Denník N

7 dobrých správ: Berlínsky múr je už zbúraný dlhšie, ako bol predtým postavený

V Somálsku zakázali obriezku, v Leviciach zakladajú lesnú školu a v Trnave vzniká kultúrne centrum. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Zbúraný Berlínsky múr prevýšil počty dní, keď stál

Berlínsky múr je zbúraný dlhšie, ako stál. V pondelok 5. februára 2018 sa prevýšil počet dní, keď rozdeľoval nemecké rodiny aj celú krajinu. Bolo to presne 10 316 dní, a teda 28 rokov, dva mesiace a 26 dní.

Jeho pád viedol nielen k zjednoteniu Nemecka, ale aj ku koncu studenej vojny a k spoločnej mene euro.

Takmer štvormetrový múr dlhý 96 kilometrov postavili v roku 1961, aby zabránil úteku ľudí z východného Nemecka do západného Berlína. V rokoch 1961 až 1989 sa podarilo prejsť na druhú stranu okolo 5-tisíc ľuďom. Pri úteku však prišlo o život 173 východných Nemcov.

Titulka Berliner Zeitung

2. V Somálsku vydali fatvu nad ženskou obriezkou

Náboženskí vodcovia v Somálsku vydali fatvu nad ženskou obriezkou. To teda znamená, že zakázali mrzačenie ženských pohlavných orgánov.

Podľa somálskeho ministerstva pre náboženské záležitosti budú tí, ktorí vykonajú ženskú obriezku, čeliť trestu a ich obete budú mať nárok na odškodnenie.

„Dôvod, prečo táto škodlivá prax pretrvala tak dlho, je, že ľudia veria, že naše náboženstvo alebo kultúra vyžadujú, aby sme to robili,“ povedala pre Reuters Ajan Mahamoudová. „Fatva je v podstate správa somálskej vlády pre každého, že neexistujú náboženské ani kultúrne dôvody na ženskú obriezku.“

Predpokladá sa, že na svete podstúpilo obriezku okolo 200 miliónov dievčat a žien, čo im mohlo spôsobiť vážne fyzické aj psychické problémy.

Ilustračné foto – TASR/AP

3. V Guatemale objavili mayské stavby

Na severe Guatemaly objavili tisíce mayských stavieb, vrátane pyramíd a palácov. Ruiny osídlenia, ktoré stáročia ukrýval hustý prales, našli pomocou laserového skenovania v departemente Petén. Na výskume sa pritom podieľali aj slovenskí vedci.

Obrovskú aglomeráciu tvoril systém 73 mayských miest a sídiel s takmer 60-tisíc stavbami. Na území menšom ako Slovensko žilo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

7 dobrých správ

Teraz najčítanejšie