Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kde sú riziká Ficovho záchranného plánu

Premiér Robert Fico predstavil nový plán pomoci pre veriteľov Váhostavu. Foto - Tasr
Premiér Robert Fico predstavil nový plán pomoci pre veriteľov Váhostavu. Foto – Tasr

Ficov nový plán ešte nemá paragrafovú podobu. No niektoré problémy sú jasné už teraz.

Pripomeňme si v skratke aktuálny premiérov plán na pomoc stavbárom, ktorí pracovali pre Váhostav na štátnych diaľniciach.

 • Smer navrhuje, že štátna banka od nich kúpi dlhy, čo si u nich firma nechala a dá im za ne na ruku polovicu z nepreplatených faktúr.
 • Štát ich potom vymení za akcie Váhostavu a bude peniaze vymáhať zo zisku firmy.
 • Ak drobní stavbári túto pomocnú ruku neprijmú, vyplatí im Váhostav počas piatich rokov iba 15 percent pohľadávok.
 • Štát im, ako aj všetkým ostatným firmám do budúcna, otvára ešte možnosť, aby si pýtali všetky zvyšné peniaze od firmy sami, ak budú vidieť, že má na ich výplatu.

Keďže tieto plány sa len nedávno menili, nemajú ešte paragrafovú podobu. Nielen preto vyvolávajú viacero otázok.

1. Zložia sa nakoniec na pomoc drobným stavbárom všetci daňoví poplatníci?

Naplnenie predstavy o tom, že peniaze sa do štátneho vrátia z budúcich ziskov Váhostavu, závisí od toho, aké postavenie štát v stavebnej firme výmenou za dlhy získa.

Nie je jasné, ako sa určí cena podniku a aký podiel teda pripadne napríklad na pohľadávku za jeden milión eur.

Nie je jasné ani to, koľko bude mať štát akcií a preto sa teraz nedá povedať, či bude mať štát v podniku majoritu, minoritu alebo zanedbateľný podiel.

Štát chce kupovať pohľadávky v hodnote asi 35 miliónov eur, zvyšok nezabezpečených pohľadávok už zrejme vlastnia schrákové firmy. Hodnotu podniku môžu znalci podľa plánu budúcich ziskov určiť niekde medzi 50 až 100 miliónmi eur. Je preto takmer isté, že štát by mal mať minimálne 5 percent akcií, čo mu dovolí minimálne zvolávať mimoriadne valné zdromaždenia. Či si presadí napríklad člena predstavenstva alebo dozornej rady, teraz nemožno ani odhadovať.

„Cez valné zhromaždenie môžete majoritného akcionára len šikanovať. Niet väčšieho blázna ako je minoritný akcionár, pretože s ním môže majiteľ väčšiny robiť prakticky čo chce,“ myslí si Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied.

Inak povedané, pokiaľ štát nebude detailne vidieť na prsty Váhostavu, ten môže teoreticky dokladovať minimálne zisky ľubovoľne dlho a štát by sa vrátenia dlhov Váhostavom nikdy nedočkal.

Jasný nie je ani mechanizmus, ako by štát vstupoval do firmy, či odkupovaním akcií alebo navyšovaním základného imania. „O navýšení základného imania musí najprv rozhodnúť valné zhromaždenie aktuálnych vlastníkov. Nikoho nemôžete prinútiť, aby emitoval nové akcie. To naznačuje, že tu môže existovať dohoda štátu s akcionármi Váhostavu,“ uvažuje partner advokátskej kancelárie Maple & Fish Viliam Karas.

2. Aké pohľadávky kúpi štát?

Váhostav má na zozname nevyplatených partnerov aj schránkové firmy z Cypru či z Belize. Váhostav tvrdí, že sú za nimi známi Juraja Širokého, ktorí boli ochotní na poslednú chvíľu požičať firme peniaze. Blízkosť k Širokému ukazuje aj to, že tieto firmy ani len netrvali na zárukách, ktorými by si svoje peniaze poistili, ako to robievajú banky.

Premiér sľubuje, že dlhy voči schránkam štát skupovať nebude, no ich definíciu ešte neukázal. Podľa Baláža by tým schránkové spoločnosti diskriminoval a tie by to mohli namietať.

3. Zastaví sa teraz vyšetrovanie kauzy Váhostav?

Nemá sa prečo. Fakt, že premiér narýchlo predstavil niekoľko zmien v zákonoch, neznamená, že by policajti mali stopnúť trestné stíhanie, ktoré už rozbehli. Podozrievajú manažérov Váhostavu, že neprávom obrali dodávateľov o peniaze. Sám Váhostav pritom za diaľnice dostal od štátu zaplatené.

Vyšetrovatelia by sa mohli zamerať aj na to, či peniaze z firmy niekam zbytočne neodtiekli. Skúmať by mohli aj to, či Široký cez Cyprus a Belize nepožičal sám sebe. To by znamenalo, že celú reštrukturalizáciu mohol manipulovať a mala by sa ako taká zniesť zo stola.

4. Ako pomôžu aktuálne zmeny ostatným?

Pre tých, ktorých peniaze sa už stratili v TSS Grade či v Doprastave, ktorý tiež len nedávno vymazal väčšinu dlhov, neznamenajú premiérove expresné zmeny nič.

Pre tých, ktorí by sa do podobnej situácie ešte len dostali, sa otvárajú nové možnosti. Dnes systém funguje tak, že sa určí napríklad na vymazanie 85 percent dlhov, ktoré už veritelia nikdy neuvidia a zvyšok sa im spláca 5 rokov.

Po novom, aj keď týchto 5 rokov uplynie, a dlžník začne tvoriť dostatočný zisk, môžu ešte veritelia prísť a pýtať si ho. Dlžník by ho nemal rozdeľovať medzi akcionárov až kým nesplatí dlhy.

Problém s tým, ako odkontrolovať, či firma zisky neskrýva, či neodlieva, zostane.

5. Čo znamenajú novinky pre budúce škrtanie dlhov?

Radovan Ďurana z inštitútu INESS si myslí, že štát teraz skupovaním pohľadávok vytvoril precedens.

„Dodávatelia si nabudúce povedia, že budú dodávať hocikomu, však štát im dodávky nakoniec preplatí,“ myslí si Ďurana.

Ficove zmeny môžu priniesť teoreticky aj pokles počtu pokusov o vymazanie dlhov. Viac by ho zrejme zvažovali firmy, ktoré by verili, že z nich budú môcť donekonečna veritelia vyťahovať zisky, až kým nezaplatia všetko, čo dlhujú. Podstata reštrukturalizácie, ktorá spočíva v tom, že sa jednoducho napríklad 85 percent dlhov navždy vymaže, by sa stratila.

6. Na čo môže Ficov plán naraziť?

Premiér oznámil, že dlhy Váhostavu bude od stavbárov skupovať štátna Slovenská záručná a rozvojová banka. Tá sa potom bude snažiť dostať do akcionárskej štruktúry Váhostavu.

Právnik Karas si myslí, že niečo také banky robiť nesmú, nemajú to v popise práce, a preto sa to nemusí pozdávať Národnej banke Slovenska.

„Takéto skupovanie pohľadávok nie je štandardný úverový produkt. Je predmetom podnikania štátnej banky účasť na podnikaní tretích súkromných osôb mimo rámec štandardných úverových produktov? “ pýta sa Karas.

Otázniky môžu vzniknúť aj v momente, kedy Váhostav spoluvlastnený štátom príde súťažiť o stavbu diaľnic. Právny problém to nie je, no snaha získať naspäť investované peniaze môže tlačiť na víťazstvá Váhostavu v štátnych tendroch za stámilióny eur.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Teraz sa ukáže, na čo majú firmy HR šéfov
 • Sociálne: Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zákony o minimálnej mzde a o 13. dôchodku
 • Pomoc: Vláda v stredu rozhodne o obnovení SOS dotácie a pandemického rodičovského príspevku
 • Podpora: PPA začala vyplácať preddavky na priame podpory pre poľnohospodárov, do konca roka vyplatí takmer 20 mil. eur
 • Firmy: Časť firiem bývalého šéfa FNM Gavorníka spoluvlastnila schránka blízka J&T
 • Energetika: Maďarská štátna energetická spoločnosť MVM Group môže kúpiť energetickú skupinu Innogy ČR
 • Čína: Ekonomika podľa analytikov porastie najslabšie od roku 1976, ale neprepadne sa
 • Svet: Zahraničné investície klesli v 1. polroku o polovicu
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám

Minúta po minúte

Wall Street v utorok uzavrela zmiešane po výraznom oslabení na začiatku nového týždňa. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average aj širší index S&P 500 klesli, technologický index Nasdaq Composite naopak vzrástol.

Investori naďalej pozorne sledujú predovšetkým zvyšovanie počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.

Dow Jones v utorok stratil 222,19 bodu alebo 0,80 % a uzavrel na 27.463,19 bodu. S&P 500 sa znížil o 0,30 % na 3390,68 bodu. Nasdaq Composite stúpol o 0,64 % na 11.431,35 bodu. (tasr)

Prezidentka Čaputová podpísala zákony o minimálnej mzde a o 13. dôchodku. Ešte predtým rokovala so zástupcami KOZ, aby si vypočula ich výhrady k novele zákona. Prezidentka vníma nespokojnosť odborov s procesom prerokovania výšky minimálnej mzdy v tripartite.

„Nemám radosť z toho, že sociálny dialóg neprebehol konsenzuálnym spôsobom. Taktiež považujem za nesprávne, že medzirezortným pripomienkovým konaním prechádzal v tomto prípade iný návrh, ako sa nakoniec vláda rozhodla predložiť do parlamentu. Na potrebu sociálneho dialógu a správnosť legislatívneho procesu som telefonicky upozornila aj ministra práce, sociálnych vecí a rodiny,“ povedala prezidentka.

„Zároveň som ho informovala, že keďže mi neprislúcha pozícia sudcu v spore medzi odbormi a ministerstvom a zákon ani proces jeho prijímania nie je v rozpore s ústavou, rozhodla som sa zákon o minimálnej mzde podpísať.”

Počet nezamestnaných v Španielsku sa v treťom kvartáli zvýšil o 355-tisíc, čo je najvyšší štvrťročný nárast od roku 2012. Miera nezamestnanosti stúpla na 16,26 % z 15,33 %, kde bola v druhom štvrťroku.

Ekonómovia očakávali, že sa miera nezamestnanosti zvýši na 15,9 %.

Ekonomiku, ktorá je závislá od turizmu, tvrdo zasiahla pandémia covid-19. Na druhej strane však rekordný počet ľudí našiel v treťom kvartáli prácu, čo ukazuje, ako je trh práce teraz nestabilný.

Celkovo je v krajine bez práce podľa štatistického úradu 3,72 milióna ľudí. Tento údaj však nezahŕňa zamestnancov na nútenej dovolenke a ďalších ľudí, ktorí nespĺňajú určité kritériá. To znamená, že skutočný počet ľudí bez práce bude výrazne vyšší. (čtk, reuters)

Maďarská štátna energetická spoločnosť MVM Group môže kúpiť energetickú skupinu Innogy ČR. Akvizíciu dnes schválila Európska komisia, oznámila maďarská firma.

MVM sa vďaka prevzatiu stane poprednou energetickou spoločnosťou v strednej a východnej Európe.

Komisia dospela k záveru, že navrhovaná akvizícia nevyvoláva obavy z narušenia hospodárskej súťaže. Podiel oboch firiem na trhu je totiž podľa nej relatívne slabý. (čtk)

Naakumulovaný dlh z tarify za prevádzku systému výroby elektrickej energie sa zvýšil na približne 400 miliónov eur. Jeho úhrada je možná zvýšením ceny elektriny, splátkou zo štátneho rozpočtu, ale aj z peňazí ušetrených znížením podpory pre obnoviteľné zdroje.

Ministerstvo hospodárstva zvažuje viacero možností, v tomto roku by však malo vyriešiť minimálne dlh voči OKTE, ktorý organizuje krátkodobý trh s elektrinou. Uviedol to na seminári Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

„Je dnes viacero možností, ktoré zvažujeme. Minimálne dlh, čo sa týka OKTE, by mal byť uhradený do konca tohto roka, lebo je to otázka jeho prežitia a ďalšieho fungovania,“ uviedol Galek. O spôsobe úhrady rokuje rezort hospodárstva s ministerstvom financií.

Z TPS sa vypláca podpora výrobcom elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov (OZE), z kombinovanej výroby tepla a elektriny (KVET), ale aj dotácie na výrobu energie z hnedého uhlia. Podľa šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andreja Jurisa sa dlh voči distribučným spoločnostiam vyšplhal v minulosti na približne 300 miliónov eur a v súčasnosti, už voči OKTE, vzrástol aj pre pandémiu a zníženie spotreby elektriny o ďalších 100 miliónov eur. Peniaze, ktoré sa vyzbierajú od spotrebiteľov cez TPS na podporu OZE, nepostačujú na pokrytie príspevkov pre týchto výrobcov.

Prenesenie celého dlhu na spotrebiteľov by výrazne zvýšilo cenu elektrickej energie. „Toto si nemôžeme dovoliť,“ povedal Juris. Zvýšenie ceny by zasiahlo nielen podnikateľov, ale aj domácnosti. Podľa Jurisa je možné dlh rozložiť v cene elektriny na dlhšie časové obdobie, prípadne ho uhradiť cez iné rozpočtové alebo mimorozpočtové zdroje. Jednou z možností je tiež predĺženie podpory pre súčasné OZE, ale zároveň jej zníženie.

Galek upozornil aj na rok 2023, keď sa skončí dotovanie výroby energie z hnedého uhlia, čo by malo ušetriť 100 miliónov eur ročne, a tiež na rok 2025, keď sa skončí 15-ročná podpora niektorým zdrojom elektrickej energie.

Bývalá vláda premiéra Petra Pellegriniho v decembri schválila úhradu dlhu distribučným spoločnostiam z TPS vo výške 180 miliónov eur prostredníctvom jednorazovej platby do 31. júla 2020. Ostanú časť dlžoby chcel kabinet riešiť počas tohto roka. Podľa Galeka síce vláda materiál schválila, no peniaze na splátku nepripravila. (tasr)

Bývalí akcionári ropnej firmy Jukos získali nezákonne obchodné známky na ruskú vodku Stoličnaja a Moskovskaja od ruského štátu, rozhodol súd v Holandsku. Zrušil tak májový verdikt, ktorý zabavenie známok povolil.

Sporom o obchodné známky na ruskú vodku sa zaoberá holandský súd, pretože ide o majetok v Holandsku. Bývalí akcionári zaniknutého Jukosu sa voči rozhodnutiu plánujú odvolať.

S Ruskom sa súdia aj vo veci krachu firmy a chcú dosiahnuť, aby im Moskva zaplatilia viac ako 50 miliárd dolárov. (čtk, reuters)

Viac k téme: Akcionári bývalého Jukosu získali kontrolu nad obchodnými známkami dvoch značiek ruskej vodky

Rusko nechce zaplatiť akcionárom bývalej spoločnosti Jukos odškodné 57 miliárd dolárov

Ministra Mičovského žiadajú zrušiť rozhodnutie o odstrele 50 vlkov na najbližšiu sezónu. Vyzvali ho k tomu iniciatíva My sme les aj Lesoochranárske združenie VLK. To podalo aj sťažnosť Európskej komisii pre porušenie európskej aj slovenskej legislatívy.

Juraj Lukáč zo združenia VLK konštatuje, že ministerstvo pôdohospodárstva pri rozhodovaní o kvóte porušilo oficiálne schválený dokument Program starostlivosti o vlka. Jeho dodržiavaním sa zaviazalo EK.

Okrem LZ VLK Komisii sťažnosť poslali aj fyzické osoby zo Slovenska, Česka a Poľska. „Požiadali sme o pomoc spriatelené organizácie v Českej republike a v Poľsku, pretože týmto odstrelom môžu byť ohrozené aj ich populácie vlka. Aj ony podávajú sťažnosti EK a nášmu ministrovi pôdohospodárstva,“ potvrdil Lukáč. Dodal, že vo veci odstrelu 50 vlkov podali žalobu aj na slovenský súd.

Iniciatíva My sme les na sociálnej sieti pripomína, že minulý rok bolo v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku poľovníkmi usmrtených 12 vlkov. „Z jednej z vlčích svoriek ostali pred zimou len dve mláďatá. Pre túto poľovnícku sezónu hrozí ešte horší scenár,“ uvádza My sme les.

Lukáč si myslí, že je z toho veľký medzinárodný problém. EK môže Slovensku určiť aj finančné pokuty.

Agrorezort minulý týždeň schválil ulovenie 50 vlkov. Kvóta platí od 1. novembra do 15. januára budúceho roka, resp. do času, pokým nedôjde k jej naplneniu. Ministerstvo odôvodnilo svoje rozhodnutie rastúcou populáciou vlka a ochranou hospodárskych zvierat. Nulovú kvótu na odstrel vlka požadovali aj ministerstvo životného prostredia a Štátna ochrana prírody SR. (tasr)

Štáty EÚ zatiaľ nejavia veľký záujem o úverovú časť krízového fondu. Niektoré krajiny z juhu sa obávajú ďalšieho rastu svojich dlhov. Pôžičky príliš nelákajú ani tradične fiškálne opatrné štáty zo západu či severu Európy.

Lídri EÚ sa v júli zhodli na podmienkach rozdelenia 750 miliárd eur prostredníctvom fondu obnovy na podporu ekonomík v koronakríze. Na priame platby pôjde 390 miliónov eur, zvyšok môžu členské krajiny čerpať vo forme úverov.

Prečo je juh vlažný

Španielsko, ktoré spoločne s Talianskom zasiahla jarná vlna pandémie najviac, dalo najavo, že o pôžičky zatiaľ nemá záujem. Najskôr chce vyčerpať granty, čo treba stihnúť v najbližších troch rokoch.

Portugalsko chce čerpať čo najmenej pôžičiek a radšej by sa zaobišlo bez nich. Podobne skeptické je Grécko, ktoré zažilo prísne reformné podmienky spojené s pomocou pri minulej dlhovej kríze.

Jediným štátom z tohto regiónu, ktorý dal jasne najavo záujem o rýchle úvery, je Taliansko. Ako najväčší príjemca peňazí z fondu oznámilo, že chce vyčerpať svoju pôžičku do posledného centu.

Z niektorých krajín je cítiť neistotu týkajúcu sa budúcich rozpočtových a dlhových pravidiel EÚ. Komisia ich uplatňovanie na jar pozastavila a zatiaľ nie je jasné, kedy a v akej podobne sa k nim vráti.

Prečo sever nejaví záujem

Záujem o spoločné dlhopisy Únie nemajú ani sporivé štáty, ktoré si väčšinou môžu samy požičať za podobných podmienok ako Komisia.

Na rozdiel od nich by juhoeurópske štáty s menej výhodným ratingom na pôžičkách od EÚ v porovnaní s vydaním vlastných dlhopisov zarobili.

Čo hovorí Brusel

„Som si celkom istý, že čo sa týka úverov, môžu členské štáty zmeniť názor,“ hovorí eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Podľa neho investori budú mať o dlhopisy EÚ záujem, o čom svedčí rekordný dopyt pri prvom kole predaja sociálnych dlhopisov z programu SURE na podporu kurzarbeitu. Prvých 17 miliárd získali Taliansko, Španielsko a Poľsko. (čtk, ft)

Desať  skúsených operátorov z call centra Slovenskej sporiteľne oddnes posilnilo kapacity štátnej infolinky a pomáha odpovedať na otázky ľudí týkajúce sa covidu-19. Takýto počet operátorov zvládne vybaviť za mesiac 10-tisíc hovorov. Call centrum Slovenskej sporiteľne pomáhalo zdravotníctvu už počas prvej vlny.

V logistickom parku pri Senci budú sklady pre e-shopy

Slovenský start-up isklad.eu, ktorý ponúka riešenia pre e-shopy, si prenajíma nové skladové priestory pri Senci. Po ich rozšírení bude obsluhovať e-shopy z Európy aj z Ázie.

Prečo je to zaujímavé: Slovenský start-up expanduje v čase, keď majú viaceré firmy existenčné problémy. Kým pandémia mnohým biznis obmedzila, internetový predaj stúpa. Šéf spoločnosti Martin Mitošinka tvrdí, že už dlhšie majú denne aspoň dva dopyty e-shopov, ktoré museli pre limitované kapacity odmietať.

Čo robí: Spoločnosť ponúka e-shopom kombináciu automatizovaného softvérového a skladového riešenia. To znamená, že sa postará o skladové procesy, softvér, pracovnú silu, nájom skladu, logistiku, dobierku, spätná logistiku či online platby.

Podľa Mitošinku dokážu v porovnaní s vlastnou prevádzkou zákazníkom ušetriť 25 až 38 % nákladov. Zatiaľ obsluhujú 95 klientov a vybavujú 31-tisíc objednávok mesačne.

Peniaze na rozvoj firma získali aj cez platformu Crowdberry. Z plánovaných troch miliónov eur sa jej investori vyskladali skoro na tretinu.

Nové priestory

 • Firma bude mať nové sklady v logistickom parku developera Karimpol v Senci.
 • Prenajme si 6500 m2 skladových priestorov s opciou na ďalších 3200 m2 v Bratislava Logistics Parku, ktorý na trh v roku 2018 dodal rakúsky developer Karimpol Group.
 • Park sa nachádza 24 kilometrov od Bratislavy na diaľnici D1 pri Senci.

Podľa Tomáša Kulacsa z realitno-poradenskej spoločnosti JLL, ktorá transakciu sprostredkovala, by mala byť práve podpora slovenských technologicko-logistických firiem jednou z priorít slovenskej ekonomiky. Inovatívne firmy ako isklad podľa neho dokážu na Slovensku prilákať e-shopy aj značky medzinárodného významu.

Optimizmus nemeckých vývozcov sa v októbri prudko prepadol, v septembri pritom rástol najstrmšie od roku 2018. Obrat spôsobil nárast prípadov ochorenia covid-19 na celom svete, ktorý vyvoláva obavy z vplyvu druhej vlny pandémie na obchod.

Index exportných očakávaní nemeckých výrobcov, ktorý zostavuje inštitút Ifo, sa znížil na 6,6 bodu zo septembrových 10,3 bodu.

Pokles vývozu predpovedajú výrobcovia potravín, nápojov či textilu a odevov, keďže európske štáty zavádzajú reštrikcie proti šíreniu epidémie.

Naopak, producenti elektroniky a optických zariadení aj chemický priemysel očakávajú nárast príjmov zo zahraničného obchodu. Exportné očakávania v chemickom priemysle dokonca stúpli najvyššie o decembra 2018. (tasr)

V košických oceliarňach U. S. Steel pripravujú odberné miesto pre víkendové celoplošné testovanie. Budú naň môcť prísť zamestnanci firmy, ich rodinní príslušníci alebo ľudia z blízkeho okolia.

„Chceme povzbudiť našich zamestnancov, aby sa dali otestovať v rámci celoplošného testovania,“ potvrdil hovorca oceliarní Ján Bača.

Vedenie hutníckeho podniku verí, že aj vďaka plošnému testovaniu sa bude dariť držať šírenie vírusu pod kontrolou. Návrh samosprávy vytvoriť takéto odberné miesto oceliarne privítali, upozorňujú však, že je potrebné brať do úvahy prácu na zmeny v podniku.

„Radi by sme otestovali všetkých zamestnancov, avšak to nie je možné urobiť za jeden víkend. Na to, aby boli otestovaní všetci zamestnanci, je potrebné testovať  počas viacerých dní, inak je to technicky nerealizovateľné. Trváme na tom, aby naši zamestnanci boli otestovaní, avšak je na ich výbere, kde sa dajú otestovať,“ uviedol Bača.

U. S. Steel Košice vrátane dcérskych spoločností má zhruba 9500 zamestnancov, v oceliarňach by preto chceli s testovaním pokračovať aj po víkende. „Nerozumieme tomu, že ak budeme mať celú logistiku pripravenú na testovanie, prečo po dvoch víkendových dňoch, keď je v podniku najmenej ľudí, máme skončiť. Ak dostaneme časový priestor, testy a zdravotníkov, sme pripravení pokračovať s testovaním,“ skonštatoval hovorca.

Ako potvrdil, k utorku majú v U. S. Steel Košice 67 aktívnych prípadov s pozitívnym testom na nový koronavírus, 49 pracovníkov sa po preliečení už vrátilo do práce. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať