Denník N

Newsfilter: Matovičovci by Fica radšej porazili vo voľbách

Igor Matovič na proteste pred úradom vlády. Foto N – Tomáš Benedikovič
Igor Matovič na proteste pred úradom vlády. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. OĽaNO by sa s Ficom nedohodlo 2. Smer sa vopred vyhovára na neúspechy v eurofondoch 3. Kotlebovci by radi využili protikotlebovský paragraf + jednou vetou, citát, FB status, nový Shooty a Odkaz Martina M. Šimečku.

Udalosti dňa vybral a komentoval  Konštantín Čikovský

1. OĽaNO odkazuje Kiskovi, že si Fica na Ústavnom súde neželá

Veronika Remišová z OĽaNO tvrdí, že jej hnutie by nepodporilo prípadnú kandidatúru Roberta Fica na ústavného sudcu, respektíve predsedu Ústavného súdu.

„Pán Fico je predseda najsilnejšej strany, je to premiér, je to aktívny politik a ja si neviem predstaviť, ako by bolo možné, aby sme v právnom štáte zvolili na post ústavného sudcu premiéra,“ povedala Remišová.

„Ústavný sudca je funkcia, ktorá má byť nestranná, a tam nemá čo hľadať aktívny politik,“ argumentovala druhá najpopulárnejšia politička klubu OĽaNO.

Kiska počúva. OĽaNO je prvá strana, ktorá sa hlási k podpore prezidenta Kisku a ktorá sa jasne vyjadrila k možnosti, že by premiér Fico odišiel z vlády priamo na súd do Košíc.

Z pohľadu prípadného hlasovania v parlamente nie je postoj OĽaNO a opozície kľúčový, koalícia môže Fica nominovať aj sama. Smer by svojho šéfa zrejme podporil, aj keby to znamenalo jeho koniec v strane. SNS si viac želať nemôže, lebo vzhľadom na štruktúru fanúšikov týchto strán by na tom mohla Dankova strana profitovať. Most-Híd bude zaujímať najmä dohoda o budúcej vláde a zavážila by aj garancia, že medzi ústavných sudcov by mohli nominovať aj svojho poslanca Petra Kresáka.

Postoj OĽaNO a ďalších opozičných strán je však dôležitý, pretože môže ovplyvniť rozhodovanie prezidenta Kisku. Ten je v súčasnosti pre Fica najdôležitejšou postavou.

Ak by napríklad prezident tvrdil, že Fico nespĺňa podmienku „najmenej 15 rokov činný v právnickom povolaní“, ktorej splnenie je potrebné pre ústavného sudcu, mohol by premiéra odmietnuť.

A ak by sa proti Ficovi na Ústavnom súde postavilo nielen OĽaNO, ale aj ostatné opozičné strany, Kiskova ochota premýšľať o kompromise s Ficom by zrejme významne klesla.

Fico sa drží guidelinu. Premiér Fico v pondelok dostal otázku o možnom odchode na Ústavný súd verejne na tlačovej besede o zmenách v eurofondoch. Reagoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie