Denník N

Slovensko má svoje Hviezdne vojny, nakrúcali ich v Brhlovciach a nie je to vôbec hanba (+ film)

Krátku poctu slávnej ságe vyrobili nadšenci za minimálne peniaze.

O tureckých Hviezdnych vojnách ste už možno počuli. Ale slovenské?

Ako vedia znalci ságy, veľkofilmy sú v obrovskom univerze Star Wars špičkou ľadovca. Množstvo iných dobrodružstiev hlavný príbeh dopĺňa a ich autormi bývajú aj obyčajní fanúšikovia.

Slovenský film nesie názov One day I’ll become, má necelých dvanásť minút a ohlasy zatiaľ zbiera na YouTube. Celý ho napísal a zrežíroval Roman Gregorička, spolu s tímom známych na ňom pracovali s minimálnym rozpočtom. Teraz snímku propagujú vo svete.

„Posielali sme ju do Indie, Japonska, Ruska, Maďarska. Zatiaľ najväčší ohlas bol zo Španielska, pozvali nás na miestny festival Star Wars filmov. Masívna je reakcia z Indie, čo berieme s rezervou, lebo máme pocit, že v miliardovej krajine sa tisícky lajkov pohrnú za hocičo,“ hovorí režisér s úsmevom. „V USA to ide horšie, bez peňazí na kampaň sa nepresadíte. Tam film mohlo vidieť zopár tisíc ľudí a stovky nám dali spätnú väzbu.“

Priznáva, že tridsaťtisíc videní je záležitosť lokálneho významu. „Pri popularite ságy by som čakal viac. Mnohí píšu, že si zaslúžime miliónové videnia, ale to sa nedeje. Na druhej strane, tí, ktorí ho vidia, ho reálne ocenia.“

Slovenská verzia Hviezdnych vojen

Kto je väčší fanatik

Na pohľad je jasné, že to nie je produkt Lucasfilmu, napriek tomu film pôsobí solídne. Hrdinom príbehu z púšťovej planéty je chlapec, ktorý sníva o rytieroch Jedi. Dialógy sú v slovenčine s anglickými titulkami, čo diváci v zahraničí, paradoxne, oceňujú – napokon, aj vymyslená galaxia je miestom, kde rasy komunikujú rôznymi exotickými jazykmi.

Keď vám autor pri káve vykladá koncept Sily v novom Star Wars blockbusteri, máte dojem, že vidíte totálneho nerda. A to sa sám počíta skôr k umierneným fanúšikom.

„Sú aj väčší fanatici. Videl som to, keď sme s bakalárskou adaptáciou poviedky Neila Gaimana obiehali cony – zrazy fanúšikov fantasy a sci-fi. Tam stretnete zvláštnych ľudí. Komunita Star Wars je mikrosvet, kde platia prísne kritériá, jedni nadávajú druhým, tretí nadávajú tvorcom… Kánon je toľko kníh, filmov, komiksov, že som z neho vstrebal sotva tretinu. Bál som sa, ako nás prijmú, ale premiéra v Brne dopadla výborne,“ hovorí.

Nie je žiaden amatér, za sebou má štúdium réžie na VŠMU, dnes ho živí vlastné postprodukčné štúdio. K filmu ho však pritiahli práve Hviezdne vojny.

„Keď som videl Epizódu 4 ako dieťa v televízii, hneď som si utekal stavať vesmírne lode z lega. Odvtedy to je moja posadnutosť. Fascinuje ma, ako sa pôvodne nízkorozpočtová snímka stala jednou z najslávnejších popkultúrnych ság. Ovplyvnila ma v mnohom, ale najviac asi v tom, aká obrovská radosť je tvorba fantastických svetov,“ hovorí Gregorička.

Prvé pokusy s 3D softvérom robil ešte na základnej škole, neskôr voľba padla na štúdium filmovej réžie. Priznáva, že na škole sa cítil trochu outsiderom.

„K výraznej žánrovej tvorbe nás viedli len okrajovo, orientovali nás na sociálne drámy. Lenže ja diváka nechcem deprimovať, ale povznášať.“ Jeho vzorom je Steven Spielberg. „On vie aj vážnu tému zaobaliť, aby bola zábavná a stráviteľná pre diváka.“

Jednoduché sci-fi

Keď sa spolu s kamarátmi rozhodli pre Star Wars fanfilm, snažili sa vyčnievať aj príbehom. „Veľa fanfilmov je o tom, že si fanúšikovia oblečú kostýmy a desať minút diskutujú, alebo sa bijú svetelnými mečmi. Robia filmy pre seba. My sme však mali od začiatku ambíciu spraviť ságe poctu, ktorá bude mať jej esenciu.“

Do mesiaca vznikol scenár a po dlhej príprave sa nakrúcalo dva letné dni plus ďalší deň na scény boja s laserovými mečmi. Postprodukcia sa natiahla, čo nebolo na škodu – medzičasom prišla do kín snímka Rogue One, ktorá tvorcov povzbudila. Napokon sa rozhodli pôvodne päťminútový príbeh natiahnuť na viac ako dvojnásobnú dĺžku.

Gregorička odhaduje rozpočet na 200-300 eur.

„Z vlastného vrecka som platil len materiál na výrobu kostýmov a rekvizít, catering a dopravu. Všetci sme pracovali zadarmo, jeden kamarát pomohol vyrobiť meče, druhý požičal dodávku, tretí svetlá. Zadarmo sme vybavili veľa ďalších vecí, ľudia boli ochotní, keď zistili, že ide o neziskový film. Trojrozmerné modely do animácií sme zobrali z webu, kde ich nadšenci dávajú na voľné šírenie. Chceli sme, aby ladili s výtvarným štýlom ságy.“

Na pľaci sa zišlo najviac sedem ľudí: režisér, zvukár, rekvizitár, kostymérka, produkčný a dvaja herci. Piesočnú lokalitu našli pri dedine Brhlovce. Plán nakrúcať v chránenej oblasti na bratislavskom Sandbergu narazil na ochranárov.

Keď debata príde k tomu, prečo v našom filme nie je žiadne celovečerné sci-fi, musí padnúť otázka, či sú na to na Slovensku podmienky. Gregorička rozumie, že nemôžeme konkurovať Hollywoodu, podľa neho však slovenské sci-fi nie je nezmysel.

„Môže to byť komorné, prvé Hviezdne vojny také boli. Podstatný je príbeh.“

Kultúra

Teraz najčítanejšie