Denník N

Ako sa KDH štiepilo: od Čarnogurského k sporu o autentickejšieho kresťana

Ján Čarnogurský KDH zakladal. Dnes je úplne mimo. V roku 1996 súboj s Mikulášom Dzurindom vyhral, neskôr však bol premiérom Dzurinda. Foto – TASR
Ján Čarnogurský KDH zakladal. Dnes je úplne mimo. V roku 1996 súboj s Mikulášom Dzurindom vyhral, neskôr však bol premiérom Dzurinda. Foto – TASR

Súboj Hlina – Vašečka je piatou bitkou o predsedu KDH. Doteraz sa vždy končila odchodom časti hnutia.

V slovenskej politike je len málo strán, ktoré prežili od roku 1990, prežili aj odchod svojho zakladateľa či dokonca viacnásobnú voľbu predsedu a štiepenie, ktoré po nej nasledovalo. Relevantné zostali len dve: Slovenská národná strana a Kresťanskodemokratické hnutie.

Nie je to veľmi prekvapivé. Puto, ktoré strany a ich voličov spája, je silnejšie než pri iných politických subjektoch. V prípade SNS je to národná myšlienka, u KDH je dôležitá konfesionálna príslušnosť.

No kým pri SNS už môžeme povedať, že prežila aj mimo parlamentu (v rokoch 2002 – 2006 a 2012 – 2016), o KDH to v polovici jeho prvého neparlamentného volebného obdobia naisto nevieme.

Čísla z prieskumov nasvedčujú, že Alojz Hlina, prvý šéf kresťanských demokratov, ktorý nevzišiel z ich prostredia, ťahá stranu nahor. Na druhej strane si rozhneval časť členstva. A to je jeden z dôvodov, prečo vraj niektorí nespokojní kádeháci oslovili iného človeka mimo strany – Richarda Vašečku –, aby Hlinu vytlačil.

V dejinách KDH, kde súboj o predsednícke kreslo nie je ničím prekvapivým, je to unikátna situácia. Jednak tým, že súčasného predsedu vyzýva človek, ktorý do strany vstúpil len teraz. Ale aj tým, že argumentuje, že je autentickejší kresťan. A tiež tým, že hovorí, že chce všetko, teda post predsedu, alebo nič.

Striktne vzaté, to posledné nie je novinka, len to nikto pred ním takto nepovedal. Pravdou totiž je, že nech už neúspešní kandidáti na predsedu hovorili pred voľbou čokoľvek, vždy napokon skončili mimo KDH a založili vlastné strany.

Málo národní

Atmosféra v hnutí začala prvýkrát hustnúť už v marci 1991 po odvolaní Vladimíra Mečiara, populárneho aj u časti voličov KDH, z postu predsedu slovenskej vlády. Verejnosť proti násiliu sa vtedy rozpadla, pomery hlasov v Slovenskej národnej rade sa zmenili a post premiéra pripadol kresťanským demokratom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac od tohoto autora? Napísal knihu 2018: Rok protestov

Viac info

Teraz najčítanejšie