Denník N

Východoeurópsky populizmus je iný ako ten na západe EÚ

Foto – TASR
Foto – TASR

Východ Európy je oveľa zraniteľnejší a náchylnejší k dichotomickému poňatiu politiky na báze priateľ – nepriateľ.

V roku 2016 vytvorili britské referendum o vystúpení z Európskej únie a americké prezidentské voľby dojem, že populizmus východoeurópskeho strihu pohlcuje aj Západ. V skutočnosti je však situácia v západnej Európe a v Spojených štátoch jasne odlišná.

Chýbajúca tradícia

Ako ukázali politológovia Martin Eiermann, Yascha Mounk a Limor Goultchin z Inštitútu Tonyho Blaira pre globálnu zmenu, len vo východoeurópskych postkomunistických krajinách populisti vo voľbách bežne porážajú tradičné strany. Z pätnástich východoeurópskych krajín sú dnes populisti hlavnou vládnou silou v siedmich z nich. V dvoch ďalších sú súčasťou vládnej koalície a v troch sú hlavnou opozičnou silou.

Eiermann, Mounk a Goultchin poukazujú aj na to, že kým v roku 2000 populisti získali 20 a viac percent hlasov len v dvoch východoeurópskych štátoch, v súčasnosti je to tak až v desiatich krajinách. V Poľsku takéto strany v roku 2000 získali iba 0,1 percenta hlasov, no v súčasnosti má vládnuca strana Právo a spravodlivosť v parlamente väčšinu. A v Maďarsku podpora premiéra Viktora Orbána občas presiahla 70 percent.

Aj bez ohľadu na tieto tvrdé čísla musíme uvažovať nad základnými spoločenskými a politickými faktormi, ktoré vo východnej Európe populizmus tak posilnili. Na začiatok treba uviesť, že východnej Európe chýba tradícia bŕzd a protiváh, ktorá dlhodobo chráni západnú demokraciu. Na rozdiel od predsedu PiS Jarosława Kaczyńského, de facto poľského vládcu, americký prezident Donald Trump neignoruje súdne rozhodnutia a neštve tajné služby proti opozícii.

Alebo si vezmite Roberta Muellera, ktorý vedie vyšetrovanie kontaktov kandidáta Trumpa a jeho tímu s Rusmi. Muellera tým poveril zástupca ministra spravodlivosti Rod Rosenstein, vládny úradník, ktorý je Trumpov podriadený. A hoci má Trump ako človek stojaci na čele exekutívy možnosť Muellera i Rosensteina vyhodiť, pravdepodobne sa to neodváži urobiť. To isté sa o Kaczyńskom povedať nedá.

Len priatelia alebo nepriatelia

Iným zásadným rozdielom je, že Východoeurópania majú tendenciu zastávať materialistickejšie postoje ako Západniari, ktorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie