Denník N

Newsfilter: V poslednom roku môže Kiska poprieť sám seba

Prezident a premiér. Foto – TASR
Prezident a premiér. Foto – TASR

1. Prezident nebude kandidovať druhýkrát. 2. Galka budú súdiť v parlamente. 3. Trináste a štrnáste platy budú pre minimum ľudí. Plus jednou vetou, citát, Shooty a Odkaz MMŠ.

Udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális  

1. Kiska sa už rozhodol, ešte môže rozhodnúť o Ficovi

Podľa informácií viacerých médií a náznakov politikov to definitívne vyzerá tak, že Andrej Kiska už druhýkrát nebude kandidovať za prezidenta. Kiska vraj na stretnutiach s lídrami koaličných i opozičných strán hovoril, aby s ním nepočítali a hľadali si vlastných kandidátov.

Niekoľko mesiacov trvajúce špekulácie, ako sa rozhodne, výzvy, aby to nevzdával a nezahadzoval dôveru ľudí, či, naopak, chápavé komentáre, že rodina je dôležitejšia ako funkcia, tak rýchlo vystriedajú úvahy a rady opozícii a možno aj predčasné hodnotenia Kiskovho pôsobenia. No je celkom možné, že prezident má najzaujímavejšiu časť svojho mandátu ešte len pred sebou.

Zatiaľ najlepšie. Za takmer štyri roky Andrej Kiska nastavil latku veľmi vysoko. Týka sa to jednak reprezentácie krajiny navonok, keď to robil dôstojnejšie ako jeho predchodcovia i napriek tomu, že nemal žiadnu predchádzajúcu politickú prípravu. Na rozdiel od predsedu vlády trval na našej západnej orientácii bez výhrad a rétorických úletov smerom na východ.

A tak, ako sľuboval v kampani, upozorňoval na neriešené problémy, ktoré nám padajú alebo v budúcnosti padnú na hlavu doma, počnúc školstvom a zdravotníctvom a končiac situáciou v rómskych osadách. Dôležitými témami preňho boli aj korupcia a pôsobenie ministra Kaliňáka, ktorými sa však intenzívnejšie začal ešte viac zaoberať po tom, čo na neho začali útočiť koaliční predstavitelia. A kým to šlo, robil to bez toho, aby vyvolal priamu konfrontáciu s vládou. Zároveň často upozorňoval na nefunkčnosť sociálneho štátu.    

Svoj najťažší boj viedol v otázke obsadenia Ústavného súdu, keď sa do poslednej chvíle bránil vymenovaniu kandidátov, ktorých mu navolil Smer a ktorí z odborného hľadiska nemali a nemajú s ústavným právom nič spoločné, naopak, dá sa predpokladať, že namiesto funkcie strážcov ústavnosti budú plniť skôr funkcie strážcov smeráckych záujmov.

Ešte len uvidíme. No tento Kiskov výsledok sa môže zmeniť práve v poslednom roku jeho funkčného obdobia. V tom istom čase, keď z prostredia prezidentského paláca prenikajú informácie o tom, že končí, objavujú sa aj iné šumy o tom, že vážne uvažuje o dohode s Ficom.

Môžeme ich brať s rezervou ako klebety a čakať, kým sa potvrdia či nepotvrdia aj oficiálne. (Napokon, samotný Robert Fico to mal na tlačovke

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie