Denník N

Výnimku na osemročné gymnáziá dostane len Bratislava, aj tak bude musieť rušiť triedy

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V hlavnom meste budú môcť prijať na 8-ročné gymnáziá desať percent študentov. Iné mestá či kraje výnimku nedostali. Pre Bratislavu to aj tak znamená rušenie tried.

Bol to tvrdý spor, v ktorom padali obvinenia z elitárstva a zo zvýhodňovania Bratislavy. A aj s hádkami, kto škodí kvalite školstva – či tí, ktorí bránia osemročné gymnáziá, alebo tí, ktorí by ich obmedzili, aby nevyťahovali najšikovnejšie deti zo základných škôl.

Napokon Bratislava ako jediné mesto na Slovensku dostane výnimku – až desať percent žiakov môže chodiť na osemročné gymnáziá. Na zvyšku Slovenska to bude len päť percent. Zmena začne platiť od septembra po desiatich rokoch odkladov a dotkne sa tak už najbližších prijímačiek. Za tento návrh hlasovalo 124 poslancov, 14 sa zdržalo.

Pre Bratislavu to aj tak bude výrazná zmena, v hlavnom meste totiž na osemročné gymnáziá chodí 19 percent žiakov.

Súčasťou sporu bola aj nerozhodná ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS), ktorá viackrát menila postoje.

Celoslovensky na gymnáziá chodí dnes 6,6 percenta žiakov z populačného ročníka. Na väčšine Slovenska s výnimkou Bratislavy tak s kvótou už veľký problém nemajú.

Výnimku má len Bratislava

Po piatich mesiacoch diskusií a neistoty a viacerých návrhoch riešení poslanci schválili návrh poslancov SNS, aby 8-ročné gymnáziá mohli v Bratislave prijať do prvého ročníka do desať percent piatakov. V ostatných mestách na Slovensku ostane 5-percentná kvóta.

Hlavné mesto dostalo výnimku na školský rok 2018/2019. Potom by aj tam mali mať 5-percentný limit, teda ak opäť nepríde k zmene.

Lubyová obhajuje návrh tým, že nechce predlžovať „agóniu a právnu neistotu“. Na riešenia sa jej pritom pýtajú novinári aj poslanci od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie