Denník N

Nominanti SNS zablokovali vyslanie môjho úradníka na prestížny kurz, hovorí štátny tajomník za Most

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. Foto N – Tomáš Benedikovič
Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Medzi špičkami ministerstva obrany došlo k ďalšej roztržke, dôvodom je tentokrát vyslanie mladého úradníka na kurz do Nemecka.

Na ministerstve obrany došlo k ďalšej roztržke medzi štátnym tajomníkom za Most-Híd Róbertom Ondrejcsákom a nominantmi SNS. Ide v nej o úradníka Ondrejcsákovej kancelárie Miroslava Mizeru, ktorý mal byť vyslaný na mesačný kurz do Nemecka.

Ondrejcsák v utorok večer zverejnil facebookový status, v ktorom napísal, že „šéf ministerstva obrany“ Mizerovo vyslanie zastavil. „Mal tam stráviť jeden mesiac a riešiť tému, ktorá je v súčasnosti absolútne kľúčová: strategickú komunikáciu. Stratcom patrí k jeho každodennej agende v mojej kancelárii. Ale nepôjde, lebo šéf ministerstva obrany to zablokoval,“ napísal Ondrejcsák.

Nie je jasné, koho tým „šéfom ministerstva“ presne myslí. Ministrom je oficiálne Peter Gajdoš, hlavné slovo v rezorte však má generálny tajomník služobného úradu Ján Hoľko, ktorý je priateľom predsedu SNS Andreja Danka. Hoľko je zároveň hlavným personalistom ministerstva.

Ondrejcsák to už nechcel ďalej verejne komentovať. O reakciu sme požiadali aj tlačový odbor ministerstva. Pokiaľ sa k statusu vyjadrí, zapracujeme to do článku.

Za všetkým sú transportéry?

Práve s Hoľkom sa Ondrejcsák v uplynulých mesiacoch opakovane dostával do konfliktu. Ich najväčší spor sa týkal nákupu osemkolesových transportérov, pri ktorom si nominanti SNS v tichosti vybrali fínsku zbrojovku Patria.

Hoľko tvrdil, že o výbere fínskych vozidiel vedel aj Ondrejcsák. Ten Hoľkove slová verejne označil za klamstvo.

„Ja netuším, prečo to generálny tajomník služobného úradu povedal. Aj on veľmi dobre vie, že to nie je pravda. A bol by som veľmi nerád, aby táto záležitosť zostala na úrovni, že každý máme svoju pravdu. Nie, pravda je iba jedna. A keby bolo potrebné, tak viem dokázať, že pravdu mám ja,“ hovoril Ondrejcsák v rozhovore pre Denník N.

Následne kritizoval aj samotný nákup s tým, že ani na neho nepôsobí transparentne. „Transparentné znamená, že je to priehľadné. Inými slovami, že verejnosť vie, ako proces prebieha. A to asi nebol tento prípad,“ dodal Ondrejcsák.

Išlo o pomerne paradoxnú situáciu, keď nákup za 400 miliónov, ktorý nominanti SNS prezentujú ako ukážku tranparentnosti, spochybnil človek priamo z vedenia ministerstva.

Okrem toho mal s nimi Ondrejcsák spory aj v otázke stíhačiek. Na ministerstve presadzuje čo najrýchlejšie prezbrojenie na stíhačky západného typu, zatiaľ čo SNS sa snažila pokračovať v ruských strojoch MiG-29.

Americko-nemecký inštitút

Mohli práve tieto nezhody zablokovať vyslanie jeho úradníka? Ondrejcsák v statuse nepíše, prečo k tomu došlo. Vysvetľuje iba, že na zablokovanie Mizerovej cesty podľa neho nebol dôvod.

„Organizátori hradia úplne všetko – samotný kurz, ubytovanie, letenku. Ministerstvo obrany to nestojí nič a v podstate zadarmo získame odborné spôsobilosti. Prečo teda nepôjde? Nepotrebujeme vzdelaných štátnych úradníkov?“ pýta sa Ondrejcsák.

Kurz, na ktorý mal byť Mizera vyslaný, organizuje George C. Marshall European Center for Security Studies, čo je inštitút, ktorý vznikol na základe spolupráce amerického a nemeckého ministerstva obrany. Od roku 1993 funguje v nemeckom Garmisch-Partenkirchen.

„Je to spoločná, americko-nemecká inštitúcia, so špičkovými odborníkmi a celá generácia slovenských odborníkov sa tam vzdelávala za uplynulé dve desaťročia. Kolegu vybrali z niekoľkých stoviek odborníkov z celého sveta,“ píše Ondrejcsák.

Mladý úradník

Mizera mal byť podľa Ondrejcsáka vyslaný na základe svojich schopností. Ide o 30-ročného úradníka, ktorý vyštudoval medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela. Na ministerstve obrany pôsobí s prestávkami od roku 2010, s Ondrejcsákom spolupracoval už počas jeho prvého pôsobenia vo funkcii štátneho tajomníka počas Radičovej vlády. Má za sebou niekoľko kratších odborných kurzov v USA, v Bruseli či vo Viedni.

Miroslav Mizera pôsobí ako poradca štátneho tajomníka Ondrejcsáka. Foto – Archív M. Mizeru

V Garmisch-Partenkirchene absolvoval Mizera kurz už v roku 2012, na základe neho ho oslovili aj teraz, aby sa prihlásil na pokročilejší – výskumný pobyt. Mal sa týkať strategickej komunikácie, čo je oblasť, ktorej sa v slovenskej štátnej správe venuje len niekoľko jednotlivcov. Súvisí okrem iného s hrozbami šírenia nepriateľskej propagandy a dezinformácií.

O tom, že bude Mizera vyslaný, vedeli aj viacerí zahraniční diplomati, ktorí sa s ním poznajú. „Oplatí sa nám kompromitovať vzťahy kvôli takýmto – z pohľadu strategických záležitostí menej podstatným – veciam? Uvedomujeme si vôbec konzekvencie a že ako bude ministerstvo vyzerať v očiach partnerov?“ zakončuje Ondrejcsák svoj status.

Poznámka: Autor článku bol v marci 2011 tri týždne kolegom Miroslava Mizeru v rámci svojej neplatenej stáže na ministerstve obrany

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

SNS na obrane

Teraz najčítanejšie