Denník N

Ako mohlo niečo takéto vôbec vzniknúť? Skutočný príbeh najhoršieho filmu všetkých čias

Foto - Continental
Foto – Continental

Mala to byť romantická dráma, ale vyšla z toho čierna komédia s prvkami softporna.

Film The Room je pokladaný za najhoršiu snímku všetkých čias, a keby ste chceli vedieť, prečo je to tak, prečítajte si magazín Vulture, ktorý to formuluje takto: „Existuje mnoho filmov zlých v určitom smere. Je však iba jeden film, ktorý je zlý vo všetkých ohľadoch.“

Znalci odporúčajú pustiť si ho po prvýkrát, ak ste sami a v tichom prostredí, pretože ak navštívite hlučné polnočné premietanie s fanúšikmi, ktorí dej poznajú odpredu-dozadu, prekrikujú postavy a vo vypätých chvíľach hádžu na plátno hrste plastových lyžíc, môže vám podstata fenoménu uniknúť – varuje časopis Vox.

A že to fenomén nepochybne je.

Začalo sa to losangeleskou premiérou v júni 2003, kde prvé publikum váhalo, či sa má rozplakať, utiecť alebo vybuchnúť smiechom – a začalo sa smiať. Snímku si na pobavenie zvykli púšťať hollywoodske celebrity a postupne rituál preskočil do sveta. Režisér Tommy Wiseau sa sám stal celebritou, o pozadí opusu vznikla kniha, divadelná i počítačová hra, na YouTube sa zostrihy najhorších scén tešia miliónovým videniam.

Celé to korunoval herec a filmár James Franco novým filmom o filme, ktorý sa volá Disaster Artist a práve je v našich kinách. Za verné stvárnenie Wiseaua Franco čerstvo získal cenu Zlatý glóbus, čo znie trochu paradoxne, ale iba dokazuje, že špičkovo zahrať zlého herca vôbec nie je jednoduchá vec.

Komédia aj softporno

The Room mal byť romantickou drámou, ale vyšla z toho čierna komédia s prvkami softporna.

Zápletka s ľúbostným trojuholníkom je nielen banálna, ale priam srší kúzelnou hlúposťou. Neskutočne zlí herci prednášajú neuveriteľné repliky. Na scénu prichádzajú a odchádzajú v nemožných momentoch a situáciách, nútene sa zdravia. Anglický pozdrav „Hi!“ zaznie viac ako stokrát.

Navzájom sa upokojujú replikou: „Nerob si starosti.“ Keď jedna z postáv povie, že má rakovinu, dostane radu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie