Denník N

Newsfilter: Fico môže odísť neporazený, ak presvedčí Kisku, že to je dobrý nápad

1. Ak sa Kiska a Fico dohodnú, odídu spolu; 2. SNS zlodejiny neškodia; 3. Hlina a Vašečka rátajú podporu + jednou vetou, zaujímavé texty, citát a FB status víkendu, Shooty a Odkaz Martina M. Šimečku.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Udalosti víkendu vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. O Ficovom osude v politike možno napokon rozhodne Kiska

Robert Fico sonduje, za akých okolností by sa mohol stať predsedom Ústavného súdu. Oficiálne naďalej tvrdí, že chce zostať premiérom, ale rôznych zdrojov, ktoré tieto premiérove úvahy potvrdili, bolo v poslednom mesiaci dosť na to, aby sme tvrdili, že Robert Fico takúto kandidatúru vážne zvažuje.

Počas posledného roka prezidentovania tak bude Andrej Kiska riešiť dilemu, či Ficovi sľúbiť, že ho v prípade jeho kandidatúry vymenuje za predsedu Ústavného súdu.

Prečo je Kiska kľúčový. Aby sa Fico stal kandidátom na sudcu Ústavného súdu, stačia mu na to v parlamente hlasy vládnej koalície. Podľa ústavy však prezident dostane na každý uvoľnený post sudcu dvoch kandidátov a len on z nich vlastnou úvahou vyberá. Ak sa nezmení ústava, prezident bude mať v každom prípade plnú kontrolu nad tým, či sa Fico stane predsedom Ústavného súdu. Lebo podľa ústavy si nielenže vyberá spomedzi kandidátov, ale aj rozhoduje o tom, kto z nich bude predsedom a kto podpredsedom súdu.

Fico vie, že má len jeden pokus. Fico bude kandidovať za ústavného sudcu len vtedy, ak získa od Kisku neformálny prísľub, že ho za predsedu Ústavného súdu vymenuje. Neúspešná kandidatúra pre Fica s jeho ambíciami neprichádza do úvahy. Ak by ho Kiska nevymenoval, odišiel by Fico z politiky ako lúzer. Fico preto má len možnosť počkať si na nového prezidenta, alebo získať prísľub od Kisku.

Kiska má silné karty. Andrej Kiska rozumie, že Robert Fico chce odísť z politiky skôr, ako bude vo voľbách porazený, a preto bude ochotný s Kiskom licitovať. Prezident Kiska môže svoj postoj podmieniť kvalitou výberu ostatných ôsmich nových ústavných sudcov, spomedzi ktorých by si vybral aj podpredsedu Ústavného súdu.

Prezident Kiska bude mať v tejto hre moc aj nad tým, kto by sa stal predsedom vlády, a z veľkej časti aj nad tým, či by v nej bol Robert Kaliňák.

Ficov odchod by automaticky znamenal pád vlády a Kiska by musel rozhodnúť, či dá možnosť zostaviť novú koalíciu niektorému z Ficových náhradníkov v Smere, alebo pripustí vznik úplne inej vlády a koalície, alebo dokonca pripustí scenár s predčasnými voľbami.

Pakt Kiska – Fico. Andrej Kiska sa tak ešte pred odchodom z politiky bude musieť rozhodnúť, či so sebou zoberie aj o odchod prosiaceho Fica. Pri pohľade na nedávne mediálne prestrelky medzi Ficom a Kiskom to síce vyzerá nereálne, ale Kiska má nekonečnú schopnosť svojim protivníkom odpúšťať neférové útoky a znova a znova sa vracať k racionálnej debate. Preto sa o tom budú rozprávať.

V prospech uzavretia dohody o premiérovom odchode na Ústavný súd hovorí, že Kiska prišiel do politiky preto, lebo sa nemohol pozerať na dôsledky Ficovho štýlu politiky. Kiska by tak odišiel do Popradu s tým, že veľkú časť svojej misie vlastne splnil.

Ak by však Kiska vymenoval Fica za predsedu Ústavného súdu, musel by sa vyrovnať aj s množstvom legitímnych výčitiek.

Spomeňme len dve: Je v poriadku, aby predsedom Ústavného súdu bol človek, ktorý ústavu bral vážne, len keď mu to vyhovovalo alebo musel?

Je v poriadku, ak prezident hoci len neformálne sľubuje nejakému možnému kandidátovi na predsedu Ústavného súdu, že ho vymenuje, a kladie si pritom podmienky priamo nesúvisiace s povolaním ústavného sudcu?

Príprava na Deň po. Smer sa najbližšie mesiace bude urputne snažiť tváriť, že jeho vodca nechce utiecť na Ústavný súd. Vedenie strany chápe, že verejné pripustenie odchodu by znamenalo prudké zrýchlenie úpadku ich popularity a vplyvu. Okrem toho má Fico ešte najmenej pol roka na to, aby zistil Kiskov názor a rozhodol sa definitívne, či podá prihlášku na ústavného sudcu.

Navonok to teda bude ešte niekoľko mesiacov fungovať, akoby sa nič zásadné nedialo. Všetci informovaní ľudia s vplyvom na slovenskú politiku však už vedia, že je čas sa chystať na veľmi pravdepodobnú možnosť, že budúci rok zo slovenskej politiky odídu dvaja najvplyvnejší politici.

2. SNS kradne, ale Havel zničil naše zbrojovky

Piatková mimoriadna schôdza parlamentu o zbrojných nákupoch nebola zamýšľaná ako odvolávanie ministra obrany Gajdoša, čím si opozícia vytvorila možnosť sa k tejto téme o pár mesiacov znovu vrátiť.

Dobrá správa je, že schôdza mala na aktuálne pomery pomerne vecný tón.

Ak chcete pochopiť základné fakty o nákupe transportérov a nestačili vám naše texty, z opozičných vystúpení odporúčame najmä prejav Milana Krajniaka (Sme rodina) a Igora Matoviča (OĽaNO).

Zlá správa je, že SNS sa úspešne darí zložitú debatu o zbrojných obchodoch rámcovať tak, že jej manipulácie pri obchodoch za viac ako miliardu eur politicky neškodia a je s nimi už zjavne zmierený aj Smer. Kým napríklad opozícia vysvetľuje,

  • že montovanie osemkolesových transportérov priamo na Slovensku ponúkal aj nemecký výrobca,
  • že v réžii SNS kupujeme dvakrát drahšie, ako je nutné,
  • že žiaden vývoj sa na Slovensku v skutočnosti nerobí,

SNS začne točiť úplne o inom. Miesto vysvetľovania podozrení rozpráva, ako Havel údajne položil slovenské zbrojárstvo a že ona chce len to, aby ľudia v hladových dolinách mali prácu.

Necháme si ruské stíhačky. Novinkou víkendu je priznanie ministra obrany, že ruské Mig-29 plánuje mať na Slovensku aspoň do roku 2023, teda najmenej o 4 roky dlhšie, ako plánovala minulá vláda. Ministerstvo obrany síce zdôrazňuje, že v lete predloží koncepciu nákupu nových (západných) stíhačiek, a teda chápe, že Slovensko je členom NATO, no znova ide len o odpútanie pozornosti od príbehu, v ktorom SNS cieľavedomo odkladala výber nových stíhačiek tak dlho, až je jasné, že nám neostane nič iné, len na pár rokov predĺžiť servisnú zmluvu na migy.

3. Vedenie KDH vyslovilo vernosť Hlinovi

Po šoku z rozhodnutia predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Richarda Vašečku kandidovať na predsedu KDH prišli cez víkend prvé reakcie, ktoré naznačujú, odkiaľ môže očakávať podporu Hlina a odkiaľ Vašečka.

Za Hlinu sa jednomyseľne postavilo predsedníctvo KDH, ktorého členom je aj podpredseda strany a prešovský župan Milan Majerský.

Menej už súčasného predsedu zrejme potešilo stanovisko sekretára Konferencie biskupov Slovenska Antona Ziolkovského. Ten tvrdí, že Richard Vašečka urobil dobre, keď sa rozhodol vstúpiť do KDH, lebo „súboj ideí je určite legitímny a potrebný“.

Podobných reakcií na súboj o predsedu KDH bude najbližší mesiac len pribúdať, pretože o ne budú svojich priaznivcov prosiť obaja kandidáti. Pri takom rýchlom a neprehľadnom vývoji, keď nie je čas nanovo obchádzať všetky regióny, totiž môže voľby rozhodnúť aj to, ktorý kandidát vyzerá navonok ako favorit. Všetci sme radšej na strane víťazov.

Rezervujte si lístky na Diskusiu N Vašečka – Hlina

Jednou vetou:

4. Štátne Lesy SR po kritike dočasne pozastavili ťažbu v bratislavských lokalitách Vydrica a Devínska Kobyla plánovanú na začiatok tohto roka.

5. Za 15 rokov svojej existencie zaznamenala linka 112 viac ako 20 miliónov volaní.

6. Univerzitná nemocnica Bratislava rieši, či po odchode špecialistov na intervenčnú rádiológiu do Penty za nimi posielať aj pacientov; medicínsky riaditeľ štátnej nemocnice si už bol pozrieť súkromnú nemocnicu Medissimo, ale tá podľa neho zatiaľ nespĺňa všetky potrebné parametre.

7. SaS znovu vyzýva Roberta Fica, aby sa vysťahoval z bytu Ladislava Bašternáka, ktorý po skončení vyšetrovania neoprávnených vratiek DPH zaplatil štátu naspäť 2 milióny eur a chcel by sa vyhnúť trestu účinnou ľútosťou. To, či je to možné, posúdi špeciálna prokuratúra.

8. Na Slovensku prepukla chrípková epidémia, informuje Úrad verejného zdravotníctva. Najbližšie týždne podľa hygienikov ukážu, či chorobnosť vrcholí alebo bude ešte narastať.

9. V kauze privatizácie Slovenských elektrární padli dve nové obvinenia: v januári vyšetrovateľ obvinil dve osoby z uzatvorenia zmlúv nevýhodných pre štát, polícia škodu vyčíslila na 6 a pol miliardy korún (217 miliónov eur).

10. Protimonopolný úrad súhlasil s predajom Nového Času finančníkovi a predsedovi SOV Antonovi Siekelovi, píše SME. Ten vydáva časopis Break a vlastní malú sieť regionálnych novín.

Zaujímavé články:

Aby Robert Fico vôbec kandidoval za ústavného sudcu, musí mentálne opustiť vládu aj Smer, pretože ak bude vymenovaný, v oboch okamžite končí a na 12 rokov sa nemôže k vládnej a straníckej politike ani len vyjadriť. Keďže správa nie je kačica, táto vnútorná premena sa už stala. Už toto je mimoriadne dôležitá informácia.

Štefan Hríb o Ficovom odchode na Ústavný súd. (tyzden.sk)

Odkedy vládne Smer, špekuluje sa o predčasných voľbách, no ak by to niekedy Smeru vyhovovalo, je to teraz. Úpadok strany je nevyhnutný, a ak by boli voľby tento rok, zachytili by ho iba čiastočne a zároveň by Smer nestihli povysávať iné, najmä nové strany.

Lucia Krbatová sa rozprávala s Radovanom Cholevom. (sme.sk)

Pokiaľ ide o zlých medzi nami – nikdy neboli hodní pomenovania „Slovák“. Tak ako najhoršie exempláre ľudstva v každom štáte, aj oni sa rozhodli, možno už ako deti, že ľudské spoločenstvo je im prekážkou v naplnení túžob. Že empatia je slabosť a pokora hlúposť. Bodaj by som mohol zostať a vidieť ich porazených. No láska – a život – ma volajú.

Tom Nicholson sa lúči so Slovenskom. (sme.sk)

Tu hrozí to, že ak tu bude súkromná nemocnica, tá odčerpá sestry a lekárov. A keby sa aj (štátna) nemocnica časom dostavala, tak tam nebude mať kto pracovať.

Braňo Závodský z Rádia Expres sa rozprával s Jurajom Šteňom o nemocnici Rázsochy. (video na youtube.com)

Citát víkendu:

Som presvedčený, že vy z toho nebudete mať ani euro. Vás nechajú urobiť si špinavú robotu a potom už všetko máte nechať na Hoľka, Danka a Slaviu Capital.

Igor Matovič, predseda OĽaNO, na schôdzi parlamentu ministrovi Gajdošovi vyčítal, že pri transportéroch robí užitočného idiota Dankovi a šéfovi služobného úradu Jánovi Hoľkovi.

FB status:

Konzervativizmus je, keď dlhoročných, aktívnych a úspešných členov strany, ktorí chcú stranu viesť, vytlačíte von s tým, že sú nedočkaví, a potom si za predsedu zvolíte niekoho, kto ešte pred mesiacom bol v inej strane.

#Lipšic #Hlina #Vašečka

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Teraz najčítanejšie