Denník N

V najväčších bratislavských nemocniciach stále nie je wifi, inde po Slovensku ich už predbehli

Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje projekt, aby boli nemocnice pre pacientov príjemnejšie. Súčasťou má byť aj dostupné pripojenie na internet.

Na internet sa dnes pripojíte v mnohých kaviarňach, vlakoch alebo na námestiach. Nemocnice v tomto stále zaostávajú.

V čakárňach ambulancií, ale ani na lôžku v nemocničnej časti najväčšej Univerzitnej nemocnice v Bratislave si čas surfovaním na internete neskrátite. Univerzitná nemocnica totiž zatiaľ nemá wifi pripojenie a iné nemocnice po Slovensku ju už v tomto predbehli.

Z ôsmich majú wifi v šiestich

Niektoré štátne nemocnice sú na tom lepšie ako bratislavská, ale vo väčšine z nich sa pripojíte len v niektorých častiach alebo na nadštandardných izbách, za ktoré si musíte priplatiť.

Problém je, že mnohé z veľkých fakultných nemocníc sú pavilónového typu – znamená to, že majú viacero budov v areáli, a preto niekde pripojenie pacienti využiť môžu, inde nie.

Denník N oslovil viaceré veľké štátne nemocnice a ústavy. Z ôsmich, ktoré odpovedali, mali zavedené wifi v šiestich. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave a vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb sa zatiaľ pacienti na internet nepripoja.

Východoslovenský ústav už pracuje na tom, aby sa pacienti v nemocnici na internet mohli pripojiť. V decembri minulého roka ukončili verejné obstarávanie a našli poskytovateľa. Čakajú, že tento mesiac by už mohla byť wifi v nemocnici spustená. Nad tým, že by pripojenie spoplatnili, neuvažujú. Pripojiť by sa mali pacienti po novom na lôžkach, ale aj v čakárňach ambulancií. Ústav zaplatil za výstavbu a zriadenie wifi siete 20-tisíc eur, mesačne budú za internet platiť sto eur.

Foto – davitydave/Flickr.com

Ministerstvo na internet prispeje

Bratislavská nemocnica sa spolieha na pomoc od ministerstva zdravotníctva. To má projekt Pacientsky orientované zdravotníctvo, v ktorom chce dať nemocniciam peniaze na internetové pripojenie v priestoroch nemocníc či jednotný vizuál internetových stránok, aby sa na nich pacient jednoduchšie orientoval.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie