Denník N

Mnoho ruských žoldnierov údajne zomrelo po americkom útoku v Sýrii. Kremeľ tvrdí, že o ničom nevie

Ruský pilot Roman Filipov prišiel tento mesiac o život, keď mu zostrelili bojové lietadlo Su-25. Foto – TASR/AP
Ruský pilot Roman Filipov prišiel tento mesiac o život, keď mu zostrelili bojové lietadlo Su-25. Foto – TASR/AP

Americká aj ruská strana podľa agentúry Bloomberg taja detaily zo stretu, ktorý mal byť najvážnejším od studenej vojny. Úmrtie 13 nájomných vojakov potvrdili ruské noviny Novaja gazeta.

„Povedzme to jasne, veľa našich krajanov je v mnohých krajinách sveta,“ povedal nečakane zahmlievavo hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, keď sa ho spýtali na údajné vysoké straty medzi ruskými žoldniermi, ktorí bojujú na strane diktátora Baššára Asada v Sýrii. Malo k nim dôjsť tento mesiac po útoku koalície pod vedením Spojených štátov amerických. 

Podľa Peskova ide o informáciu, ktorú treba preveriť.  

Ak by sa potvrdila, išlo by jeden z najdramatickejších stretov v nekončiacej sedemročnej vojne v Sýrii. Došlo k nemu v období, keď Izrael prišiel o stíhačku F-16 počas masívnych útokov na sýrske protiletecké batérie a ruský pilot zahynul, keď sýrski džihádisti  zostrelili jeho bojové lietadlo Su-25.

O tom, čo sa špekuluje už niekoľko dní, v utorok podrobnejšie opísala svetová agentúra Bloomberg. O ruských stratách písali aj New York Times s tým, že presné číslo sa nevie.  

„Viac ako dvesto žoldnierov, najmä Rusov, zomrelo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Vojna v Sýrii

Teraz najčítanejšie