Denník N

V bukových pralesoch ďalej rúbu, Svetový fond na ochranu prírody kritizuje slovenskú vládu

Dôkaz, že v pralesoch stále ťažia: Viliam Bartuš z Vlka s vyrúbaným stromom v lokalite Rožok. Foto – VLK
Dôkaz, že v pralesoch stále ťažia: Viliam Bartuš z Vlka s vyrúbaným stromom v lokalite Rožok. Foto – VLK

Slovensku hrozí, že pralesy na východe Slovenska vyradia z ochrany UNESCO. Kritizuje nás aj Svetový fond na ochranu prírody (WWF).

Stáročia tam nezasahoval človek, buky tam majú priemer aj okolo dvoch metrov. A pred drevorubačmi už dávno nie sú chránené.

Karpatské bukové pralesy sú pre vládu priorita, tvrdilo to ministerstvo životného prostredia ešte v decembri minulého roka. Organizácia UNESCO, v ktorej zozname sú bukové pralesy na východe Slovenska zapísané ako prírodné dedičstvo, ešte vlani vyzvala slovenskú vládu, aby povedala, kde sú presné hranice týchto pralesov, a zastavila v nich ťažbu.

Jednotlivé opatrenia na záchranu pralesov mala vláda predložiť do začiatku februára. Situáciu skontroloval Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a s výsledkom nie je spokojný.

„Budúcnosť karpatských bukových pralesov zostáva nejasná. Štát stále nezabezpečil dostatočnú ochranu,“ konštatuje v správe organizácia, ktorá je vplyvnou medzinárodnou mimovládkou presadzujúcou ochranu prírody.

Ťažba dreva je stále nekontrolovaná

Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát, to je desať oblastí, štyri z nich ležia na území Slovenska. Sú to lokality Rožok, Stužica – Bukovské vrchy, Havešová a Vihorlat. Zasahujú do Národného parku Poloniny a chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO sa dostali v roku 2007.

Pralesy, to sú nenarušené lesy, v ktorých ľudia neťažili drevo, žijú vlastným životom, ide o nenarušený vrchol ekosystému.

V júli minulého roka UNESCO vyzvalo slovenskú vládu, aby vymedzila presné hranice chránenej oblasti, zastavila v nej ťažbu dreva a lov zveri. V opačnom prípade môžu pralesy zo zoznamu vyškrtnúť.

Slovenská vláda vo februári vypracovala opatrenia, ako chce pralesy zachrániť. Svetový fond na ochranu prírody považuje tieto opatrenia za príliš všeobecné, nekonkrétne a nedostatočné. „Inými slovami, nezabezpečujú ochranu lesov v území,“ upozorňuje Miroslava Plassmann, riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody na Slovensku.

„Najvážnejšou výhradou Svetového fondu je,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slovenské lesy

Teraz najčítanejšie