Denník N

Česi chcú meniť referendum, je obava, že by sa ľahšie spustilo hlasovanie o EÚ a NATO

Zeman dáva Babišovi čas. Foto – TASR/AP
Zeman dáva Babišovi čas. Foto – TASR/AP

Možnosť vyhlásiť referendum o veciach ako odchod z EÚ a NATO jednoduchšie chcú okamurovci a komunisti, Andrej Babiš je proti.

Podpora novej vlády Andreja Babiša vzniká pomaly. Okrem neustálych rokovaní medzi hnutím ANO a ostatnými stranami však v Poslaneckej snemovni prebieha aj debata o zákone o všeobecnom referende. To, ako tento zákon dopadne, ukáže, čo sú ochotné jednotlivé strany obetovať pre účasť na moci.

O referende rokujú štyri strany a hnutia, ktoré sa v októbri dostali do dolnej komory parlamentu. Hnutie ANO si prizvalo okamurovcov, komunistov a Pirátov. Finálne podmienky ešte nie sú známe, ANO odmieta do zákona zaradiť možnosť vyhlásenia referenda o zahraničnopolitických otázkach, teda aj o vystúpení z NATO a EÚ, zatiaľ čo komunisti a SPD by radi túto možnosť mali.

Pridanie prvkov priamej demokracie do českého systému potrebuje ústavný zákon. Ak si zoberieme strany, ktoré to majú dlhodobo v programe, Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru a komunisti, spolu s vládnou stranou ANO nemajú dostatok hlasov. Chýbajúcich päť hlasov im môžu dodať tri strany.

Poslanec za Pirátov Mikuláš Ferjenčík v rozhovore pre Český rozhlas vysvetľoval, prečo sú to práve Piráti, kto s nimi rokuje. „Ľudovci, aj napriek tomu, že v programe referendum majú, po voľbách sa na to veľmi netvária. A nie je úplne jasné, kto za sociálnych demokratov teraz rozpráva.“

Stranu ČSSD čaká 18. februára zjazd, na ktorom si zvolia svojho nového predsedu.

Pirátske zapaľovače

Najväčším problémom možného zákona o všeobecnom referende je možnosť vyhlásenia ľudového hlasovania o zahraničnopolitických otázkach.

Kým Tomio Okamura, ktorý stojí za aktuálnym návrhom ústavného zákona, tlačí na možnosť zvolania referenda o vystúpení z EÚ a NATO, Babiš túto možnosť odmieta a komunisti podporujú Okamuru. Piráti sa v tomto kvartete postavili do úlohy, ako ich predseda Ivan Bartoš hovorí, strážneho psa.

Piráti navrhujú dve rôzne úrovne referenda,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie