Denník N

Môže sudca popíjať s advokátom ako v prípade Bžán? Pýta sa Žitňanská, odpovedať má Súdna rada

Ľuboš Sádovský ešte ako člen Súdnej rady. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ľuboš Sádovský ešte ako člen Súdnej rady. Foto N – Tomáš Benedikovič

V prípade miliónového advokáta Bžána sa ukázal aj iný problém ako veľké odmeny od štátu: jeho stretnutie nad pohárikom s predsedom bratislavského krajského súdu. Je to v rozpore so sudcovskou etikou?

Predseda Krajského súdu v Bratislave Ľuboš Sádovský sedí v advokátskej kancelárii vplyvného advokáta Radomíra Bžána a navzájom si pripíjajú. Na stole pred nimi sú fľaše s alkoholom. Problém je, že Bžán mal nejeden spor práve na bratislavskom súde. Advokát s kontaktmi na Smer mediálne zaujal vďaka 64-miliónovej odmene od MH Manažmentu.

Či sú takéto vzťahy medzi sudcom – predsedom súdu a advokátom v poriadku, by mala odpovedať Súdna rada. Koncom januára sa kvôli tomu na ňu obrátila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Žiada, aby Súdna rada prijala stanovisko, či je Sádovského správanie v súlade so sudcovskou etikou.

Sádovský musel po článku týždenníka Plus 7 dní, ktorý zverejnil aj fotky s Bžánom, vysvetľovať aj svoje majetkové pomery. V tom ministerka a ani Súdna rada problém nevideli.

Otázne sú však jeho kontakty. Sádovský doposiaľ svoje vzťahy s Bžánom nekomentoval. „Nemám potrebu vyjadrovať sa k otázke vzťahu s pánom Bžánom,“ povedal ešte pre týždenník vlani v októbri.

Predseda krajského súdu viac k stretnutiu s Bžánom pre médiá nepovedal. Nie je teda jasné, či sú priateľmi dlhší čas a stretávajú sa pravidelne, alebo len výnimočne. Keď ho Denník N požiadal o stretnutie, odmietol. Chce totiž počkať, ako dopadne prerokovanie ministerkinho návrhu v Súdnej rade.

Žitňanská: Musia si to vyriešiť sudcovia

Nie je to po prvý raz, čo ministerka necháva na Súdnu radu, aby ako najvyšší sudcovský orgán posúdila etické pravidlá. Etická komisia rady sa už zaoberá správaním sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Pri Sádovskom sa Žitňanská pýta, či stretnutie predsedu súdu s vplyvným advokátom je v poriadku alebo „ide o správanie, ktoré môže objektívne vzbudiť dojem nevhodnosti a navonok pôsobiť tak, že je sudca ovplyvňovaný a nie je nestranný“, čím by porušil zásady sudcovskej etiky. Tie totiž hovoria aj o tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Milióny právnikovi Bžánovi

Teraz najčítanejšie