Denník N

Ako slovenská pravica a ľavica „vylepšujú“ dôchodkový systém

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zachovať súčasné parametre systému a neprijímať opatrenia, ktoré znižujú jeho udržateľnosť do budúcnosti, je veľmi dobré riešenie.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Slovenská ekonomika zažíva zlaté časy. Pracuje a do Sociálnej poisťovne posiela odvody rekordných 2,5 milióna ľudí. Tí istí ľudia platia aj zdravotné odvody, dane z príjmu a (prostredníctvom nákupov v obchode) aj daň z pridanej hodnoty a spotrebné dane. Verejné financie sa nám utešene zotavujú. Ak súčasná konjunktúra ešte rok-dva potrvá, možno sa dočkáme aj prebytku vo verejných financiách.

Súčasné ekonomické hojno zvádza k presvedčeniu, že zlaté časy tu budú naveky. Do volieb zostávajú (už len) dva roky. Je úplne normálne, že každý politik chce vo svojom kresle sedieť aj v ďalšom volebnom období. Slovenská populácia starne. Čoraz viac ľudí rozmýšľa o tom, ako budú žiť na dôchodku. Nastavenie dôchodkového systému je dôležité pre čoraz väčšiu skupinu voličov. Láska ide cez žalúdok. Pokušenie „vylepšovať“ dôchodkový systém je čoraz väčšie. Populistické riešenia sa nám hrnú zľava i sprava.

Nápad sprava

Neoliberálna „pravica“ už napríklad zaznamenala víťazstvo v „slobodnom nakladaní“ s úsporami v druhom pilieri. To znamená, že tieto nezdanené úspory (ktoré svojimi odvodmi a daňami tvoria firmy aj ľudia, čo nie sú v druhom pilieri) môže časť sporiteľov minúť, na čo bude chcieť.

Aby bolo jasné: je správne, že ľudia si sporia v druhom pilieri na dôchodok. A je takisto správne, že sporia s daňovým zvýhodnením. Úspory by však mali pokryť riziko dlhovekosti. Prostredníctvom anuity by sa mali použiť na výplatu doživotného dôchodku. Presne tak, ako je to v prvom pilieri. A nemali by sa minúť na dary vlastným deťom či kúpu zájazdu.

Kontra zľava

„Ľavica“, samozrejme, nemôže zaostať. Kontruje návrhmi na fixovanie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie