Kuzminová má štvrtú medailu. V Rusku ju vylúčili z reprezentácie, Slovákov si získala skromnosťou

Foto – TASR.

Anastasia Kuzminová sa po dvojnásobnom materstve dokázala vrátiť do špičkovej formy.

Anastasia Kuzminová vybojovala v Pjongčangu striebornú medailu v stíhačke na 10 kilometrov a získala už svoju štvrtú olympijskú medailu. V rovnakej disciplíne získala vo Vancouveri striebro, ešte má dve zlatá zo Soči a Vancouveru zo šprintu.

Vyhrala suverénna Laura Dahlmeierová z Nemecka, ktorá na olympiáde v šiestich streľbách spravila celkovo len jednu chybu. Tretia skončila Anais Bescondová z Francúzska, ktorá s Kuzminovou tesne prehrala v cieľovej rovinke o 0,2 sekundy. Druhá zo Sloveniek Paulína Fialková spravila v každej streľbe dve chyby a obsadila 38. priečku.

Kuzminová štartovala z 13. miesta so stratou 54 sekúnd, vďaka výbornému bežeckému výkonu sa po polovici pretekov posunula na čelo. V tretej a štvrtej streľbe však spravila tri chyby, celkovo zaváhala štyrikrát, a skončila druhá.

Dramatický súboj o druhú priečku

Kuzminová: Predbehnutie líderky bola chyba

„Teším sa a ďakujem všetkým. Na túto olympiádu som išla preto, aby som obhájila zlato zo šprintu, ale podarilo sa obhájiť striebro z Vancouveru. Strašne sa teším z dnešného výkonu a všetkým ďakujem, že ste mi naďalej verili a neprestali ma mať radi po šprinte. Robila som to pre vás, ďakujem,“ povedala Anastasia Kuzminová pre RTVS v prvej reakcii po zisku striebra.

“Keď som predbehla Dahlmeierovú, tam som spravila najväčšiu chybu. Cítila som sa fyzicky silnejšia, mala som výborne pripravené lyže a na strelnicu som preto prišla premotivovaná a zadychčaná. Nebyť toho, nemuseli z toho byť dve trestné kolá. Možno by som potom mohla bojovať aj o zlato, ale dnes to asi takto malo byť a som neskutočne vďačná za tento výsledok. Stále si myslím, že sa mi to sníva,” dodala.

“Moji drahí, milí kamaráti, priatelia, rodina, všetci, čo ste mi verili. Som vďačná a som veľmi šťastná. Držte palce naďalej, olympiádu ešte máme pred sebou, budem sa ďalej snažiť,” uzavrela s úsmevom Kuzminová.

Foto TASR.

Kuzminová potvrdila skvelú tohtoročnú formu, ktorú nadobudla po materskej prestávke.

Rodená Ruska reprezentuje Slovensko od roku 2008 a odvtedy preň získala viacero úspechov.

V Rusku jej ako perspektívnej pretekárke neponúkli také podmienky ako na Slovensku, už krátko po pôrode na ňu tlačili, aby sa zapojila do tréningu.

V Rusku jej nevyhoveli

Kuzminová začala s biatlonom ako pätnásťročná. Pod dievčenským menom Šipulinová reprezentovala Rusko vo viacerých mládežníckych kategóriách a dosahovala výborné výsledky, vrátane niekoľkých medailí z vrcholných šampionátov.

V roku 2006 debutovala vo Svetovom pohári a ukazovala sa ako perspektívna pretekárka s výborným behom. V priebehu sezóny otehotnela s priateľom a budúcim manželom Danielom Kuzminom a ukončila sezónu 2006/2007.

V apríli sa vzali a o necelý mesiac sa im narodil syn Jelisej. Kuzminová sa chcela vrátiť k súťaženiu v ruskom tíme, no tamojší tréneri a funkcionári nechceli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.