Denník N

Ani veľké Merkelovej ústupky nezabránili politickému pádu Martina Schulza

Foto - ap
Foto – ap

Minulý týždeň dosiahli sociálni demokrati v Nemecku veľký úspech na úkor Merkelovej kresťanských konzervatívcov. To, čo nasledovalo, je príbehom rozdelenej strany.  

Autor pôsobí na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB

Píše sa streda 7. februára 2018. Po 136 dňoch od septembrových nemeckých parlamentných volieb môže Angela Merkelová konečne predstaviť 177-stranový finálny dokument – koaličnú zmluvu, na ktorej sa jej podarilo po strastiplnej ceste a páde prvej verzie v podobe takzvanej „Jamajky“ dohodnúť so staronovým koaličným partnerom – sociálnymi demokratmi.

Merkelová je pokojná ako vždy, vie však, že spravila veľké ústupky. Najmä pri rozdelení ministerstiev. Viacej dôvodov na úsmev preto v ten deň majú predseda bavorskej CSU Horst Seehofer a predseda sociálnych demokratov Martin Schulz. Tí zároveň hovoria aj o svojich ambíciách byť súčasťou štvrtého kabinetu staronovej kancelárky.

Všetci však zároveň vedia, že poslednou prekážkou ich kancelársko-ministerského plánu je mladík Kevin Kühnert a ním vedení mladí sociálni demokrati, ktorí najviac zbroja proti opätovnému vytvoreniu veľkej koalície. Na Kühnertovom názore by v zásade až tak nezáležalo, keby o osude budúcej vlády nemalo rozhodnúť takmer 464-tisíc členov SPD v hlasovaní o tejto koaličnej zmluve. Jeho vplyv v snahe zablokovať štvrtú Merkelovej vládu sa prejavil napríklad už 21. januára, keď delegáti SPD na straníckom sneme odhlasovali začatie koaličných rozhovorov iba 56,4- percentnou väčšinou. Málo na presvedčivý výsledok. Veľa na to, aby si veľkí politickí hráči dali na Kühnerta pozor.

Obsah koaličnej zmluvy

Výsledkom dohody je obsahová časť s množstvom kompromisov. Merkelovej volič môže byť rád, že kancelárka nepripustila zvyšovanie daní, začne sa s postupným odstraňovaním takzvanej solidárnej prirážky k dani z príjmu určenej na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Angela Merkelová

Teraz najčítanejšie