Denník N

Policajti začali stíhanie proti novinárovi Arpádovi Soltészovi, lebo na Facebooku písal o „bielej spodine“

Arpád Soltész. Foto N – Vladimír Šimíček
Arpád Soltész. Foto N – Vladimír Šimíček

Oznámenie o začatí trestného stíhania zverejnil na Facebooku aktivista Kotlebovej ĽSNS, ktorý stál aj za trestným oznámením.

Protiteroristická jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začala trestné stíhanie namierené voči novinárovi Arpádovi Soltészovi. Dôvodom sú jeho výroky o „bielej spodine“ na Facebooku. Soltész píše pre portál noviny.sk televízie Joj.

Oficiálne je trestné stíhanie vedené vo veci, a teda nestíha ešte Soltésza – kriminálka hovorí o nestotožnenom páchateľovi, ktorý však na Facebooku vystupuje pod menom „Arpad Soltesz“. Sám novinár sa k svojmu profilu na Facebooku hlási.

Polícia vyšetruje jeho príspevok, kde parafrázoval častý obrat v internetových diskusiách, keď niekto napíše, že „nie je rasista, ale“. Soltész napísal, že „nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“.

Tento termín použil aj v inej diskusii na Facebooku. Podľa policajného vyšetrovateľa išlo o nenávistné príspevky, ktorými ich autor „hanobil rasu ľudí bielej pleti“.

Soltész: Je to absurdné

Soltész považuje trestné stíhanie za absurdné. „Biela spodina je terminus technicus, ktorý označuje príslušníka bielej majority, ktorý dostal všetky šance na to, aby to niekam dotiahol,“ vysvetľuje novinár použitie termínu.

„Napriek tomu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie