Denník N

Kandidát na predsedu KDH Vašečka: S Borisom Kollárom potrebujeme rozprávať

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Richard Vašečka hovorí, že jeho štýl a štýl Alojza Hlinu sú nezlučiteľné.

Kandidát na predsedu KDH Richard Vašečka, ktorý prišiel z OĽaNO, v rozhovore hovorí:

  • prečo Alojz Hlina nie je autentickým kresťanom;
  • či môžu za ním z OĽaNO odísť ďalší;
  • prečo kresťanskí voliči môžu voliť Borisa Kollára;
  • a čo si myslí o SNS.

Vyzerá to zvláštne, že sa o predsedu KDH ide uchádzať niekto, kto ani len nebol členom KDH a bol predsedom poslaneckého klubu inej strany, teda OĽaNO. Ako sa to dá vysvetliť?

Je to neštandardná situácia a nepáči sa mi to, preto som aj váhal. Keď si to však všimnete, Alojz Hlina pred dvomi rokmi tiež vstúpil do KDH pár týždňov pred snemom. Situácia je podobná. Mne nejde o post predsedu, ale Alojz Hlina robí všetko pre to, aby žiadneho protikandidáta nemal. To je pre KDH nezdravé. Keď som videl, že okresné snemy nevyprodukovali do určitého momentu žiadneho protikandidáta, tak som povedal dobre, risknem to a vyskúšam to. Nikdy som nebol členom OĽaNO a do politickej strany vstupujem prvýkrát. Alojz Hlina bol predsedom strany Občania. Ja som bol nezávislý.

To je tiež zvláštne, že ste predsedom poslaneckého klubu, ale neboli ste členom OĽaNO. Prečo?

Z veľkej časti tvorili poslanecký klub nestraníci. V roku 2012 to bola hlavná myšlienková idea, postupne sa to začalo posúvať a OĽaNO sa vyvíja. Do OĽaNO som vstúpiť nechcel, vyhovovala mi prvotná ponuka reprezentovať svojich voličov. Mám naozaj svojich voličov, s ktorými intenzívne komunikujem a zastupujem ich.

To sú rôzne kresťanské spolky?

Áno, kresťanské spoločenstvá, mládežnícke organizácie, mal som 25-tisíc preferenčných hlasov na 145. mieste. Nie som hviezda prvej veľkosti, mám však veľmi konkrétnych voličov. Niektorí kolegovia mi hovoria, že mi závidia, ako viem veľmi dobre identifikovať svojho voliča.

O aké organizácie napríklad ide?

Väčšinou občianske združenia, mladí ľudia. Začal som sa angažovať ako študent a roky sa to vyvíja. Veľká časť ľudí je v strednom veku, kresťanské rodiny s deťmi. Napríklad Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina, to je jedna z najväčších organizácií.

Študovali ste teológiu. Chceli ste byť kňazom?

Nie. Som Bratislavčan, maturoval som na gymnáziu Jura Hronca, ale potom som išiel študovať teológiu do Prešova, kde som stretol manželku a teraz bývame kúsok od Žiliny. Teológiu v Prešove som študoval práve preto, že to bolo jediné magisterské denné štúdium teológie a učiteľstvo náboženstva a etiky. Vyrastal som v tradičnom katolíckom prostredí, kde som mal vieru od rodičov. Keď som mal 17 rokov, tak sa to prekrývalo aj s politickými zmenami, zhruba v roku 1990, zažil som osobné obrátenie a dozretie viery. Chytilo ma to za srdce a vedel som, že sa chcem tomu venovať celý život.

Ako ste sa dostali do OĽaNO?

Tesne pred uzavretím kandidátok v roku 2011 mi telefonovali, či by som nešiel kandidovať do parlamentu. Sprostredkoval mi to jeden známy z kresťanských kruhov, ale komunikoval som s Erikou Jurinovou a Martinom Feckom. Igor Matovič bol vyťažený, raz som s ním mal kratulinký telefonát. Politika ma vždy zaujímala, aj ako učiteľa sa ma na to žiaci vždy pýtali a veľakrát mi povedali „pán učiteľ, vy máte dobré názory, choďte kandidovať, my vás budeme voliť“. Bral som to vtedy ako nereálne, ale keď ma oslovili, tak som si uvedomil, že naozaj to tie deti učím a teraz tu je ponuka. Po približne troch dňoch som sa rozhodol.

Naznačujete, že máte v OĽaNO viacero blízkych ľudí. Môže sa stať, že aj Erika Jurinová alebo Martin Fecko prejdú do KDH?

Silno pochybujem, myslím, že nie. Viete, že Edo Heger, Marek Krajči, Jozef Lukáč sú mi veľmi blízki z kresťanského hodnotového hľadiska, buď som ich navrhoval na kandidátku, alebo sme spolupracovali, ale v tejto chvíli idem len ja a uvidíme. Vôbec neviem, čo bude po 17. marci. Zaujíma ma dobrá vláda a spolupráca po roku 2020 a do toho rátam aj OĽaNO.

Povedali ste, že ak sa nestanete predsedom, nebudete za KDH kandidovať a zostanete radovým členom. Zároveň kritizujete Hlinu, že nie je kresťanský demokrat a že nespája. Prečo potom nezostanete v KDH a nekandidujete do parlamentu aj bez predsedníckej funkcie?

Viacerí ľudia v KDH mi povedali, že sú na hrane odchodu a že lámu palicu nad KDH. Áno, nejaké percentá KDH má, ale tvrdia, že to nie je v skutočnosti KDH, že to nie je kresťanská demokracia. Viacerí mi hovorili aj to, aby som založil novú stranu, aj som nad tým uvažoval, ale povedzme si triezvo, že či ďalšia strana je dobrý nápad. Brzdí ma mantinel 2020.

Ak hovoríte, že KDH nie je demokratické, tak prečo, keď Hlina demokraticky vyhrá, nemôžete byť napríklad podpredsedom?

Keď sa niečo nazýva kresťanská demokracia, má to mať taký charakter. V žiadnom prípade by som nechcel prispievať k nejakej kamufláži, že áno, je tam Vašečka, ale je to také, aké to je. Štýl Alojza Hlinu a môj sú nezlučiteľné. Povedal som si, že v prípade, ak nevyhrám, nech si KDH demokraticky ide svojou cestou, v OĽaNO budú nejakí kresťania a ja buď ukončím politickú kariéru, alebo sa budem venovať v rámci politiky niečomu inému. Beriem to aj ako očistný proces. Idem kandidovať, aby som vymenil súčasného predsedu a zmenil spôsob politiky, aký tam teraz je, z ktorého sú nešťastní ľudia vnútri, aj voliči. Sú ľudia, ktorí povedia – Matovič nie, Hlina nie, hodím to Kollárovi. Ja si myslím, že s Borisom treba rátať pri spolupráci, ale naozaj musí mať kresťanský volič takýto výber?

Prečo si myslíte, že Alojz Hlina nie je autentický kresťan?

Ja si to myslím. Celý spôsob uvažovania, rozhodovania, komunikácie je to, čo ľudia, pre ktorých je kresťanská viera dôležitá, vidia. Robert Fico povie, že kto doňho kameňom, on dvomi. Hlina povie, že keď mu niekto niečo urobí, tak on mu to vráti plus 10 percent. To je otvorene v rozpore s kresťanskými princípmi. Nechcem vyťahovať zvnútra veci, ale viem, ako komunikuje s členmi vedenia. Ďalšia vec sú aj jeho priority v politike. Mne sa zdá, že jeho hlavný cieľ je udržať percentá, za čo ho chválim a robí to výraznou aktivitou, je viac aktivista ako politik, a druhý cieľ je byť predsedom KDH. Na to nie sú kresťania v politike, aby toto robili.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Hovoríte, že Hlina sa nevie s nikým dohodnúť a s Kollárom nechce byť v jednej miestnosti. To ste zažili?

Áno. Boli sme na stretnutí kresťanských politikov v Dóme sv. Martina a biskup slúžil za politikov omšu. Prišiel aj Boris Kollár, aj iní politici, napríklad páni Blanár alebo Faič (šéf poradcov premiéra Roberta Fica, pozn. red.). Potom bola recepcia a pán Hlina mal obrovský problém nielenže ruku podať Borisovi alebo prehovoriť, ale vôbec vojsť do miestnosti.

Ako vy vnímate Kollára?

Rozprával som sa s ním o tom a, samozrejme, nesúhlasím s jeho životným štýlom. On sám si uvedomuje, že nie je kandidát na svätorečenie. Nedáva sa za vzor a vie, že rodina a tradičné hodnoty sú dôležité. Nie som nadšený z toho, ako funguje, ani z jeho minulosti, ale je to relevantná politická sila, má lepšie preferencie ako KDH a v Národnej rade sa venuje veciam, ktoré sú konštruktívne – exekúcie, sociálne veci. Potrebujeme s ním rozprávať. Je potrebné udržať maximálne možnosti, aby sme vládu v roku 2020 zostavili.

Ako vnímate SNS?

Keby sme zostali pri hodnotových a programových veciach, tak SNS je subjekt, ktorý sa hlási ku kresťanským, k národným a sociálnym pilierom, ale personálne zastúpenie si viem veľmi ťažko predstaviť a nejde len o Andreja Danka.

Mnohým ľuďom nejde do hlavy, že je niekto v KDH nespokojný, keď stúpajú preferencie.

Ide o to, čo je cieľom politiky, či preferencie, dostať sa do parlamentu a udržať predsednícku funkciu, alebo držať sa hodnôt a reprezentovať voličov. Myslím si, že potenciál je vyšší ako preliezť päť percent. Nekandidujem preto, aby som bol v KDH, ale preto, že ma ľudia požiadali, aby som prispel k zmene. Ak to nevyjde, nesplnil som si úlohu.

Ste voličom KDH?

Vždy som volil KDH. Prvýkrát ako čerstvý maturant v roku 1992, potom vždy, v roku 1998 SDK, ale krúžkoval som ľudí z KDH a naposledy v roku 2010, kde nám bol na jednom stretnutí predstavený mladý muž menom Milan Majerský, ktorého som odporúčal priateľom a krúžkoval som ho.

Podporí vás pán Majerský, ktorý vyhral župné voľby v Prešove?

Nechcem ho do týchto vecí zaplietať. Je kampaň a nechcem predbiehať. Zatiaľ som ho o podporu nežiadal, nechcem dostávať Milana a ďalších pod tlak. (Milan Majerský medzitým povedal, že na sneme podporí Alojza Hlinu, pozn. red.)

Majerský dal vraj Hlinovi čestné slovo, že ak sa stane županom, nebude kandidovať na predsedu a Hlina mu aj finančne pomohol s kampaňou a majú dohodu, že nepôjde proti nemu. Je to tak?

Myslím si, že áno, preto nechcem dostávať Milana ani ďalších pod tlak. Je dôležité, aby sme neviedli politický boj tak, že to po piatich týždňoch KDH poškodí. Voči predsedovi sa vymedzujem, to musím urobiť, lebo ja som iný a ak bude pokračovať Alojz Hlina, nech sa KDH darí, ale ja v takom prípade neviem byť aktívnym predstaviteľom. No nechcem poškodiť KDH.

Aký klub vás prijal do KDH?

Klub v Žiline.

Kto vás teda nahovoril na kandidatúru?

Mená nepoviem, zbytočne by to vyvolávalo boje. V rámci kampane do VÚC som debatoval v Žiline, v Trenčíne a podporoval som Milana Majerského v Prešove, takže pokiaľ ide o funkcionárov KDH, prišiel som do kontaktu s nimi v Žiline, Trenčíne a Prešove.

Kto je váš politický vzor?

Bol som teraz na filme Najtemnejšia hodina, tak v mnohých veciach Winston Churchill, aj keď nebol až taký kresťan. Som typ, ktorému sa páčia razantní ľudia. Okrem Churchilla Margaret Thatcherová alebo aj Ronald Reagan.

A na Slovensku?

Učím sa od viacerých, ale asi teraz v súčasnosti nemám vzor. Ako Žilinčan a kresťanský demokrat by som mal povedať, že Andrej Hlinka. Myslím si, že ten národný akcent správnym spôsobom je dôležité v politike presadzovať. KDH dostalo nálepku, ako keby bolo čechoslovakistické a že nechcelo Slovensko, a je dobre, aby sme sa aj z tohto obdobia histórie poučili. Vieme, že veľmi skoro po Hlinkovej smrti sa to preklopilo do situácie, keď ľudáci vládli tak, ako vládli. V žiadnom prípade nemôžem schvaľovať, že na Slovensku boli deportácie Židov, ale som za vyvážený pohľad.

TIP: Diskusia Denníka N: Hlina vs. Vašečka. 1. marca 2018, Nu Spirit Club.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

KDH

Slovensko

Teraz najčítanejšie