Denník N

Mal by Kiska urobiť z Fica šéfa Ústavného súdu? Píšu Leško, Balogová, Hríb, Havran, Daniš či Šimečka

Pýtali sme sa komentátorov a politických analytikov, čo si myslia o možnom odchode Roberta Fica na Ústavný súd.

Komentátorov a politických analytikov sme sa opýtali, či by mal prezident Andrej Kiska vymenovať premiéra Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu. Chceli sme od nich poznať argumenty za alebo proti takémuto rozhodnutiu a prípadne aj to, či by podľa nich mohol Robert Fico v novej funkcii vyrásť a správať sa ako demokrat a ctiteľ práva.

 

Ako dlho môžeme ubrániť demokraciu?

Marián Leško, komentátor Trendu

Nemyslím si, že by Robert Fico bol horším ústavným sudcom ako Tibor Šafárik, Ľubomír Dobrík, Peter Brňák či Milan Ľalík. Alebo horším šéfom Ústavného súdu ako Ivetta Macejková. Ale nie to je najdôležitejšie.
Všetci vieme, že keby prezident poslal dnešného premiéra do Košíc, tak sa éra Roberta Fica v slovenskej politike skončí. Koniec tejto éry Slovensko veľmi potrebuje. Problém je, že premiér si za svoju ochotu v straníckej politike skončiť žiada odmenu – post štvrtého najvýznamnejšieho ústavného činiteľa republiky na dvanásť rokov.

Trochu mi to pripomína rok 1989 – aj vtedy novembroví disidenti urobili dohodu s mocou v záujme krajiny. Ale je tu jedna podstatná odlišnosť. Vtedy disidenti urobili dohodu, aby mohol o veciach verejného záujmu rozhodovať suverén – zbor oprávnených voličov republiky.

Teraz by dohoda pospolitý ľud obišla, čím by sa mu vlastne vyjadrila nedôvera, že nie je schopný a spôsobilý pochopiť a presadiť svoj vlastný záujem. Keby to tak bolo – ako dlho môžeme ubrániť demokraciu pred jej vlastným ľudom?

 

Najhorší kariérny nápad

Beata Balogová, šéfredaktorka SME

Je možné, že Robert Fico si hľadá novú prácu. Takú, ktorá by ho vytrhla z trajektórie postupného a otupného pádu Vladimíra Mečiara. Ale ak zvažuje Ústavný súd ako alternatívu, tak by len prehlboval „mečiarovskú“ tradíciu, keď sa bez zábran stane zo sudcu politik a potom prípadne zase sudca. Akoby medzi súdmi a vládnou mocou nemala byť stena, ale podzemná chodba.

Bol by to jeden z najhorších nápadov Roberta Fica, podstatne horší než jeho prezidentská kandidatúra. Horší pre stav ústavnosti v krajine. Fico ako politik dlhé roky presadzoval záujmy svojej strany a ľudí, ktorí Smer kŕmili. Spoluvytváral systém postavený na lojalite k strane, ktorý odmeňuje a chráni „našich ľudí“. Bolo by nerealistické očakávať, že Fico tento spôsob fungovania zo seba strasie.

Ako sa bude napríklad Robert Fico, ktorý bežne verbálne útočí na novinárov a označuje ich za politickú opozíciu, správať, ak Ústavný súd bude posudzovať zákon týkajúci sa fungovania médií alebo slobodného prístupu k informáciám?

 

Intuitívne som skôr proti

Štefan Hríb, šéfredaktor .týždňa a moderátor Pod lampou

Pre vymenovanie hovoria tri veci.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie