Denník N

Olympijský newsfilter: RTVS to vyhrala a k tomu už v sobotu môže prísť slovenská medaila

1. program slovenských športovcov cez úvodný víkend, 2. politický rozmer olympiády, 3. úspech RTVS + jednou vetou, odporúčané texty a foto dňa.

1. Cez víkend môže prísť prvá slovenská medaila

Olympiáda v piatok oficiálne odštartovala otváracím ceremoniálom, aj keď niektorí športovci už súťažili. Naplno sa začína pretekať v sobotu a bude pri tom aj slovenský tím. Kompletný program olympiády, ktorá potrvá do nedele 25. februára, nájdete tu.

Sobota 11:10, Ninis, Šimoňák:

Na prvé kolo sa vydajú sánkari Jozef Ninis a Jakub Šimoňák. Ninis je v životnej forme, na podujatí Svetového pohára v lotyšskej Sigulde obsadil v januári siedme miesto. Sánkari majú v sobotu na programe prvé a druhé jazdy, v nedeľu tretie a štvrté.

Sobota 12:05, Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková, Terézia Poliaková, Alžbeta Majdišová:

Prvú veľkú šancu na zisk medaily má Slovensko hneď v prvý ostrý deň súťaženia, keď je na programe biatlonový šprint žien na 7,5 km. Anastasia Kuzminová túto disciplínu vyhrala na OH vo Vancouveri aj v Soči a v Pjongčangu sa môže stať prvou biatlonistkou so zlatým hetrikom. Kuzminovej sa v šprinte darilo aj v aktuálnej sezóne Svetového pohára. Prekvapiť môže Paulína Fialková a na trati budú aj ďalšie slovenské biatlonistky.

Nedeľa 5:30, Medlová:

Snoubordistku Klaudiu Medlovú čakajú preteky v disciplíne slopestyle. V roku 2015 v tejto disciplíne na MS získala bronz. V minulosti získala vo Svetovom pohári šesť pódiových umiestnení, v tejto sezóne pravidelne končí v prvej desiatke, najlepšie skončila piata. Športový publicista Matej Ondrišek ju zaradil medzi Slovenky, ktoré na olympiáde môžu prekvapiť.

Nedeľa 10:50, Ninis, Šimoňák:

Sánkari majú po sobotňajšom prvom a druhom kole teraz na programe tretie a štvrté. Po štvrtom sa budú rozdávať medaily.

Nedeľa 12:15, Otčenáš, Kazár:

V nedeľu sú na programe aj preteky biatlonistov, šprint na 10 kilometrov, Slovensko budú reprezentovať Martin Otčenáš a Matej Kazár. Otčenášovi patrí v celkovom poradí Svetového pohára 64. miesto, Kazárovi priečka č. 70.

Kedy hrajú hokejisti?

Prvý zápas odohrajú v stredu 14. februára napoludnie proti Olympijským športovcom Ruska. Kompletný program hokejového turnaja tu.

2. Na tejto olympiáde uvidíte dva tímy, ktoré možno už nikdy viac neuvidíte

Tému dlhodobo sleduje a pre newsfilter spracoval Tomáš Vasilko:

Olympijskí športovci z Ruska – Ruský štát riadil doping svojich športovcov v Soči, a tak ho Medzinárodný olympijský výbor potrestal tým, že oficiálne Rusko v Pjongčangu nebude. Športovci z tejto krajiny však budú môcť súťažiť pod olympijskými kruhmi a názvom Olympijskí športovci z Ruska.

Ale nie všetci. Panel MOV pustil 169 Rusov (doma v Soči ich bolo 232). Sitom neprešiel ani skvelý biatlonista a brat Anastasie Kuzminovej Anton Šipulin. Po rozhodnutí nasledoval kolotoč odvolaní. Športový arbitrážny súd vrátil mnohým Rusom medaily z olympiády v Soči, no v piatok (áno, v deň otvorenia olympiády) rozhodol, že 45 Rusov, ktorí sa odvolali, fakt na olympiádu nepôjde. Samozrejme, Rusi hovoria o politike. Bude zaujímavé sledovať, ako to nabudí (alebo nenabudí) ich športovcov.

Tím Kórea – 29-ročná kanadsko-americká trénerka hokejistiek Južnej Kórey musela zaťať zuby, no nepomohla si. V rámci olympijského zbližovania Severnej a Južnej Kórey vznikne spoločný tím hokejistiek, k jej tímu sa pridalo 12 severokórejských hráčok. Oficiálne sa volá – prekvapivo – Kórea.

Na drese budú mať vlajku zjednoteného polostrova. Koho by zaujímalo, ako si na ľade budú rozumieť hráčky z blízkych, a predsa takých rozdielnych krajín, môže si prvý zápas pozrieť už v sobotu o 13:10.

Celkovo pošle Severná Kórea na olympiádu 22 športovcov, čo je viac, ako sa čakalo. Južná Kórea je rada, že už sa nehovorí o vojne, a Severná Kórea si zasa pripisuje body v propagande, prinajlepšom smerom k vlastným obyvateľom.

3. RTVS to vyhrala

Na dvoch kanáloch verejnoprávnej RTVS počas dvoch olympijských týždňov odvysielajú dvesto hodín priamych prenosov, RTVS k tomu môže vysielať záznamov, koľko chce.

Oproti olympiáde v Soči 2014 sa na obrazovky RTVS vrátil hokejový turnaj, ktorý si vtedy kúpila Markíza. RTVS zaplatila za práva na vysielanie 1,24 milióna eur.

RTVS bude všetko vysielať aj online na svojom webe.

Telerozhlas vyslal do Pjongčangu aj rozhlasových reportérov, ktorí budú naživo komentovať hlavne vystúpenia slovenských športovcov. Rozhlas bude mať počas tejto olympiády väčší význam pre časový posun (+ 8h) – súťažiť sa začína po polnoci nášho času a vrchol programu je vždy po ôsmej ráno, keď je mnoho ľudí v práci alebo sa do nej presúva.

Práva na európske vysielanie olympiády vlastní spoločnosť Discovery Communications. Zaplatila za ne 1,3 miliardy eur a porazila tak Európsku vysielaciu úniu (EBU), ktorá združuje verejnoprávne médiá a vlastnila ich doteraz.

Americká spoločnosť v Európe, a teda aj na Slovensku a v Českej republike, prevádzkuje športový kanál Eurosport a jednotlivým krajinám ponúkla sublicenciu na sto vysielacích hodín premiérového obsahu.

Českej televízii sa však napríklad podarilo vyboxovať horšie podmienky ako Slovákom – majú len 190 hodín priamych prenosov a môžu vysielať len na jednom kanáli, niektoré súťaže sa im teda budú prekrývať.

Olympiádu môžete sledovať aj na Eurosporte, no aj v Eurosport Playeri online. Tip od nás – predplatné sa dá kúpiť aj len na mesiac.

Jednou vetou:

4. Kým posledné tri zimné olympiády (Turín, Vancouver a Soči) mali problémy s vysokými teplotami, v Pjongčangu varujú pred veľkými mrazmi.

5. Slovenský biatlonový tím dostal v úvode hier zákaz vyjadrovať sa pre médiá a publikovať na sociálnych sieťach.

6. Do hlavnej súťaže postúpil z kvalifikácie 45-ročný japonský skokan Noriaki Kasai, ktorý je na rekordnej ôsmej olympiáde.

7. Prezident Andrej Kiska otvoril slovenský dom, pochodeň niesol aj Miroslav Lajčák.

8. Irán sa sťažuje, že jeho športovci nedostali na olympiáde nové smartfóny tak, ako športovci iných krajín, ak by ich dostali, šlo by o porušenie medzinárodných sankcií.

9. Kuchári nórskeho olympijského tímu si namiesto 1500 vajec omylom objednali 15-tisíc, zvyšok sa im, našťastie, podarilo vrátiť.

10. Olympijský oheň zapálila Kim Ju-na, olympijská víťazka v krasokorčuľovaní z Vancouveru 2010.

Zaujímavé články:

Slovensko môže v Pjongčangu prekonať dosiaľ najúspešnejšiu olympiádu vo Vancouveri 2010, na ktorej získalo zásluhou Anastasie Kuzminovej a Pavla Hurajta kompletnú zbierku medailí.

Matej Ondrišek o medailových šanciach slovenského tímu. (Denník N)

Biatlonisti trénujú naobliekaní, niektorí si dávajú dvojo rukavíc, tvár si chránia pred omrznutím tejpami a v ústach majú tzv. „horalky“, aby si chránili sliznice. Sú to trubice, ktoré majú vnútri elektrickú špirálu a vzduch dokážu mierne ohriať.

Miloslav Šebela o nízkych teplotách v Pjongčangu. (SME)

Nebolo to jednoduché. Zažila som bolesť i slzy, pretože som sa chcela za každú cenu vrátiť v najlepšej forme. Mala som na to krátky čas. Niekedy som si kládla otázku, či to má význam a či sa vôbec ešte budem vedieť dostať na úroveň ako v minulosti.

Juraj Berzedi sa rozprával s Veronikou Velez-Zuzulovou (SME)

Foto dňa:

Spojený kórejský tím pri príchode na olympijský štadión počas úvodného ceremoniálu. Foto – tasr/ap

Výsledkový servis:

Súťaž družstiev v krasokorčuľovaní (po krátkom programe mužov a športových dvojíc):

1. Kanada 17 bodov (Patrick Chan 81,66, Meagan Duhamelová/Eric Radford 76,57), 2. USA 14 (Nathan Chen 80,61, Alexa Scimecová Knierimová/Chris Knierim 69,75), 3. Japonsko 13 (Šoma Uno 103,25, Miu Suzakiová/Rjuiči Kihara 57,42), 4. Olympijskí športovci Ruska 13 (Michail Koľjada 74,36, Jevgenija Tarasovová/Vladimir Morozov 80,92), 5. Izrael 11 (Alexej Byčenko 88,49, Paige Connersová/Jevgenij Krasnopolskij 54,47), 6. Čína, 7. Taliansko 10, 8. Nemecko 10, 9. Kórejská republika 6, 10. Francúzsko 6

Curling – miešané dvojice

1. kolo:

USA – Olympijskí športovci Ruska 9:3, Kanada – Nórsko 6:9, Kórejská republika – Fínsko 9:4, Čína – Švajčiarsko 5:7

2. kolo:

Fínsko – Švajčiarsko 6:7, Kórejská republika – Čína 7:8, Olympijskí športovci Ruska – Nórsko 4:3, USA – Kanada 4:6

3. kolo:

Kórejská republika – Nórsko 3:8, USA – Švajčiarsko 4:9, Čína – Kanada 4:10, Olympijskí športovci Ruska – Fínsko 7:5

4. kolo:

Kanada – Fínsko 8:2, Čína – Olympijskí športovci Ruska 5:6 po extra ende, USA – Kórejská republika 1:9, Švajčiarsko – Nórsko 5:6

Kvalifikácia – skoky HS100:

1. Andreas Wellinger (Nem.) 133,5 bodov (103 m), 2. Kamil Stoch 131,7 (104), 3. Dawid Kubacki (obaja Poľ.) 129,6 (104,5), 4. Richard Freitag (Nem.) 129,1 (102), 5. Stefan Kraft (Rak.) 128,6 (102,5), 6. Markus Eisenbichler 127,7 (102,5), 7. Karl Geiger (obaja Nem.) 125,5 (102), 8. Daniel Andre Tande (Nór.) 123 (100), 9. Stefan Hula (Poľ.) 122,7 (100,5), 10. Simon Ammann (Švaj.) 122,3 (102)

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Olympijský súhrn

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie