Denník N

Raj na zemi je v rukách diktátora. Čo sa deje na Maldivách a čo o krajine hovoria Slováci, ktorí ju navštívili

Maldivy mnohí opisujú ako jedno z najkrajších dovolenkových miest na Zemi. Foto - Flickr/Mac Qin
Maldivy mnohí opisujú ako jedno z najkrajších dovolenkových miest na Zemi. Foto – Flickr/Mac Qin

Ak idete na Maldivy, báť sa nemusíte, ale vyhnite sa hlavnému mestu.

Je to krajina, ktorej napriek stúpajúcej príťažlivosti Slováci často nevedia prísť na (správne) meno. Novinári, politici, ale aj cestovky neraz píšu o Maledivách, aj keď, ako uvádzajú jazykovedné slovníky a poradne, spisovne sa krajina volá Maldivy.

Či už skomolene, alebo správne, štát v Indickom oceáne na juh od Srí Lanky sa v posledných dňoch začal nezvyčajne často objavovať v správach. Autokratický prezident krajiny Abdalla Jamín uväznil ústavných sudcov, obvinil ich z pokusu o prevrat a vyhlásil výnimočný stav.

Muž, ktorý tu vládne štyri roky, ukázal, že krajina síce môže byť jedna z najkrajších, no miestna vláda sa čoraz viac stáva diktatúrou.

Jozef Zelizňák z cestovnej kancelárie BUBO navštívil Maldivy dvakrát a ako hovorí, je to unikátna krajina. Na rozlohe asi dvakrát veľkej ako Slovensko sa nachádza 1200 malých koralových ostrovčekov, ktoré majú dohromady plochu menšiu ako Bratislava. Bežný obývateľný ostrov tu má dva krát pol kilometra, tvrdí.

Maldivy tvorí skoro 1200 maličkých ostrovov. Foto – Flickr/droneplcr

„Je to najluxusnejšia a najkrajšia dovolenka, akú môžete zažiť. Krásne more má aj Karibik či Seychely, ale keď chcete bývať na malom ostrovčeku, tak sú Maldivy ideálne,“ hovorí.

S tým súhlasí aj Eduard Kukan, slovenský europoslanec, ktorý tu bol v roku 2014 počas volieb ako šéf pozorovateľskej misie EÚ. „Ostrovy sú rajom na Zemi,“ vraví.

Čoraz lákavejšia

Pre Slovákov je dovolenka na Maldivách čoraz lákavejšia. Podľa údajov miestneho ministerstva turizmu sem v roku 2012 prišli slovenskí občania vyše 6-tisíckrát, čo je skoro dvakrát toľko ako pred troma rokmi.

Zelizňák vraví, že Maldivy sa dajú navštíviť dvomi spôsobmi. „Buď pôjdete

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie