Denník N

Okamura klamal o rómskom koncentračnom tábore a znovu manipuloval s peniazmi svojho hnutia

Tomio Okamura. Foto - TASR
Tomio Okamura. Foto – TASR

Na šéfa českého xenofóbneho hnutia SPD podali trestné oznámenie za jeho slová o koncentračnom tábore pre Rómov. Okrem toho zo straníckych účtov bez vysvetlenia zmizli peniaze.

Manipulácia s faktmi, šírenie klamstiev a pochybné financovanie sú pomerne typické pre populistické politické sily. V posledných dňoch to pre české hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru platilo vrchovato.

Okamura spochybňuje tábor pre Rómov

Najväčší problém Okamurovi spôsobil jeho vlastný výrok. Povedal ho v rozhovore pre reportérku DVTV Danielu Drtinovú a jeho hlavnou myšlienkou bolo, že koncentračný tábor pre Rómov v Letoch pri juhočeskom Písku nebol oplotený a ľudia tam mali voľný pohyb.

Týmto výrokom pobúril českú komunitu historikov aj židovskú obec. Múzeum rómskej kultúry žiada od neho ospravedlnenie. Ľudovci zase žiadajú, aby sa vzdal postu podpredsedu poslaneckej snemovne.

Okamura si napriek znevažovaniu utrpenia Rómov chybu priznať nechcel. V čom ho podporil podpredseda xenofóbneho SPD Radek Rozvoral s tým, že podľa jeho historických materiálov z internetu celý tábor oplotený nebol.

Okamura sa svoje slová snažil zľahčovať s tým, že Drtinová naňho tlačila a celá republika vedela, že má 39-stupňovú horúčku. Na svojej facebookovej stránke sa nakoniec ospravedlnil, avšak s dodatkom, že plot nikto nestrážil.

Odvolal sa pritom na kontroverzného historika, ktorý pomáhal prezidentovi Milošovi Zemanovi, keď si vymyslel, že známy prvoprepublikový novinár Ferdinand Peroutka bol sympatizantom Hitlera.

Nie je to prvý raz, čo členovia hnutia začali históriu koncentračného tábora spochybňovať. V decembri na zjazde SPD jeho odborník na kultúru Miloslav Rozner rozprával, že by nevyhodil z okna pol miliardy za likvidáciu fungujúcej firmy pre neexistujúci pseudokoncentrák.

Narážal tým na to, že za likvidáciu ošipárne v priestoroch bývalého koncentračného tábora vyplatila vláda Bohuslava Sobotku (ČSSD) majiteľovi 450 miliónov českých korún.

Koncentračným táborom v Letoch prešlo do roku 1943 vyše 1300 osôb. Počet úmrtí priamo v tábore sa odhaduje na najmenej 326, pričom mnohí boli deportovaní ďalej do Osvienčimu. Viacerí zomreli počas epidémie týfusu, ktorý sa v tábore rozmnožil na prelome rokov 1942-43. Na mieste tábora dnes stojí pamätník a po zbúraní ošipárne by sa mal ďalej rozširovať.

Na Roznera aj Okamuru podali občianski aktivisti trestné oznámenia za popieranie holokaustu.

Záhadné zmiznutie miliónov

V prípade SPD tiež dodnes nie je objasnené, kam zmizli milióny českých korún z transparentného účtu hnutia.

Opakuje sa tak situácia z roku 2014, keď Reflex zistil, že strana Úsvit platila milióny českých korún mesačne svojmu predsedovi Okamurovi. Po zisteniach ho zo strany vylúčili a Okamura si založil hnutie SPD, s ktorým sa po minuloročných októbrových voľbách pohodlne dostal do parlamentu s kampaňou založenou na heslách proti migrantom a moslimom.

V roku 2018 si server Seznam všimol, že z volebného účtu hnutia zmizli všetky peniaze, čo teraz prešetruje český Úrad pre dohľad nad hospodárením strán.

Okrem iného ho zaujalo, že SPD zaplatilo takmer 7,4 milióna českých korún za mediálne poradenstvo a PR. Komu, Okamura najskôr nechcel prezradiť.

Teraz tvrdí, že ide o firmu Play Net. Ako zistil Seznam, ide o firmu, ktorá má ročné tržby okolo pol milióna korún, pričom na svojej stránke nemajú zverejnené žiadne referencie ani opis práce. Jeden zo spolumajiteľov firmy Radomír Pekárek zakladal TV Barrandov, ktorá otvorene podporovala Miloša Zemana v prezidentských voľbách. Vlastní tiež stránku prvnízprávy.cz, ktorá figuruje na zozname nedôveryhodných webov Konšpirátori.sk.

Okamura s financovaním zvláštnych firiem nemá prvú skúsenosť. Strana Úsvit za jeho éry platila šesťtisíc korún na hodinu za poradenstvo firme, ktorá sídlila v chatovej oblasti na okraji Prahy obývanej bezdomovcami.

Po afére nakoniec SPD peniaze na účet vrátilo. Záhadné pohyby na účte vysvetlili tým, že peniaze len presunuli z volebného na stranícky účet. Zákon to však nedovoľuje – peniaze na volebnom účte majú zostať nedotknuté 180 dní po voľbách. SPD sa bráni, že o tom nevedelo.

Teraz najčítanejšie