V najväčších bratislavských nemocniciach stále nie je wifi, inde po Slovensku ich už predbehli

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje projekt, aby boli nemocnice pre pacientov príjemnejšie. Súčasťou má byť aj dostupné pripojenie na internet.

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Na internet sa dnes pripojíte v mnohých kaviarňach, vlakoch alebo na námestiach. Nemocnice v tomto stále zaostávajú.

V čakárňach ambulancií, ale ani na lôžku v nemocničnej časti najväčšej Univerzitnej nemocnice v Bratislave si čas surfovaním na internete neskrátite. Univerzitná nemocnica totiž zatiaľ nemá wifi pripojenie a iné nemocnice po Slovensku ju už v tomto predbehli.

Z ôsmich majú wifi v šiestich

Niektoré štátne nemocnice sú na tom lepšie ako bratislavská, ale vo väčšine z nich sa pripojíte len v niektorých častiach alebo na nadštandardných izbách, za ktoré si musíte priplatiť.

Problém je, že mnohé z veľkých fakultných nemocníc sú pavilónového typu – znamená to, že majú viacero budov v areáli, a preto niekde pripojenie pacienti využiť môžu, inde nie.

Denník N oslovil viaceré veľké štátne nemocnice a ústavy. Z ôsmich, ktoré odpovedali, mali zavedené wifi v šiestich. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave a vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb sa zatiaľ pacienti na internet nepripoja.

Východoslovenský ústav už pracuje na tom, aby sa pacienti v nemocnici na internet mohli pripojiť. V decembri minulého roka ukončili verejné obstarávanie a našli poskytovateľa. Čakajú, že tento mesiac by už mohla byť wifi v nemocnici spustená. Nad tým, že by pripojenie spoplatnili, neuvažujú. Pripojiť by sa mali pacienti po novom na lôžkach, ale aj v čakárňach ambulancií. Ústav zaplatil za výstavbu a zriadenie wifi siete 20-tisíc eur, mesačne budú za internet platiť sto eur.

Foto – davitydave/Flickr.com

Ministerstvo na internet prispeje

Bratislavská nemocnica sa spolieha na pomoc od ministerstva zdravotníctva. To má projekt Pacientsky orientované zdravotníctvo, v ktorom chce dať nemocniciam peniaze na internetové pripojenie v priestoroch nemocníc či jednotný vizuál internetových stránok, aby sa na nich pacient jednoduchšie orientoval.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |