Denník N

Kiska by už nemal kandidovať

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Andrej Kiska je v súčasných podmienkach slovenskej politickej kultúry dobrý prezident, ale s vážnou chybou.

Autor je politológ

Tento text bude o Andrejovi Kiskovi, ale možno by bolo vhodné uviesť niekoľko poznámok aj k predvolebnej stratégii Smeru.

Je jasné, že Smer nemôže postaviť typicky straníckeho kandidáta. V predchádzajúcich voľbách kandidoval samotný predseda a parafrázujúc jeho slová, porazilo ho aj vrece zemiakov. Takže Fico, Maďarič, Pellegrini a spol. kandidovať nemôžu. Teda samozrejme môžu, ale dostali by taký výprask, ako svojho času Robert Fico.

Do úvahy teda pôvodne prichádzali dvaja kandidáti. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a eurokomisár Maroš Šefčovič. Lenže prvý je z kola von. Ani nie kvôli tomu, že by to on sám odmietol, ale kauza Evka v jeho rezorte počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ to nedovolí.

Šefčovič by obišiel trend

Takže prichádza do úvahy už len jeden, slovenský eurokomisár. A práve jeho kandidatúra by bola zo strany Smeru zásah do čierneho. Ani nie tak pre vyššiu šancu uspieť v boji proti pravicovému vyzývateľovi. Napokon, tých pravicových kandidátov, poznajúc slovenskú rozdrobenosť pravice, zrejme bude nakoniec ako maku. Ten hlavný dôvod, za ktorý bude potrebné Smeru vysloviť uznanie, ak postaví súčasného eurokomisára, bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie