Shiffrinová nie je taká suverénka, ako sa zdá, pred pretekmi trpela úzkosťami

V januári jej odhadovali útok na päť medailí, pred olympiádou však ukázala, že nie je stroj.

Foto – TASR/AP

Byť slalomárkou v ére Mikaely Shiffrinovej je frustrujúce. Akokoľvek sa snažíte, Američanka je v cieli väčšinou o viac než sekundu rýchlejšia. „Všetky z nás chcú jazdiť rýchlejšie, ale ona je na inej úrovni,“ povedala pre Associated Press Švédka Frida Hansdotterová.

Jedinou pretekárkou, ktorá sa dokázala v tejto sezóne v slalome aspoň priblížiť fenomenálnej Shiffrinovej, je Petra Vlhová. Slovenka Shiffrinovú porazila o jednu desatinu sekundy v úvodnom slalome sezóny v Levi a poriadne ju potrápila aj v paralelnom slalome v Courcheveli, ktorý prehrala o štyri stotiny sekundy.

Stále len 22-ročná lyžiarska hviezda Shiffrinová suverénne vedie Svetový pohár, vyhrala aj päť obrovských slalomov či dokonca zjazd, a o veľký krištáľový glóbus by ju mohlo pripraviť len zranenie. Výkonnostne jasne dominuje, no pred vrcholom sezóny ukázala, že nie je stroj, ktorý bezchybne vyhrá každé preteky.

V priebehu ôsmich dní nedokončila tri zo štyroch posledných pretekov pred olympiádou.

Najskôr v superobrovskom slalome v Cortine d’Ampezzo minula bránu, potom v Kronplatzi spadla v obrovskom slalome. Vo svojich posledných pretekoch pred Pjongčangom, slalome v Lenzerheide, spravila chybu tesne pred cieľom a darovala víťazstvo Petre Vlhovej.

Pred pretekmi vraciavala

Shiffrinová patrí k najsledovanejším športovcom na olympiáde a je pod veľkým tlakom médií a priaznivcov. „Nie som neporaziteľná. Bojujem každé jedny preteky a potom začnem počúvať od ľudí, že je to nuda, pretože Mikaela všetko vyhráva. No, dnes to nudné nie je,“ hovorila pre Associated Press po tom, ako v Taliansku nedokončila dvoje preteky po sebe, čo sa jej stalo prvýkrát od roku 2011.

Shiffrinová minulý rok získala svoj prvý veľký krištáľový glóbus a štvrtý malý glóbus za slalom, a na majstrovstvách sveta vybojovala zlato v slalome a striebro v obrovskom slalome. Aj keď väčšinou jazdí suverénne, málokedy robí chyby a na prvý pohľad vyzerá sebaisto, zápasila vlani okrem súperiek aj s úzkosťami pred pretekmi.

Podľa denníka The Denver Post dokonca pred jednými z pretekov jej fyzioterapeut zabránil kameramanovi, aby Shiffrinovú nasnímal, ako od nervozity

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Zimné olympijské hry 2018

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |