Česi chcú meniť referendum, je obava, že by sa ľahšie spustilo hlasovanie o EÚ a NATO

Možnosť vyhlásiť referendum o veciach ako odchod z EÚ a NATO jednoduchšie chcú okamurovci a komunisti, Andrej Babiš je proti.

Zeman dáva Babišovi čas. Foto – TASR/AP

Podpora novej vlády Andreja Babiša vzniká pomaly. Okrem neustálych rokovaní medzi hnutím ANO a ostatnými stranami však v Poslaneckej snemovni prebieha aj debata o zákone o všeobecnom referende. To, ako tento zákon dopadne, ukáže, čo sú ochotné jednotlivé strany obetovať pre účasť na moci.

O referende rokujú štyri strany a hnutia, ktoré sa v októbri dostali do dolnej komory parlamentu. Hnutie ANO si prizvalo okamurovcov, komunistov a Pirátov. Finálne podmienky ešte nie sú známe, ANO odmieta do zákona zaradiť možnosť vyhlásenia referenda o zahraničnopolitických otázkach, teda aj o vystúpení z NATO a EÚ, zatiaľ čo komunisti a SPD by radi túto možnosť mali.

Pridanie prvkov priamej demokracie do českého systému potrebuje ústavný zákon. Ak si zoberieme strany, ktoré to majú dlhodobo v programe, Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru a komunisti, spolu s vládnou stranou ANO nemajú dostatok hlasov. Chýbajúcich päť hlasov im môžu dodať tri strany.

Poslanec za Pirátov Mikuláš Ferjenčík v rozhovore pre Český rozhlas vysvetľoval, prečo sú to práve Piráti, kto s nimi rokuje. „Ľudovci, aj napriek tomu, že v programe referendum majú, po voľbách sa na to veľmi netvária. A nie je úplne jasné, kto za sociálnych demokratov teraz rozpráva.“

Stranu ČSSD čaká 18. februára zjazd, na ktorom si zvolia svojho nového predsedu.

Pirátske zapaľovače

Najväčším problémom možného zákona o všeobecnom referende je možnosť vyhlásenia ľudového hlasovania o zahraničnopolitických otázkach.

Kým Tomio Okamura, ktorý stojí za aktuálnym návrhom ústavného zákona, tlačí na možnosť zvolania referenda o vystúpení z EÚ a NATO, Babiš túto možnosť odmieta a komunisti podporujú Okamuru. Piráti sa v tomto kvartete postavili do úlohy, ako ich predseda Ivan Bartoš hovorí, strážneho psa.

Piráti navrhujú dve rôzne úrovne referenda,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |