Denník N

Župan Jaroslav Baška zo Smeru: Cudzinci, ktorí zdieľajú naše hodnoty a chcú pracovať, sú tu vítaní

Jaroslav Baška. Foto N – Tomáš Benedikovič
Jaroslav Baška. Foto N – Tomáš Benedikovič

Páčilo by sa mi, keby bol prezidentský kandidát Smeru diplomat, je škoda, že do toho minister zahraničných vecí Lajčák nechce ísť, vraví poslanec Smeru a trenčiansky župan Jaroslav Baška.

Jaroslav Baška (42) je druhé funkčné obdobie trenčianskym županom, v novembrových voľbách uspel ako jediný člen Smeru. Je poslancom parlamentu, v minulosti bol ministrom obrany. V rozhovore hovorí:

  • o prezidentskom kandidátovi Smeru,
  • aj o atmosfére v strane po odstúpení Mareka Maďariča,
  • o tom, či Smer ešte dokáže uspieť v regiónoch,
  • o príprave na útlm baníctva na hornej Nitre,
  • a aj o postoji k cudzincom zo Srbska či z Ukrajiny.

 

Keďže je nitriansky župan Milan Belica podporovaný Smerom nestraník, dnes ste posledným županom, ktorý je členom Smeru. Ako sa cítite, keď sa stretnete s ostatnými, už prevažne opozičnými županmi? Nie je vám smutno za kolegami zo strany?

Nebral by som to tak politicky, na úrovni krajov je to trochu iné ako vo veľkej politike. Nových županov beriem skôr ako svojich kolegov, ktorým viem ponúknuť svoje skúsenosti. Je, samozrejme, na nich, či o nich budú chcieť počúvať. Keď som posledné roky fungoval na župe, hovoril som, aby sme nerobili politiku, ale aby sme spoločne predkladali dobré návrhy. Áno, nie vždy sme si s poslancami vyšli, boli aj rozdielne názory, no ja som to vždy akceptoval.

A stretli ste sa už so županmi, ktorí reprezentujú opozíciu?

Ozval sa mi trnavský župan, pán Viskupič, aj žilinská županka, pani Jurinová. Chceli sa rozprávať o cyklotrasách, keďže náš Trenčiansky kraj je medzi ich župami. K takýmto veciam sa určite budeme stretávať.

V Trenčianskom kraji ste zvíťazili s jasnou prevahou, Smer tam stále dominuje. Prečo je vo vašom kraji strana stále úspešná a inde slabne?

Určite je to čiastočne dané aj štruktúrou voličskej základne, je pravda, že náš kraj je baštou Smeru. Ale dovolím si tvrdiť, že za mojím výsledkom je aj štvorročná práca na čele kraja. V rebríčku transparentnosti sme boli poslední, teraz sme prví. Znížili sme zadlženosť, prijali sme nové prísne smernice o verejnom obstarávaní, znížili sme počet zamestnancov takmer o tridsať. No a snažil som sa chodiť medzi ľudí, ja som kraj prešiel celý niekoľkokrát, a to nielen na bicykli počas dvadsaťpäťdňovej kampane.

Zo župných volieb sa tak trochu stalo referendum o Smere.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie