčnej služby najmä „v dopĺňaní jej personálnych kapacít skúsenými odborníkmi s vyšetrovateľskou či kriminalistickou praxou“.

Za tretieho Fica. No počas zostavovania súčasnej vlády na jar 2016 už minister zjavne ustupoval koaličným partnerom z Mosta, SNS i Siete. V programovom vyhlásení sa totiž koalícia zaviazala, že po novom bude na policajnú inšpekciu dohliadať špeciálny odbor prokuratúry. A z ministerstva odkázali, že „rezort vnútra si po dohodách a diskusiách s koaličnými partnermi vie predstaviť, že by inšpekcia spadala pod generálnu prokuratúru, vnímame to ako posilnenie kontroly, čomu sa nebránime. Vec je ešte len v štádiu diskusií a príprav“.

Príprava však trvala tak dlho, že v septembri 2016 sa hovorilo už len o tom, že by pod prokuratúru mala spadať len časť inšpekcie. A v marci minulého roka sa objavila správa, že prvý nástrel, ako by to v praxi mohlo fungovať, Kaliňákovi poslala jeho kolegyňa z vlády, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Nasledujúce mesiace charakterizovalo najmä doťahovanie vládnych kolegov. Žitňanská verejne požadovala zmenu a Kaliňák ju odkladal až po sľub, že všetko bude pripravené do konca roka 2017. Maximálne do konca januára 2018.

Zabral nátlak? Zjavne mu ušiel aj tento termín a Most-Híd, ktorý sa už dlhšie vyhrážal vlastným návrhom zmien v inšpekcii, prišiel s nápadom zatlačiť na Kaliňáka verejne.

A tak máme na stole okrem nových podmienok menovania šéfa inšpekcie a policajného zboru aj akýsi kompromis, že podozrenia z trestných činov policajtov by mal riešiť samostatný odbor prokuratúry a disciplinárne prehrešky policajtov by mali ostať pod sekciou ministerstva.

Na to, že to má vláda vo vyhlásení už takmer dva roky, je to dosť chabý výkon. Otázka je, koľko by to trvalo bez nátlaku.

2. Zagarantujeme zastropovanie?

Parlament by sa mal zaoberať návrhom na skorší odchod do dôchodku. Odborovému zväzu KOVO sa totiž podarilo vyzbierať 126 015 podpisov pod petíciu, v ktorej žiada vytvorenie takýchto podmienok napríklad pre ľudí vykonávajúcich rizikové práce.

Petičné hárky v utorok odovzdali zástupcovia zväzu predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi, ktorý sa vyjadril, že myšlienku OZ KOVO podporuje a že vek odchodu do dôchodku je potrebné „zastropovať“. Ak návrh neprejde na základe petície, odborári sú dokonca pripravení zbierať podpisy na vyhlásenie referenda.

Pre ľudí. Ako inak? Nie sú to ani štyri mesiace, čo premiér Fico s jemu vlastnou logikou a umiernenosťou otvoril tému dôchodkového veku. „Koľko chceme nechať niektoré kategórie ľudí trápiť sa v robote? Koľko rokov má mať žena za šijacím strojom, aby sme ju pustili na dôchodok? 75?“ pýtal sa a dodal, že „ak by títo ľudia nemakali ako mulice, tak páni Mečiar ani Dzurinda by nemali čo privatizovať“.

Odhliadnuc od šialeného čísla, ktoré nik nenavrhuje, a nezmyselného spojenia s privatizáciou, ide o legitímnu tému. Napríklad pre určité profesie, s ktorými sa spája vyššia chorobnosť.

No takisto je tu neodvratný fakt starnutia populácie, nízkej pôrodnosti i odmietania imigrácie, ktorý by bez pravidelného a v podstate mierneho zvyšovania dôchodkového veku celý dôchodkový systém postupne zničil. Napokon, pochopila to práve druhá Ficova vláda, ktorá dala v parlamente schváliť mechanizmus, ktorý dôchodkový vek každý rok automaticky zvyšuje o niečo viac ako dva mesiace.

Ale ani toto nebráni Ficovi, aby rozprával úplný opak toho, čo sám presadil. Hlavne, aby stále vyzeral, že pre ľudí zase niečo „zagarantuje“.

Riziká. Vyzerá to ako typická Ficova hra, keď zaplní priestor hustými rečami, ale v realite urobí rozumnú vec (ako s Dzurindovými reformami, Ukrajinou a podobne). Napokon, keby parlament napokon odborársky návrh aj schválil, pri tomto tempe zvyšovania dôchodkového veku by sme narazili na strop až o nejakých deväť rokov, teda ku koncu piatej Ficovej vlády.

Ale ako tu pred časom písal kolega Konštantín Čikovský, „ak by sa limit pre maximálny dôchodkový vek stanovil hoci aj vyššie ako na 64 rokov, aj tak by to znamenalo, že slovenskí politici nie sú schopní dodržiavať ani rozumné pravidlá, ktoré si predtým sami stanovili. Slovensko by teda bolo viac krajinou s nepredvídateľným ako predvídateľným vývojom. Také krajiny si v časoch pokoja a hojnosti požičiavajú vždy s vyšším úrokom a v čase kríz sú rady, ak nezbankrotujú“.

A ešte je tu upozornenie demografa Branislava Blehu: „Ak by sa dnes skokovo umelým rozhodnutím zvýšil vek odchodu do dôchodku na dajme tomu 65 rokov pre aktuál­nych tridsiatnikov, musíme sa pozrieť do tabuliek v prognózach, ako bude vyzerať nádej na dožitie 65-ročných mužov v budúcnosti (o 35 rokov), určite bude nezanedbateľne vyššia ako dnes, navyše aj počas ich samotného dôchodkového života ešte bude ďalej stúpať, aj keď už pomalšie.“

3. Rezník pre Rezníka o Rezníkovi

Podľa zistení novinárky Miroslavy Kernovej (omediach.sk) písal pre TASR jednostranné a oslavné články o Matici slovenskej, Spolku slovenských spisovateľov či o Jaroslavovi Rezníkovi staršom v čase, keď agentúru viedol terajší riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník mladší, samotný Jaroslav Rezník starší. Ten je členom a čestným predsedom SSS, je v redakčnej rade Literárneho týždenníka, ktorý vydáva SSS, je aj členom Prezídia Matice a členom redakčnej rady Slovenských pohľadov, ktoré vydáva Matica.

TASR podpísala s Rezníkom st. zmluvu ešte v roku 2013. Keď Kernová požiadala TASR o zoznam jeho článkov, prišla jej len stručná odpoveď, že písal o témach literárnej histórie (udalostí, výročia Štúr, Hurban, Vajanský), kultúrnom dianí Slovákov v zahraničí, za čo dostával v priemere 150 eur mesačne.

Novinárka požiadala o stanovisko aj Jaroslava Rezníka ml., ktorý zmluvu so svojím otcom v roku 2013 podpísal, a cez neho aj o stanovisko jeho otca. Na otázky však nereagovali.

Zrejme zo skromnosti.

Jednou vetou:

4. Novým generálnym manažérom Smeru by sa mal po Jánovi Richterovi stať Viktor Stromček, doterajší štátny tajomník na ministerstve dopravy.

5. Tehotné ženy budú od polovice marca na urgente oslobodené od desaťeurového poplatku, ak ho navštívia aj z dôvodu „planého poplachu“, nezaplatia za ošetrenie, schválili to poslanci cez pozmeňujúci návrh k zákonu o radiačnej ochrane.

6. Štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (Most-Híd) príde o polročný plat, rozhodol tak parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, keďže Krajňák porušil zákon o konflikte záujmov.

7. Podmienkou investičnej pomoci investorom na Slovensku už nebude tvorba pracovných miest vo výrobe, vyplýva to z návrhu zákona o regionálnej investičnej pomoci, ktorý schválil parlament.

8. Štefan Harabin už má zaregistrovanú doménu harabin2019.sk, hoci zatiaľ definitívne nepotvrdil, že bude kandidovať na prezidenta.

9. OĽaNO, Sme rodina a SaS tvrdia, že miliardy eur vynaložené na nákup armádnej techniky musia byť pod verejnou kontrolou, preto iniciovali mimoriadnu schôdzu parlamentu k modernizácii armády, bude sa konať v piatok.

10. Telekomunikační operátori by mali pokryť tzv. biele miesta na Slovensku širokopásmovým pripojením na internet do roku 2020, zaviazali sa tak v memorande o spolupráci, ktoré podpísal vicepremiér Peter Pellegrini s Orangeom, O2 a Slovak Telekomom.

Zaujímavé články:

S identitou ako prvkom, s ktorým sa dá v politike pracovať, sa však spája aj jedna komplikácia. Ktorá má dosah na celú spoločnosť. Totiž, keď preferencie voliča nestoja už len na racionálnom hodnotení nápadov toho-ktorého politika (strany), ale prevezme za svoje jeho hodnoty a názory, každý pokus oponovať mu berie ako útok na seba samého.

Pavel Sibyla o tom, že na identite záleží. (dennikn.sk)

 

Samozrejme, dá sa pochopiť, prečo chce byť Progresívne Slovensko z marketingových dôvodov psom aj mačkou. Lenže ak v PS nechcú riskovať, že sú aj niečo viac než progresívnymi technokratmi, v skutočnosti môžu riskovať niečo iné – že nad marketingom napokon zvíťazí fádnosť.

Martin Hanus o štarte Progresívneho Slovenska. (postoj.sk)

 

Otázkou je, ktorý blázon bude ochotný riskovať svoju povesť a nastúpi na loď, ktorú kormidluje neschopný kapitán, akým nepochybne Jaroslav Rezník je.

Eugen Korda o RTVS. (tyzden.sk)

 

Robert Fico odjakživa vravel, že nechce, aby Smer dopadol ako SDKÚ, a treba uznať, že v dĺžke politického života už Mikuláša Dzurindu tromfol. Možno práve preto si povedal, že by si mal nájsť svojho Palacku. Viktor Stromček je ideálny kandidát.

Peter Tkačenko o Smere. (sme.sk)

 

V Česku som zaregistroval veľkú kampaň, kde reklamuje, že teraz v jeho nápoji je len čistý cukor. Ľudia u nás sa cítili oklamaní, lebo na našom trhu bola kola s izoglukózovým sirupom. Zaujímavé je, a to zrejme nikto ani nevie, že v USA, v krajine pôvodu tohto nápoja, používa firma izoglukózový sirup a nie cukor. Čiže my sme nepožadovali originál, ale nemeckú alternatívu. Aj na príklade koly môžeme vidieť, že väčšina výrobcov neprodukuje úmyselne výrobky s dvojakou kvalitou, aby oklamali spotrebiteľov.

Martin Odkladal sa rozprával s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislavom Mikom o dvojakej kvalite potravín. (aktuality.sk)

Citát dňa:

 
Ja by som si želal na Slovensku ženu prezidentku.

Andrej Danko, predseda SNS a parlamentu, v reakcii na otázku, či chce kandidovať na prezidenta SR 

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie