Denník N

Hlina o Vašečkovi: Richard, vitaj, ale neposudzuj, prosím, moje kresťanstvo

Alojz Hlina. Foto N – Tomáš Benedikovič
Alojz Hlina. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované 15:12. Vašečka hovorí, že Hlina je konfliktný typ, Hlina hovorí, že sa rátajú výsledky.

V KDH v marci prebehne súboj o predsedu hnutia. Proti terajšiemu predsedovi Alojzovi Hlinovi sa postaví doterajší predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka.

Vašečka povedal, že ponuky na vstup do KDH dostával, odkedy je v politike, ale až teraz sa rozhodol ich prijať. O sebe hovorí, že je „autentickejší kresťan“, ktorý dokáže ľudí spájať.

KDH sa z hľadiska preferencií pod vedením Hlinu darí a strana má teraz viac ako 7 percent. Vo voľbách 2016 sa pritom nedostala do parlamentu.

„Situácia je vážna nie z dôvodu, že by preferencie neboli pod 5 percent, ale z toho, že čo sa vlastne deje vo vnútri KDH,“ hovorí Vašečka. „Súčasný predseda KDH má veľký problém dohodnúť sa s kýmkoľvek, s pánom Sulíkom si nedokáže podať ruku, s Borisom Kollárom nechce byť v jednej miestnosti a s Igorom Matovičom si odkazujú cez médiá. Ja dokážem spájať,“ povedal Vašečka.

Ak vo voľbách neuspeje, tak tvrdí, že bude radovým členom a nebude ani kandidovať do parlamentu. So Smerom by KDH pod jeho vedením vraj nešlo. Vašečka povedal, že na kandidatúru ho nahovorila nová generácia aj zakladajúci členovia, ale mená povedať nechce.

Kto je väčší kresťan

„Vitaj, Richard, v dome, cíť sa pokojne a spokojne, dvere sú otvorené,“ povedal o Vašečkovi Hlina. „Chcem poprosiť Richarda, aby neposudzoval moje kresťanstvo. Viera je dar, ja sa teším z viery skromne, v tichosti, tak som bol naučený.“

Hlina bol na tlačovej besede osobný a hovoril, že jeho mama sa rozviedla a posudzovali, či je dobrá kresťanka. „Môj otec bol ťažký alkoholik, mama sa nikdy nevydala, lebo to sľúbila biskupovi.“ Hlina povedal, že je pripravený na súboj ideí a nie na osobné útoky. Vašečka predtým vyhlásil, že je „autentickejší kresťan“ ako Hlina.

Za predsedu KDH podľa Hlinu môže kandidovať hociktorý z členov. „Dalo sa vstúpiť do KDH aj po marci 2016, ja som tam vstúpil vtedy, vtedy si veľa ľudí na to nestavilo. Vtedy som sa aj rozhodol kandidovať na predsedu, v tom čase KDH predsedu nemalo. Chodil som vytrvalo po okresných snemoch a delegáti ma zvolili, za čo im opäť ďakujem,“ hovoril Hlina.

Dnes je podľa neho KDH inde. „Skúškou správnosti pri akomkoľvek predsedovi sú parlamentné voľby. Pripadá mi korektné nechať tím do volieb, neviem, ktoré mužstvo vymieňa kapitána po polčase, v ktorom vyhral,“ hovoril Hlina.

Zhrozený z nenávisti

Hlina ešte nevie, ako sa zachová, keby prehral súboj o predsedu KDH. „Som citlivý človek a neviem, ako ma to zraní,“ povedal Hlina. Keď ho zvolili za predsedu strany, „bol som zhrozený z tej nenávisti, ako keby som niektorým ľuďom zobral hračku, ako keby som im ublížil“.

Hlina hovorí, že nechce vytvoriť mýtus o svojej konfliktnosti. Povedal, že vydržal aj v miestnosti s Borisom Kollárom. „Ja som v tej miestnosti bol, dekórum som zachoval, ja som to vydržal, nadšením som nesršal, ale výsledky sa rátajú.“

Tie sa podľa Hlinu dostavili v župných voľbách a dostavia sa aj v komunálnych. „Smeráci už teraz vedia, že je zle.“

Hlina hovorí, že „na úprimnosť už umriem, ja už iný nebudem, ľudia chcú vidieť autentické presvedčenie, hlboké oči, výraz, že naozaj sa to tomu človeku dá veriť“.

Matovič: Dýka do chrbta

Na Vašečkov odchod reagoval aj líder OĽaNO Igor Matovič. Povedal, že oboch, aj Hlinu, aj Vašečku, má rád.

Podľa Matoviča nie je kresťanské ani ľudské vrážať dýku do chrbta predsedovi KDH po tom, čo stranu vyčistil vidlami.

„Na druhej strane jedným dychom dodávam, že Rišovi Vašečkovi som vždy v jeho rozhodnutiach dôveroval a zostáva veriť aj dúfať, že si svoj krok dobre rozmyslel.“

Majerský podporuje Hlinu

Podpredseda KDH a prešovský župan Milan Majerský povedal, že podporuje aj naďalej predsedu KDH Alojza Hlinu a bude ho podporovať aj na sneme KDH 17. marca. Príchod Richarda Vašečku do hnutia však víta.

„KDH sa stalo osobou Richarda Vašečku po roku a trištvrte znovu parlamentnou stranou. Na tom vidím veľké pozitívum. Verím, že do KDH vstúpil kvôli ideálom kresťanskodemokratického hnutia. Naďalej požíva moju dôveru súčasný predseda Alojz Hlina, ktorému vďačím aj za dlhodobý vývoj percent, na tom má on najväčšiu zásluhu a stále má moju dôveru.“

Majerský povedal, že Hlina bude mať jeho dôveru aj na sneme. „Myslím, že áno, ak sa nič dramatické nestane, čo nepredpokladám.“

Majerský povedal, že Vašečku volal do KDH už dávnejšie. Na to, že Vašečka hovorí, že ak neuspeje vo voľbe na predsedu, tak nebude hnutie reprezentovať, ani zaň kandidovať do volieb, Majerský povedal, že verí, že Richarda ešte presvedčí. „Vždy som sa snažil pracovať tak politicky, že to neznamená, že keď chcem presadzovať politické ideály, že musím byť automaticky predsedom, viem to urobiť aj na nižšej úrovni, o to sa budem naozaj vždy usilovať. Verím, že presvedčím aj Richarda, keďže sme dobrí priatelia, na to, aby ostal aktívnym nielen členom, ale aj funkcionárom hnutia.“

KDH

Teraz najčítanejšie