Denník N

Čo sa stane s plastovou fľašou, keď ju hodíte do žltého kontajnera? Boli sme vo fabrike na recykláciu

Plasty pred vyhodením netreba dôkladne umývať, pri recyklovaní ich aj tak niekoľkokrát perú.

Vo vysokých halách aj na dvore neustále rýchlo jazdia vysokozdvižné vozíky a presúvajú balíky zlisovaných plastových fliaš z jedného miesta na druhé. Sú roztriedené na ružové, modré, zelené a biele kocky a na prvý pohľad pôsobia veľmi esteticky. Často tam sú aj iné plasty, ako sú fľaše.

„Našli sme v nich aj dva protiletecké patróny, ktoré tam omylom zalisovali a pripli sa nám na magnet. Mierilo to na naše dámy. Mali sme tam mŕtve zvieratá, tehly, detské hračky,“ vymenúva René Pantúček, vedúci prevádzky vo firme General Plastic, najväčšom recyklačnom stredisku PET fliaš na Slovensku.

Tieto farebné balíky musia ešte raz pretriediť. Rozbalia a vysypú ich na pás, okolo ktorého stoja sústredené ženy a odstraňujú z neho to, čo by pri recyklovaní mohlo robiť problémy. Pri pohľade na rôzne fľaše už vedia, z akého sú materiálu, a z pásu vyhadzujú fľaše z detských nápojov alebo tie, do ktorých sa plní drogéria.

Zmes rôznofarebných vločiek z PET fliaš. Pri recyklácii sa fľaše triedia podľa farebnosti, a preto aj vločky bývajú jednofarebné. Táto zmes je určená pre skúmanie v laboratóriu. Foto – N

Ošúchané vratné fľaše už ľudia nekupovali

Prečo pri recyklovaní PET fľaše nemôžu zmiešať s detskými fľašami a obalmi z drogérie? Ide jednoducho o iný materiál.

Podobne nemiešajú ani PET fľaše s fóliami, na ktorých je názov nápoja a jeho zloženie. Fólie sú totiž z PVC. Ak by bola fólia z iného materiálu, bola by recyklácia jednoduchšia. „Ale fólia z PVC je asi o tretinu lacnejšia a dá sa na ňu dať viac farieb,“ vysvetľuje prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve a bývalý riaditeľ General Plastic Peter Krasnec.

Pre deti aj dospelých je farebný výrobok príťažlivejší, a preto ich kupujú viac. Firmy sa preto PVC poťahov na fľašiach nechcú vzdať.

Estetika je dôležitá aj pri nápojoch – to je podľa Krasneca dôvod, prečo v minulosti stroskotal aj pokus vyrábať vratné plastové fľaše.

„Veľká nápojárska firma vyrábala dvojlitrové PET fľaše, ktoré sa dali otočiť až desaťkrát. Záloha za fľašu bola desať korún. Firma sa však tohto nápadu rýchlo vzdala, lebo už po druhom či treťom raze sa fľaša ošúchala, nebola taká príťažlivá a prestala sa kupovať,“ vysvetľuje Krasnec.

Pokus s vratnými plastovými fľašami na Slovensku skúšala pred rokmi Coca-Cola.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Odpad

Teraz najčítanejšie