Kandidát na šéfa KDH Vašečka je silný konzervatívec, no necháva si to najmä pre svoje spoločenstvá

Richard Vašečka sa stále viac profiluje ako praktický politik. Špecializuje sa však aj na témy ako kresťanská rodinná politika, ale aj sexuálny život kresťana.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Chcel zákaz nahoty v médiách, píše o tom, ako by mal vyzerať sex kresťana, a má za sebou podporu časti kresťanských spoločenstiev. Kto je bývalý poslanec OĽaNO Richard Vašečka, ktorý prekvapivo kandiduje na predsedu KDH?

Do parlamentu sa dostal v roku 2012 ako jeden z lídrov „charizmatických kresťanských spoločenstiev“ – teda niekoľkých desiatok spolkov, ktoré sa na Slovensku vytvorili nezávisle od cirkvi, ale často s ňou úzko spolupracujú. V parlamente vtedy nového 38-ročného poslanca Richarda Vašečku, ktorý sa na kandidátke označil ako stredoškolský učiteľ, lektor kresťanských spoločenstiev, vnímali ako súčasť trojice silných konzervatívcov z hnutia Igora Matoviča. Do trojice okrem Vašečku patrili aj súčasný europoslanec – evanjelizátor Branislav Škripek a šéf hospicu Štefan Kuffa.

Sám Vašečka sa zaraďuje medzi obrátených kresťanov – teda ľudí, ktorí k pravej viere prišli vlastným rozhodnutím, v neskoršom veku a často po tom, ako pocítili osobný kontakt s Bohom. V jeho prípade išlo o mládežnícku duchovnú akciu počas gymnázia. „Tam sa ma veľmi dotklo jasné svedectvo mojich rovesníkov o Božej láske. Cítil som, že ich slová o tom, že Boh ma miluje a osobne sa o mňa zaujíma, sú úprimné a pravdivé. Vtedy som prvýkrát uveril a spoznal, že Boh ma osobne miluje.“

Hoci bolo Vašečku z trojice najmenej vidieť, zviditeľnil sa so Škripekom, s Kuffom a Erikou Jurinovou, keď spolu žiadali zákaz nahoty v bulvárnej tlači cez zmenu zákonov. Škripek to nazval bojom proti „samoúčelnému vyvolávaniu vzrušenia“.

Richard Vašečka a Branislav Škripek. Foto – FB RV

Má za sebou kresťanské spoločenstvá

Richard Vašečka sa aj v roku 2016 do parlamentu dostal so silnou podporou kresťanských spoločenstiev cez iniciatívu Naša voľba. Tentoraz spolu s troma poslancami OĽaNO, ktorí ich zastupujú. Ide o Mareka Krajčího, Eduarda Hegera a Jozefa Lukáča. V OĽaNO ich kolegovia prezývali „K4“. Vašečka získal 25 297 preferenčných hlasov, čo bol ôsmy najväčší počet z kandidátky, a do parlamentu sa prekrúžkoval zo 145. miesta.

Kým OĽaNO vďaka tejto štvorici získalo veľkú časť hlasov od spoločenstiev, KDH zrejme aj tieto hlasy chýbali k tomu, aby sa dostalo do parlamentu. V KDH vravia, že hlasov od tejto skupiny voličov môže byť dohromady okolo 50- až 60-tisíc. Aj preto sa časť ľudí v KDH domnieva, že by príchod Vašečku a s ním i voličov spoločenstiev bol pre hnutie veľkým prínosom. Dúfajú tiež, že by sa k nemu mohla pridať aj časť konzervatívnych poslancov OĽaNO.

Richard Vašečka je v parlamente už takmer šesť rokov. Kým na začiatku nepatril k nápadným poslancom, postupne sa vypracoval. Už druhé volebné obdobie sa špecializoval hlavne na otázky obrany a bezpečnosti a doteraz bol aj šéfom poslaneckého klubu OĽaNO.

Nálepka silného konzervatívca

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |