Denník N

Myši zbavili nádoru, no od myší k pacientom je ešte dlhá cesta

Ide o veľmi zaujímavé výsledky, ale až keď sa podarí výsledky z laboratória potvrdiť aj v štúdiách s pacientmi, budeme môcť hovoriť o skutočne sľubnej liečebnej metóde.

Autor je lekár

Bulvár aj seriózne médiá sa predbiehali v senzačných titulkoch. Vynašli vakcínu, ktorá vylieči rakovinu, písali. Vraj stačí jedna, možno dve injekcie, a rakovina zmizne.

Bolo by to naozaj úžasné. Áno, podľa práce, ktorá vyšla koncom januára v časopise Science Translational Medicine, sa vedcom podarilo novým imunoterapeutickým prístupom vyliečiť niektoré druhy rakoviny myší.

Konkrétne vyliečili 97 zo 100 myší s malígnym (zhubným) lymfómom. Lymfóm nie je rakovina v pravom slova zmysle a ide o malígne ochorenie lymfatického systému. Podobne vedci dokázali navodiť remisiu (ústup) nádorov prsnej žľazy. A úspešne testovali aj iné nádory.

Iste, je to veľmi zaujímavá správa, lenže od myší ku skutočným pacientom je ešte dlhá cesta. Rovnako je veľký rozdiel medzi nádormi experimentálnymi a spontánnymi.

Uznávaný autor

Hlavným autorom práce je Ronald Levy zo Stanfordovej univerzity v Kalifornii. Levy je v imunoterapii nádorov uznávaným expertom. Jeho publikácie siahajú do raných čias imunoterapie, skoro 4 dekády dozadu.

Bol priekopníkom na poli výskumu monoklonálnych protilátok, ktoré sú dnes v modernej onkológii bežnou súčasťou liečby. Aj touto prácou Levy potvrdil svoj rozmer dôkladného vedca. Nič nenechal na náhodu. Výsledkom je seriózna práca podoprená mnohými vnútornými kontrolami aj poznatkami z odbornej literatúry.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie