Denník N

Shiffrinová nie je taká suverénka, ako sa zdá, pred pretekmi trpela úzkosťami

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

V januári jej odhadovali útok na päť medailí, pred olympiádou však ukázala, že nie je stroj.

Byť slalomárkou v ére Mikaely Shiffrinovej je frustrujúce. Akokoľvek sa snažíte, Američanka je v cieli väčšinou o viac než sekundu rýchlejšia. „Všetky z nás chcú jazdiť rýchlejšie, ale ona je na inej úrovni,“ povedala pre Associated Press Švédka Frida Hansdotterová.

Jedinou pretekárkou, ktorá sa dokázala v tejto sezóne v slalome aspoň priblížiť fenomenálnej Shiffrinovej, je Petra Vlhová. Slovenka Shiffrinovú porazila o jednu desatinu sekundy v úvodnom slalome sezóny v Levi a poriadne ju potrápila aj v paralelnom slalome v Courcheveli, ktorý prehrala o štyri stotiny sekundy.

Stále len 22-ročná lyžiarska hviezda Shiffrinová suverénne vedie Svetový pohár, vyhrala aj päť obrovských slalomov či dokonca zjazd, a o veľký krištáľový glóbus by ju mohlo pripraviť len zranenie. Výkonnostne jasne dominuje, no pred vrcholom sezóny ukázala, že nie je stroj, ktorý bezchybne vyhrá každé preteky.

V priebehu ôsmich dní nedokončila tri zo štyroch posledných pretekov pred olympiádou.

Najskôr v superobrovskom slalome v Cortine d’Ampezzo minula bránu, potom v Kronplatzi spadla v obrovskom slalome. Vo svojich posledných pretekoch pred Pjongčangom, slalome v Lenzerheide, spravila chybu tesne pred cieľom a darovala víťazstvo Petre Vlhovej.

Pred pretekmi vraciavala

Shiffrinová patrí k najsledovanejším športovcom na olympiáde a je pod veľkým tlakom médií a priaznivcov. „Nie som neporaziteľná. Bojujem každé jedny preteky a potom začnem počúvať od ľudí, že je to nuda, pretože Mikaela všetko vyhráva. No, dnes to nudné nie je,“ hovorila pre Associated Press po tom, ako v Taliansku nedokončila dvoje preteky po sebe, čo sa jej stalo prvýkrát od roku 2011.

Shiffrinová minulý rok získala svoj prvý veľký krištáľový glóbus a štvrtý malý glóbus za slalom, a na majstrovstvách sveta vybojovala zlato v slalome a striebro v obrovskom slalome. Aj keď väčšinou jazdí suverénne, málokedy robí chyby a na prvý pohľad vyzerá sebaisto, zápasila vlani okrem súperiek aj s úzkosťami pred pretekmi.

Podľa denníka The Denver Post dokonca pred jednými z pretekov jej fyzioterapeut zabránil kameramanovi, aby Shiffrinovú nasnímal, ako od nervozity

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Zimné olympijské hry

Životy žien

Teraz najčítanejšie