Denník N

Pri písaní o tejto brutálnej pomste mi radil zabijak z Mosadu, hovorí o svojom románe Meir Shalev

Izraelský spisovateľ a jeho najnovší román Dve medvedice, ktorý na Slovensku vydal Slovart. Foto N - Vladimír Šimíček, Slovart
Izraelský spisovateľ a jeho najnovší román Dve medvedice, ktorý na Slovensku vydal Slovart. Foto N – Vladimír Šimíček, Slovart

Niektorí mu vyčítali, že v románe Dve medvedice sympatizuje s vrahom. Literatúra by však podľa izraelského spisovateľa Meira Shaleva nemala moralizovať. „Aj Nabokov vo svojej Lolite opísal geniálne pedofilného Humberta Humberta,“ vraví.

S izraelským spisovateľom Meirom Shalevom sme sa počas jeho nedávnej návštevy Slovenska rozprávali o jeho novom románe Dve medvedice, ktorý sa točí okolo strašnej krvavej odplaty, aj o nečakanom úspechu jeho knihy o záhradke.

Ešte stále pendlujete medzi Jeruzalemom a vaším domom v Jezraelskom údolí?

Už nežijem v Jeruzaleme. Pred niekoľkými mesiacmi som si našiel veľmi malé miesto v Tel Avive, takže teraz žijem medzi dedinou a veľkým mestom. Niekedy sa človek unaví z čistej oblohy, vtákov a stromov, potrebuje znova trochu znečisteného vzduchu a cítiť sa, že je v civilizovanom svete. Stretávam sa v Tel Avive s kamarátmi, z času na čas tam mám prednášky. Domov však mám v Jezraelskom údolí.

O svojej záhrade ste dokonca napísali knihu.

Je to pre mňa špeciálne miesto s divokými kvetmi. Kniha sa prekvapivo stretla s veľkým úspechom a prekladá sa aj do iných jazykov.

Baví vás práca v záhrade?

Veľmi, pred zimou dva-tri dni v týždni trávim sadením. Dáva mi to aj literárnu inšpiráciu. Napríklad v knihe Dve medvedice má starý otec – vrah, ten strašný dedo, to isté hobby ako ja. Tiež pestuje divoké kvety a rovnakým spôsobom ako ja. Premýšľal som, že keby som mu daroval toto hobby, ľahšie sa s ním spojím, pretože je to vskutku diabolská postava. Hovoril som si, že pri tej spoločnej vášni pre kvety sa mi o ňom bude ľahšie písať.

Je pre Izraelčanov bežné, že sa hrabú v záhradkách?

Nie je to botanická kniha – je o mojej záhrade, o mne a mojich myšlienkach a anekdotách, ktoré sa odohrávajú okolo nej. Je to viac o literárnom zážitku než o skutočnom záhradkárstve.

A zrejme sa vám to písalo aj ľahšie ako Dve medvedice…

To je pre mňa veľmi mimoriadna kniha, pretože je o odplate. Keď sa ma niekto pýta, o čom je, odpoviem jedným slovom: o revanši. A brutálnom. Veľa spisovateľov sa tejto téme vyhýba – odplata je negatívna, agresívna. No každý z nás niekedy má pocit, že by sa chcel za niečo pomstiť. Zvyčajne to nerobíme, buď pretože na to nemáme skutočne dobrý dôvod, alebo sa bojíme následkov a polície. V tejto knihe však idem do extrému.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie