Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

V koalícii ani v opozícii už nepočítajú s tým, že by Kiska ešte kandidoval, KDH hľadá vlastného kandidáta

Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident súkromne hovoril lídrom opozície, aby si radšej hľadali vlastného kandidáta na prezidenta.

Bude Andrej Kiska opäť kandidovať za prezidenta? Pravdepodobnosť, že už nebude, je podľa informácií Denníka N blízka k 100 percentám.

Kiska sa od konca minulého roka stretol s lídrami väčšiny strán okrem kotlebovcov. Od decembra im postupne v súkromných debatách najprv vravel, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou mandát obhajovať nepokúsi. V neskorších debatách im potom hovoril približne túto vetu: „Nepočítajte so mnou, hľadajte si kandidáta.“

Hlina: Od stretnutia s Kiskom hľadáme vlastného kandidáta

Podobné rozhovory Denníku N potvrdzujú ľudia z koalície, opozície a aj od prezidenta. Nechcú však o tom hovoriť verejne.

Predseda KDH Alojz Hlina sa s Kiskom stretol ako jeden z posledných pred zhruba dvoma týždňami. „Nebudem sa vyjadrovať k súkromnej komunikácii s pánom prezidentom. Vašou nápovedou však môže byť, že sa KDH od toho momentu rozhodlo intenzívnejšie hľadať kandidáta na prezidenta,“ odvetil Hlina na otázku, či aj jemu Kiska povedal, aby s ním ako s kandidátom nepočítali.

Platí však, že definitívne rozhodnutie by mal prezident oznámiť v marci, teda zhruba rok pred voľbami.

Stretnutie s Ficom a Dankom

Web aktuality.sk v utorok napísal, že Kiska údajne na niekoľkohodinovom stretnutí informoval Roberta Fica a Andreja Danka, že na post hlavy štátu už viac kandidovať nebude. Toto stretnutie sa naozaj uskutočnilo zhruba pred desiatimi dňami. Nie je však jasné, čo presne im prezident povedal – či hovoril o istote, že kandidovať nebude. Ani v koalícii však už nepočítajú, že Kiska svoje rozhodnutie zmení.

Denník Pravda sa pri informácii, že Kiska nebude kandidovať, odvoláva na vysoko postaveného politika z prostredia vládnej koalície. Tomu údajne povedal, že nechce kandidovať z rodinných dôvodov.

Hoci ľudia v okolí Andreja Kisku predpokladajú, že kandidovať nebude, je pod silným tlakom, aby to ešte prehodnotil. Prehovoriť sa ho snažili aj niektorí opoziční politici.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Prezidentské voľby 2019

Slovensko

Teraz najčítanejšie