Denník N

Čo sa vás môže pýtať lekár, keď za ním prídete s bolesťou hlavy

Ilustračné foto - Flickr.com/Patrick Denker
Ilustračné foto – Flickr.com/Patrick Denker

Podľa pravidla dvakrát dva by mal ísť človek k lekárovi vtedy, keď ho bolí hlava viac ako dvakrát týždenne počas dvoch týždňov.

Píše Jill U. Adamsová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Bolesť hlavy je takým častým neduhom, že ju mnohí ľudia začali považovať za bežnú súčasť svojho života.

„Počas prehliadky sa každého pacienta pýtam aj na bolenie hlavy,“ vraví kansaský všeobecný lekár Michael Munger. Stále ho prekvapuje, koľkí z nich odpovedia, že ich trápia časté bolesti, no sami ich predtým nikdy nespomenuli.

„Jednoducho sa s nimi naučili žiť,“ vraví Munger a vysvetľuje, že najčastejšie bolesti hlavy sú takzvané tenzné, sínusové a migrenózne.

Tri druhy bolesti

Tenzné bolesti sa prejavujú tupou bolesťou hlavy spojenou s únavou a zasahujú približne 30 až 70 percent populácie. Bývajú mierne a dajú sa utíšiť pomocou liekov, na ktoré netreba lekársky predpis.

Migrenózne bolesti trápia podľa doktora Naumana Tariqa 12 až 27 percent ľudí. Mávajú rôznu intenzitu aj frekvenciu. Kým u niektorých sa objavujú iba dvakrát do roka, iní nimi trpia denne. Lekári na migrénu predpisujú lieky s účinnou látkou sumatriptán, no zvyčajne vám postačia aj lieky bez receptu.

Sínusové bolesti hlavy vznikajú v dôsledku nahromadenia hlienov v nosných dutinách a spájajú sa s alergiami, s nachladnutím či s chrípkou. Tlaku a bolesti hlavy vás v tomto prípade najlepšie zbavia antihistaminiká a nosové liečivá, akými sú dekongestíva.

Priveľa liekov

Munger, ktorý je zároveň prezidentom Americkej akadémie rodinných lekárov, hovorí, že bolesť býva často neškodná, no inokedy môže byť symptómom vážnejšej poruchy, napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie