Denník N

„Nemali šancu prežiť.“ Lietadlo so 71 ľuďmi na palube sa zrútilo pri Moskve

Trosky lietadla AN-148 pri dedine Stepanovskoje. Foto - life.ru, ap
Trosky lietadla AN-148 pri dedine Stepanovskoje. Foto – life.ru, ap

Stroj Saratovských aerolínií letel z Moskvy do mesta Orsk na Urale. Haváriu nikto neprežil, príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Ruské lietadlo An-148 so 71 ľuďmi na palube (65 pasažierov a šesťčlenná posádka) sa v nedeľu zrútilo neďaleko Moskvy.

Stroj spoločnosti Saratov Airlines zmizol z radarov už pár minút po vzlietnutí z hlavného mesta. Lietadlo malo namierené do mesta Orsk neďaleko hraníc s Kazachstanom, odkiaľ pochádzala drvivá väčšina cestujúcich.

„Nikto nemal šancu prežiť,“ informovali oficiálne zdroje. Neskôr to potvrdili aj svedkovia z miesta pádu lietadla. „Našli sa trosky, nie je tam nikto, kto by prežil,“ napísala agentúra TASS.

Medzi obeťami sú traja cudzinci – jeden z nich je zo Švajčiarska, ďalší z Azerbajdžanu, národnosť tretieho zatiaľ nie je známa.

Údaje zo stránky Flightradar ukazujú, že v poslednej minúte lietadlo náhle kleslo z vyše 1800 metrov na 900 metrov, keď zmizlo z radarov asi 20 kilometrov juhovýchodne od moskovského letiska Domodedovo.

Vyšetrovatelia zatiaľ nevylúčili žiadnu z možných príčin nešťastia.

Našli jednu z čiernych skriniek

Ruský letecký expert Vadim Lukaševskij pre televíziu Dožď povedal, že príčinou havárie nemohlo byť počasie. Možné verzie technickej poruchy, chyby pilotov či teroristického útoku sú podľa neho v tejto chvíli rovnocenné. Podľa neho do rozšifrovania informácií z čiernych skriniek nemá zmysel špekulovať, tie by mali príčinu katastrofy objasniť.

Vyšetrovateľom sa už jednu z dvoch čiernych skriniek podarilo nájsť. Prístroj vraj nejaví známky poškodenia.

V médiách sa objavili svedectvá, podľa ktorých z lietadla už pred dopadom šľahali plamene a ozvala sa explózia.

Interfax zase po nehode prišiel so špekuláciou, že sa lietadlo vo vzduchu zrazilo s vrtuľníkom ruskej pošty. Viaceré ruské médiá písali, že na mieste pádu stroja sa našli aj úlomky vrtuľníka. Ruská pošta však informácie poprela s tým, že žiadne vrtuľníky nevlastní. Špekulácie sa pravdepodobne objavili preto, že na palube zrúteného lietadla bolo 20-kilogramové vrece s listami.

Lietal menej ako 8 rokov

Saratovské aerolínie tvrdia, že ich stroj bol moderný, spoľahlivý a nemal žiadne technické problémy. Podľa servera RBK lietal menej ako osem rokov.

Z moskovského letiska vyletel o 14:21 moskovského času s 21-minútovým meškaním. Jeho trosky sa našli pri podmoskovskej dedine Stapanovskoje.

Ruská prokuratúra už začala trestné konanie pre podozrenie z porušenia pravidiel bezpečnosti leteckej prevádzky.

Ruské televízie na katastrofu reagovali prerušením vysielania zo zimných olympijských hier v juhokórejskom Pchjongčchangu.

Lietadlo An-148, aké sa zrútilo pri Moskve. Ilustračné foto – Wikimedia

Moderný typ lietadla

AN-148, ktoré v nedeľu havarovalo, je moderným typom lietadla určeným pre regionálne linky. Vyrába ho ukrajinská štátna spoločnosť Antonov v spolupráci s ruskou firmou Zjednotená letecká korporácia z Voroneže.

Podľa českého magazínu Letiště ČR ho vyvinuli,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie