Denník N

Kandidát na šéfa KDH Vašečka je silný konzervatívec, no necháva si to najmä pre svoje spoločenstvá

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Richard Vašečka sa stále viac profiluje ako praktický politik. Špecializuje sa však aj na témy ako kresťanská rodinná politika, ale aj sexuálny život kresťana.

Chcel zákaz nahoty v médiách, píše o tom, ako by mal vyzerať sex kresťana, a má za sebou podporu časti kresťanských spoločenstiev. Kto je bývalý poslanec OĽaNO Richard Vašečka, ktorý prekvapivo kandiduje na predsedu KDH?

Do parlamentu sa dostal v roku 2012 ako jeden z lídrov „charizmatických kresťanských spoločenstiev“ – teda niekoľkých desiatok spolkov, ktoré sa na Slovensku vytvorili nezávisle od cirkvi, ale často s ňou úzko spolupracujú. V parlamente vtedy nového 38-ročného poslanca Richarda Vašečku, ktorý sa na kandidátke označil ako stredoškolský učiteľ, lektor kresťanských spoločenstiev, vnímali ako súčasť trojice silných konzervatívcov z hnutia Igora Matoviča. Do trojice okrem Vašečku patrili aj súčasný europoslanec – evanjelizátor Branislav Škripek a šéf hospicu Štefan Kuffa.

Sám Vašečka sa zaraďuje medzi obrátených kresťanov – teda ľudí, ktorí k pravej viere prišli vlastným rozhodnutím, v neskoršom veku a často po tom, ako pocítili osobný kontakt s Bohom. V jeho prípade išlo o mládežnícku duchovnú akciu počas gymnázia. „Tam sa ma veľmi dotklo jasné svedectvo mojich rovesníkov o Božej láske. Cítil som, že ich slová o tom, že Boh ma miluje a osobne sa o mňa zaujíma, sú úprimné a pravdivé. Vtedy som prvýkrát uveril a spoznal, že Boh ma osobne miluje.“

Hoci bolo Vašečku z trojice najmenej vidieť, zviditeľnil sa so Škripekom, s Kuffom a Erikou Jurinovou, keď spolu žiadali zákaz nahoty v bulvárnej tlači cez zmenu zákonov. Škripek to nazval bojom proti „samoúčelnému vyvolávaniu vzrušenia“.

Richard Vašečka a Branislav Škripek. Foto – FB RV

Má za sebou kresťanské spoločenstvá

Richard Vašečka sa aj v roku 2016 do parlamentu dostal so silnou podporou kresťanských spoločenstiev cez iniciatívu Naša voľba. Tentoraz spolu s troma poslancami OĽaNO, ktorí ich zastupujú. Ide o Mareka Krajčího, Eduarda Hegera a Jozefa Lukáča. V OĽaNO ich kolegovia prezývali „K4“. Vašečka získal 25 297 preferenčných hlasov, čo bol ôsmy najväčší počet z kandidátky, a do parlamentu sa prekrúžkoval zo 145. miesta.

Kým OĽaNO vďaka tejto štvorici získalo veľkú časť hlasov od spoločenstiev, KDH zrejme aj tieto hlasy chýbali k tomu, aby sa dostalo do parlamentu. V KDH vravia, že hlasov od tejto skupiny voličov môže byť dohromady okolo 50- až 60-tisíc. Aj preto sa časť ľudí v KDH domnieva, že by príchod Vašečku a s ním i voličov spoločenstiev bol pre hnutie veľkým prínosom. Dúfajú tiež, že by sa k nemu mohla pridať aj časť konzervatívnych poslancov OĽaNO.

Richard Vašečka je v parlamente už takmer šesť rokov. Kým na začiatku nepatril k nápadným poslancom, postupne sa vypracoval. Už druhé volebné obdobie sa špecializoval hlavne na otázky obrany a bezpečnosti a doteraz bol aj šéfom poslaneckého klubu OĽaNO.

Nálepka silného konzervatívca

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie