Denník N

Newsfilter: Matovičovci by Fica radšej porazili vo voľbách

Igor Matovič na proteste pred úradom vlády. Foto N – Tomáš Benedikovič
Igor Matovič na proteste pred úradom vlády. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. OĽaNO by sa s Ficom nedohodlo 2. Smer sa vopred vyhovára na neúspechy v eurofondoch 3. Kotlebovci by radi využili protikotlebovský paragraf + jednou vetou, citát, FB status, nový Shooty a Odkaz Martina M. Šimečku.

Udalosti dňa vybral a komentoval  Konštantín Čikovský

1. OĽaNO odkazuje Kiskovi, že si Fica na Ústavnom súde neželá

Veronika Remišová z OĽaNO tvrdí, že jej hnutie by nepodporilo prípadnú kandidatúru Roberta Fica na ústavného sudcu, respektíve predsedu Ústavného súdu.

„Pán Fico je predseda najsilnejšej strany, je to premiér, je to aktívny politik a ja si neviem predstaviť, ako by bolo možné, aby sme v právnom štáte zvolili na post ústavného sudcu premiéra,“ povedala Remišová.

„Ústavný sudca je funkcia, ktorá má byť nestranná, a tam nemá čo hľadať aktívny politik,“ argumentovala druhá najpopulárnejšia politička klubu OĽaNO.

Kiska počúva. OĽaNO je prvá strana, ktorá sa hlási k podpore prezidenta Kisku a ktorá sa jasne vyjadrila k možnosti, že by premiér Fico odišiel z vlády priamo na súd do Košíc.

Z pohľadu prípadného hlasovania v parlamente nie je postoj OĽaNO a opozície kľúčový, koalícia môže Fica nominovať aj sama. Smer by svojho šéfa zrejme podporil, aj keby to znamenalo jeho koniec v strane. SNS si viac želať nemôže, lebo vzhľadom na štruktúru fanúšikov týchto strán by na tom mohla Dankova strana profitovať. Most-Híd bude zaujímať najmä dohoda o budúcej vláde a zavážila by aj garancia, že medzi ústavných sudcov by mohli nominovať aj svojho poslanca Petra Kresáka.

Postoj OĽaNO a ďalších opozičných strán je však dôležitý, pretože môže ovplyvniť rozhodovanie prezidenta Kisku. Ten je v súčasnosti pre Fica najdôležitejšou postavou.

Ak by napríklad prezident tvrdil, že Fico nespĺňa podmienku „najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní“, ktorej splnenie je potrebné pre ústavného sudcu, mohol by premiéra odmietnuť.

A ak by sa proti Ficovi na Ústavnom súde postavilo nielen OĽaNO, ale aj ostatné opozičné strany, Kiskova ochota premýšľať o kompromise s Ficom by zrejme významne klesla.

Fico sa drží guidelinu. Premiér Fico v pondelok dostal otázku o možnom odchode na Ústavný súd verejne na tlačovej besede o zmenách v eurofondoch. Reagoval pokojne, stručne a rovnako ako v oficiálnej odpovedi pre N – tvrdil, že chce viesť stranu aj do budúcich volieb.

Vzhľadom na dostatok hodnoverných informácií o Ficovom zvažovaní kandidatúry na predsedu Ústavného súdu vieme, že jeho odpoveď je neúprimná, ale – opakujeme – politicky v súčasnosti jediná možná.

2. Smer zasa kritizuje a prerába vlastné pravidlá eurofondov, ktoré už v minulosti kritizoval a prerábal

Podpredseda vlády pre eurofondy Peter Pellegrini (Smer) predstavil ďalší pokus, ako získať pre svoj úrad silnejší vplyv na rozdeľovanie eurofondov na jednotlivých ministerstvách. S podporou premiéra oznámil, že na ministerstvá pošle kontroly, ktoré zistia, ako sa plnia minuloročné plány na zvýšenie transparentnosti a zjednodušenie eurofondov (38 bodov).

Kto v tejto previerke dopadne zle, môže podľa Pellegriniho dočasne prísť o peniaze z technickej pomoci na platy euroúradníkov.

V súčasnosti je jediným nástrojom, ako môže Pellegrini teoreticky trestať iné ministerstvá, takzvaná nútená správa, teda odovzdanie celého riadenia eurofondov z príslušného ministerstva na úrad vlády. Na to však v koaličnej vláde nebude mať nikto nikdy odvahu, v nútenej správe napokon nie sú v súčasnosti ani eurofondy ministerstva školstva, ktoré už sú takisto zjavne vo veľkom omeškaní.

Strašenie škrtaním peňazí pre euroúradníkov je síce na pohľad mäkšie opatrenie ako nútená správa, vyzerá však ako reálna hrozba. Brzdiť vyplácanie peňazí z „technickej pomoci“ totiž môže Pellegrini aj bez toho, aby mu to schválila koaličná rada.

Prečo to Pellegrini robí. Tento rok začne Európska komisia verejne hovoriť o tom, že Slovensko v čerpaní eurofondov na obdobie (2014 – 2020) vážne mešká. To nutne ohrozí našu pozíciu pri vyjednávaní o tak či tak sa zmenšujúcom balíku peňazí na regionálnu pomoc po roku 2020 (pomerne otvorene o tom hovorili pred novinármi premiér aj vicepremiér). Ak Pellegrini potom nechce byť za hlavného vinníka, musí si na to pôdu pripravovať už teraz.

Spolu s premiérom v pondelok opakovane zaútočili na opozíciu, mimovládky a médiá, ktoré podľa nich spôsobili, že úradníci sa boja verejnej mienky, tendre sa komplikujú a bežná súťaž potom na Slovensku trvá vraj až dva roky, kým napríklad v Česku len sto dní. Premiér sa pri tej príležitosti znova vrátil k obsesii riešiť problém zvýšením limitu pre priame zadania (najnovšie hovoril o zákazkách do 130-tisíc eur bez riadnej súťaže).

A ako býva zvykom, sľúbil, že sa tentoraz už nedajú opozíciou, médiami a tretím sektorom ovplyvniť a obstarávanie a pravidlá eurofondov rozhodne zjednodušia. Takisto ako to už sľuboval Robert Kaliňák v období, keď menil zákon o verejnom obstarávaní, rovnako ako Ľubomír Vážny, keď bol v minulej vláde zodpovedný za eurofondy, a presne tak ako súčasný podpredseda vlády Pellegrini, ktorý s pomocou mimovládok menil pravidlá pre eurofondy masívne len minulý rok.

3. Novinár Soltész podľa polície urazil vlastnú rasu

Komentátor portálu Noviny.sk Arpád Soltész bude polícii zrejme čoskoro vysvetľovať svoje výroky na Facebooku. Jeho vyjadrenie „nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“ vyprovokovalo k trestnému oznámeniu jedného z fanúšikov Kotlebovej ĽSNS, ktorý o tom napísal tiež na Facebooku.

Polícia zatiaľ vedie len vyšetrovanie voči neznámemu páchateľovi, ale novinár Arpád Soltész sa ku kontu „Arpad Soltesz“ na Facebooku hlási, a tak stotožnenie podozrivého nebude zložité.

Úroveň diskusie, ktorá teraz bude prebiehať medzi orgánmi činnými v trestnom konaní a novinárom Soltészom, naznačuje už jej úvod. Policajný vyšetrovateľ oficiálne vyjadril podozrenie, že autor citátu na Facebooku „hanobil rasu ľudí bielej pleti“, a Soltész na to reagoval vysvetlením, že „ako príslušník privilegovanej bielej majority ťažko môžem haniť alebo znevažovať svoju vlastnú rasu“.

Pravdepodobnosť, že polícia bude Soltésza obťažovať dlho, a že aj vznesie obvinenie, je nízka. Nahlasovateľ od kotlebovcov však mohol mať cieľ svojho ideového odporcu len vystrašiť a znepríjemniť mu život. Ako však naznačujú prvé reakcie dlhoročného investigatívneho novinára, ten pozornosť kotlebovcov a polície skôr veľmi rád využije na to, aby náckov zosmiešnil aj pred väčším publikom.

Jednou vetou:

4. Ministerka Lucia Žitňanská požiadala súdnu radu, aby posúdila prípad advokáta Bžána a predsedu bratislavského krajského súdu, ktorí spolu popíjali.

5. Bratislavské letisko dostalo od protimonopolného úradu pokutu 127-tisíc eur za zneužitie dominantného postavenia, účtovalo totiž poplatok za VIP služby všetkým cestujúcim, ktorí odlietali cez všeobecný terminál, poplatok nebol naviazaný na reálne využívanie VIP služieb.

6. Vyšetrovanie zmiznutia pokladu Matice slovenskej zastavili, podľa polície nešlo o trestný čin, poklad vznikol zbierkou pred 25 rokmi, na to, že časť zlatých predmetov zmizla, sa prišlo vlani.

7. Košickí mestskí poslanci uznesením požiadali primátora Richarda Rašiho (Smer), aby začal rokovať s parkovacou spoločnosťou EEI o uzatvorení dohody o ukončení prevádzkovania parkovacích miest v rezidentských lokalitách 1 až 10.

8. Slovensko nedostatočne chránilo karpatské bukové pralesy, tvrdí Najvyšší kontrolný úrad vo svojej správe zameranej na kontrolu systému chránených území na východe krajiny.

9. RegioJet spúšťa každodenné priame autobusové spojenie Bratislavy s budapeštianskym letiskom, ide o nočný spoj, ktorý príde do Budapešti pred rannými letmi.

10. Slovenské elektrárne pripojili dokončovaný tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce k prenosovej sieti, začatie prevádzky bloku očakávajú na konci tohto roku.

Zaujímavé články:

Slovensko je vo vážnej situácii, rozklad právneho štátu a oligarchizácia sú v pokročilom stave. Ale nie sme vo vojne, výnimočnom stave, v existenciálnej kríze, v situácii, pre ktorú by Kiska aj na úkor rodiny mal morálnu povinnosť opätovne kandidovať, aby zabránil najhoršiemu.

Michal Magušin o Kiskovom odchode. (tyzden.sk)

 

Niekoľko dní po vstupe do KDH tak Vašečka jeho členom hovorí toto: Som ochotný strane pomôcť, ale len vtedy, keď budem predsedom. Ak tieto výroky vyplývajú z taktiky, ktorú zvolil na vnútrostranícky zápas, tak je to iba chyba. Ak však takýto politický absolutizmus myslí vážne, tak je to naozaj škoda. Pre KDH aj pre neho osobne.

Jozef Majchrák o budúcnosti KDH. (postoj.sk)

Citát dňa:

Strašne sa teším z dnešného výkonu a všetkým ďakujem, že ste mi naďalej verili a neprestali ma mať radi po šprinte. Robila som to pre vás. Ďakujem.

Anastasia Kuzminová po zisku striebra v olympijských stíhacích pretekoch na 10 km

FB status:

Najkrajšie na celom svete je, keď bojovníci proti prehnanej korektnosti plačú po súdoch, že ich niekto hanobí. #trapnuckifasisti #bielaspodina #jesuisarpad

Shooty:

Odkaz Martina M. Šimečku:

Newsfilter

Teraz najčítanejšie