V bukových pralesoch ďalej rúbu, Svetový fond na ochranu prírody kritizuje slovenskú vládu

Slovensku hrozí, že pralesy na východe Slovenska vyradia z ochrany UNESCO. Kritizuje nás aj Svetový fond na ochranu prírody (WWF).

Dôkaz, že v pralesoch stále ťažia: Viliam Bartuš z Vlka s vyrúbaným stromom v lokalite Rožok. Foto – VLK

Stáročia tam nezasahoval človek, buky tam majú priemer aj okolo dvoch metrov. A pred drevorubačmi už dávno nie sú chránené.

Karpatské bukové pralesy sú pre vládu priorita, tvrdilo to ministerstvo životného prostredia ešte v decembri minulého roka. Organizácia UNESCO, v ktorej zozname sú bukové pralesy na východe Slovenska zapísané ako prírodné dedičstvo, ešte vlani vyzvala slovenskú vládu, aby povedala, kde sú presné hranice týchto pralesov, a zastavila v nich ťažbu.

Jednotlivé opatrenia na záchranu pralesov mala vláda predložiť do začiatku februára. Situáciu skontroloval Svetový fond na ochranu prírody (WWF) a s výsledkom nie je spokojný.

„Budúcnosť karpatských bukových pralesov zostáva nejasná. Štát stále nezabezpečil dostatočnú ochranu,“ konštatuje v správe organizácia, ktorá je vplyvnou medzinárodnou mimovládkou presadzujúcou ochranu prírody.

Ťažba dreva je stále nekontrolovaná

Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát, to je desať oblastí, štyri z nich ležia na území Slovenska. Sú to lokality Rožok, Stužica – Bukovské vrchy, Havešová a Vihorlat. Zasahujú do Národného parku Poloniny a chránenej krajinnej oblasti Vihorlat. Na Zoznam svetového dedičstva UNESCO sa dostali v roku 2007.

Pralesy, to sú nenarušené lesy, v ktorých ľudia neťažili drevo, žijú vlastným životom, ide o nenarušený vrchol ekosystému.

V júli minulého roka UNESCO vyzvalo slovenskú vládu, aby vymedzila presné hranice chránenej oblasti, zastavila v nej ťažbu dreva a lov zveri. V opačnom prípade môžu pralesy zo zoznamu vyškrtnúť.

Slovenská vláda vo februári vypracovala opatrenia, ako chce pralesy zachrániť. Svetový fond na ochranu prírody považuje tieto opatrenia za príliš všeobecné, nekonkrétne a nedostatočné. „Inými slovami, nezabezpečujú ochranu lesov v území,“ upozorňuje Miroslava Plassmann, riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody na Slovensku.

„Najvážnejšou výhradou Svetového fondu je,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Slovenské lesy

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |